Od agencije za okolje (Arso) smo izvedeli, da so po požaru v Kemisu izdali še sedem okoljevarstvenih dovoljenj ali sprememb obstoječih dovoljenj. Katera podjetja so dobila dovoljenja za zbiranje odpadkov, je razvidno na spletni strani Arsa. Vse odločbe so objavljene tudi v registru varstva okolja (IED-naprave).
Obrati, v katerih zbirajo, obdelujejo ali predelujejo nevarne snovi, morajo namreč pridobiti okoljevarstveno dovoljenje tudi za širitev obsega zbiranja. Vsaka sprememba zmogljivosti naprave ali (razširitve) nabora dovoljenih odpadkov terja spremembo okoljevarstvenega dovoljenja.
Močno dvignjene
»Odkar je v podjetju Kemis izbruhnil požar, v našem podjetju res opažamo povečano povpraševanje povzročiteljev odpadkov. Je pa res, da podjetje Saubermacher Slovenija ne more čez noč nadomestiti teh količin, saj je treba skleniti ustrezne dogovore s prevzemniki nevarnih odpadkov v tujini, nato pa pridobiti še izvozna dovoljenja, kar tudi traja nekaj časa. Zatorej menimo, da je o konkretni oceni glede povečanja vhoda količin odpadkov še prezgodaj govoriti,« pa pravijo v Saubermacherju Slovenija, kjer so se pred časom ponudili kot zamenjava za Kemis.
V iskanju dodatnih zmogljivosti
Saubermacher sicer v roku izpolnjuje vse pogodbene obveznosti glede prevzema odpadkov (tako nevarnih kot tudi nenevarnih) do svojih strank. »Za nova pridobljena povpraševanja imamo daljše prevzemne roke, ker smo na eni strani omejeni s skladiščnimi kapacitetami, na drugi strani pa s kvotami pri prevzemnikih v tujini in posledično tudi s pridobivanjem soglasij za nadaljnji izvoz,« pojasnjujejo.
Dodajajo, da skupaj z matičnim podjetjem v Avstriji izvajajo intenzivne aktivnosti za pridobitev dodatnih zmogljivosti pri obstoječih prevzemnikih in iskanjem novih prevzemnikov, da bodo lahko zadostili povečanemu povpraševanju na slovenskem trgu.