Bohinj - V letošnji zimski sezoni so se turistični delavci v Bohinju po dolgem času odločili, da skupaj s smučarskimi centri pripravijo uradno otvoritev zimske sezone s pestrim spremljevalnim programom. Tako lahko ta konec tedna obiskovalci Bohinja izkoristijo številne popuste pri smučanju na Voglu, Kobli in Senožetah. Po končanem smučanju pa jih danes popoldne čaka zabava na prireditvenem prostoru Pod skalco in cenejše nočitve v bohinjskih hotelih in penzionih.
Smučišča so preskusili že prej
Smučarski centri, Vodni park Bohinj in ponudniki prenočitvenih zmogljivosti so za ta konec tedna svoje cene spustili za 20 do 30 odstotkov. Zaradi otvoritve sezone pa bodo na voljo tudi posebne promocijske cene smučarskih vozovnic na Voglu, kjer ob ugodnih vremenskih razmerah žičniške naprave obratujejo že dva tedna, prav tako na Kobli, kjer so prvo žičniško napravo Kozji hrbet pognali v petek.
Na Kobli pričakujejo rekorden obisk
Na Kobli si letos obetajo dobro sezono, saj so lahko žičniške naprave zaradi ugodnih vremenskih razmer in že opravljenega remonta zagnali kar mesec dni prej kot v preteklih dveh letih, ko so našteli 32.000 oz. 43.000 obiskovalcev. V letošnji sezoni naj bi se ta številka dvignila kar na okrog 52.000 obiskovalcev, je pojasnil direktor smučarskega centra Kobla Peter Žnidar, ki meni, da bo k večjemu obisku pripomogla tudi za deset odstotkov nižja cena smučarskih vozovnic med tednom. Ob koncih tedna bo sicer dnevna karta za uporabo treh vlečnic in treh dvosedežnic ter 95 hektarjev smučišč za odrasle stala 4400, za otroke pa 3400 tolarjev.
Vogel ostaja odvisen od naravnega snega
Medtem ko imajo na Kobli zagotovljeno umetno zasneževanje za 75 odstotkov površin, pa so na Voglu, kjer jim je vreme letos kar naklonjeno, povsem odvisni od naravnega snega. "Vogel še vedno promoviramo kot skoraj edino visokogorsko smučišče v Alpah z naravnim snegom. To je po eni strani seveda prednost, po drugi strani pa ovira. Kajti, če so vremenski pogoji slabi, smučanja ni," je pojasnil direktor Lokalne turistične organizacije Bohinj Marko Lenarčič.
Da na Voglu ne morejo urediti zasneževanja, niti primerno obnoviti žičniških naprav je vzrok predvsem v še vedno nesprejetem zakonu o Triglavskem narodnem parku, ki bi omogočil pripravo prostorske dokumentacije. Ta pa bi omogočila ne le razvoj Vogla pač pa tudi nadaljnji razvoj celotnega bohinjskega turizma, je prepričan Lenarčič.
Se bodo ugodne napovedi uresničile?
Kljub temu si v Bohinju letos obetajo dobro zimsko sezono, ki še vedno predstavlja kar 40 odstotkov celotnega letnega prometa v bohinjskem turizmu. K boljši sezoni od lanske naj bi pripomogle predvsem dobre vremenske razmere, ki so pomembne za dolgo sezono v treh smučarskih središčih in tudi na 52 kilometrov urejenih tekaških prog. Hotelske rezervacije za zimsko sezono so na pričakovani ravni, podobni lanski. Vendar pa Lenarčič pričakuje tudi več nočitev kot lani, saj so se hoteli in večji penzioni bolje pripravili na zimo, začel pa je delovati tudi skupinski elektronski rezervacijski sistem za območje Bohinja.