Ilirska Bistrica -Dan po petkovem neurju se gasilci, taborniki, jamarji in domačini v Brkinih trudijo prekriti poškodovane strehe preko 400 objektov, ki jih je močno poškodovala toča. Največ škode je v vaseh Huje in Pregarje, ki so ju danes obiskali tudi ministri Janez Podobnik, Dimitrij Rupel in Karl Erjavec ter ljudem obljubili pomoč države.
Neurje s točo je v občini Ilirska Bistrica poškodovalo strehe na preko 400 objektih, med njimi tudi na dveh šolskih stavbah in vrtcu. Največ škode je kot teniška žogica velika toča naredila v vasi Huje, kjer je poškodovanih po 50 stanovanjskih in gospodarskih objektov. Pri tem so nekatere hiše prizadete v celoti, še 100 objektov pa je poškodovanih v bližnjih Pregarjih, je povedal podžupan ilirskobistriške občine Vladimir Čeligoj. Župan Anton Šenkinc pa je medtem zaradi nesreče prekinil dopust, je dodal.
Posledice neurja sta si v spremstvu Čeligoja in ilirskobistriške civilne zaščite danes ogledala tudi zunanji minister Dimitrij Rupel ter minister za okolje in prostor Janez Podobnik, kasneje pa se jim je pridružil še minister za obrambo Karl Erjavec. "Ključno je, da se pomaga ljudem pri obnovi ostrešji," je po ogledu Huj, kjer toča ni prizanesla skoraj nobeni hiši, dejal Podobnik.
"Vlada bo po svojih močeh pomagala," je zagotovil Rupel in prve ukrepe napovedal že za četrtkovo sejo vlade. Tako kot ob zadnjih nesrečah bo vlada iz rezervnih sredstev določila vsoto, ki jo bo skupaj z občino Ilirska Bistrica razdelila med ljudi, ki so najbolj potrebni pomoči, je povedal.
Kolikšna bo vsota zaenkrat še ni znano, saj tudi ocen škode še ni. Ocenjevalne komisije so sicer že na terenu, delo pa naj bi končale do torka. Nato bomo na podlagi ocen podali predlog vladi, je pojasnil Erjavec. Predlagal bo tudi pokritje stroškov intervencije, ki se gibljejo med 20.000 in 30.000 evrov, je dodal.
Tako Erjavec kot Rupel sta izpostavila, da je "sistem" deloval dobro, saj so se gasilci, civilna zaščita in druge služne odzvale hitro. Včeraj je bilo na terenu 250 gasilcev, danes pa jih strehe prekriva 170, pri čemer jim pomagajo tudi taborniki in jamarji, je povedal predsednik Gasilke zveze Ilirska Bistrica Anton Frank.
Pazljivo z azbestnimi kritinami
Ker posledice toče domačini ob pomoči prijateljev - Rupel je tu izpostavil solidarnost - odstranjujejo sami, je Podobnik opozoril na ustrezno ravnanje z azbestno-cementnimi kritinami. Večina poškodovanih streh je bila namreč pokrita s salonitno kritino. "Kjer delo opravljajo gasilci, poteka v skladu s pravili. Z vodstvom občine se bomo dogovorili, da v naslednjih dneh od lastnikov zahtevajo, da pri odstranjevanju upoštevajo pravila. Gre za za zdravje ljudi," je poudaril Podobnik. Salonitne kritine naj bi odpeljali na odlagališči v Jelšanah ali Logatcu.
Gasilci nadaljujejo z delom
Občino Brezovica je močno neurje s točo zajelo okoli trinajste ure. Toča je poškodovala streho sedmih hiš in Osnovne šole Brezovica.
Dobre dve ure in pol pozneje je po poročanju Centra za obveščanje Republike Slovenije neurje zajelo vasi Huje in Pregarje v občini Ilirska Bistrica. Močan dež in toča sta poškodovala in zalila več objektov. Po prvih ocenah je poškodovano okoli 350 stanovanjskih hiš in 100 gospodarskih objektov. Pomoč prizadetim so nudili okoliški gasilci ter člani jamarske reševalne službe, ki so izčrpali vodo iz zalitih objektov in zasilno pokrili strehe. Ponoči malo po drugi uri je veter zopet razkril s folijo zasilno pokrite strehe, zato bodo morali gasilci z delom nadaljevati danes.
Silovito neurje z močnim dežjem in točo je zajelo tudi območje občine Hrpelje-Kozina. Po prvih zbranih podatkih je poškodovanih okoli 22 stanovanjskih hiš in okoli 40 gospodarskih objektov. Gasilci so izčrpali vodo in zasilno pokrili razkrite strehe. Tudi tu je veter zasilno pokrite strehe ponoči razkril.
V občini Komen se je zaradi močnega vetra na cesto Komen-Branik in Kobdilja-Kopriva podrlo več dreves. V naselju Gorjansko pa se je drevo naslonilo na hišo. Posredovali so okoliški gasilci, ki so podrta drevesa razžagali in odstranili, so še zapisali v poročilu centra za obveščanje.
Neurje z močnim vetrom divjalo tudi po Obali
Neurje z močnim vetrom je danes ponoči prizadelo tudi Obalo. Močan veter, ki je spremljal neurje, je podrl več dreves, zrušil dimnik in polomil drog telefonskega omrežja. Na pomoč so priskočili gasilci, ki so večino posledic neurja že odpravili, so sporočili iz Centra za obveščanje RS.
Neurje z močnim vetrom se je nekaj čez polnoč razbesnelo nad območjem občine Piran med Strunjanom in Lucijo ter Belim križem. Pri tem je močan veter podrl več dreves, ki so padla na cestišče. V Luciji se je zrušil semafor, v Šolski ulici pa dimnik stanovanjske hiše. V avtokampu Lucija je veter izruval več dreves, ki so poškodovala tamkajšnje prikolice in avtomobile.
Tudi v Portorožu so tri zaradi neurja podrta drevesa poškodovala več osebnih vozil. Med Parecagom in Lucijo je veter polomil drog telefonskega omrežja, ob piranskem obzidju pa drevo. V istem času se je neurje razbesnelo tudi na širšem območju občine Koper, kjer je podrlo več dreves in poškodovalo dve parkirani vozili. V avtokampu Adria je eno drevo padlo tudi na prikolico.
V občini Izola je močan veter na Prešernovem nabrežju polomil več vej ter na cesto proti Šaredu podrl zaščitno ograjo. V Bazoviški, Allendejevi, Morovi ulici in na Industrijski cesti je podrl nekaj dreves, pri čemer je eno padlo preko strehe stanovanjske hiše, eno pa je poškodovalo garažo. Tudi v kampu Belveder je veter poškodoval nekaj dreves.