Žalec – Fontano piv Zeleno zlato, ki je bila lani med bolj obleganimi turističnimi zanimivostmi, bodo letos razširili s točilnim mestom za brezalkoholno pivo, župan Janko Kos pa napoveduje še nekaj posegov v prostor, s katerimi namerava občina turiste nagovarjati, da se ustavijo v Savinjski dolini. V krožišči bodo postavili kobulo in hlebec sira.
Pivo bo iz fontane piv po zimskem odmoru spet priteklo aprila, do novembra, ko so jo zaprli, pa je obisk presegel vsa pričakovanja. Če so želeli za pokritje stroškov obratovanja prodati 6000 vrčkov, s katerimi je mogoče pokusiti pet vrst piva, so jih na koncu obiskovalci pokupili več kot 25.000. Če je fontana sprva vzbujala precej pomislekov, predvsem, kako bodo investicijo v to turistično zanimivost financirali, so zdaj znani natančni zneski.
Po podatkih iz proračuna občine Žalec za leto 2017 je občina iz proračuna za postavitev fontane namenila 183.459 evrov, partnerji iz gospodarstva v Savinjski dolini pa so prispevali 218.586 evrov. Proračun za letos za fontano predvideva še 20.000 evrov, prihodnje leto pa 40.000 evrov.
Žalski župan Janko Kos pravi, da gre izključno za stroške, ki so namenjeni izboljšanju znamenitosti, o kateri so poročali tudi nekateri svetovni mediji. »Letos bomo fontano razširili z dodatnim točilnim mestom, dodali še eno mesto za pranje vrčkov ter izvedli nekaj izboljšav v strojnici pod fontano. Dodatna pipa bo za brezalkoholno pivo ali takšno z manj alkohola,« pojasnjuje Kos.
Zadovoljstvo pridelovalcev
V Žalcu pa se po uspešnici s fontano, za obisk katere še naprej sklepajo pogodbe z domačimi in tujimi turističnimi agencijami, očitno ne bodo ustavili. Načrtujejo še dve zanimivosti, ki naj bi privabljali turiste, da se ustavijo v Žalcu in Savinjski dolini.
Sredi krožišča državne in lokalne ceste, ki ga na vzhodni strani Žalca gradi direkcija za ceste, bodo postavili skoraj šest metrov visoko hmeljno kobulo iz lusk kaljenega zelenega stekla, za katero je idejni načrt prispevalo Steklarstvo Lukanc z Gomilskega. »Krožišče financira direkcija, mi pa bomo plačali izdelavo in postavitev takšnega simbola hmeljarstva. Po naših ocenah bo brez davka stal približno 50.000 evrov. Projektanti že izdelujejo izvedbeni načrt, pred naročilom pa se bomo posvetovali še z arhitekti,« pravi Kos.
To pa ne bo edini takšen »cestni« objekt v občini. Po besedah žalskega župana se dogovarjajo tudi z Mlekarno Celeia, da bi sredi krožišča na južni strani avtocestnega priključka v Arji vasi financirala postavitev ogromnega hlebca ali kosa sira. Janko Kos pravi, da si ne želijo svoje turistične ponudbe promovirati le s pivom: »Naša dolina je najbolj in predvsem znana po hmeljarjenju in živinoreji, s takšnimi poudarki pa bodo zadovoljni tudi naši kmetijski pridelovalci in živilska industrija.«