»Nedeljsko zaprtje trgovin ima zame dve plati in nedvoumno je, da tistim, ki so pripravljeni delati ob nedeljah, to onemogočamo. Nikomur ne odrekamo pravice do počitka, a v duhu razumevanja gospodarskega okolja, trenutne gospodarske klime in poznavanja prihodnjih gospodarskih trendov, ne morem pritrditi populističnemu prikazovanju le ene plati medalje,« je zapisal na facebooku.
Morebitna odločitev poslank in poslancev o zaprtju bo po njegovem prepričanju marsikateremu trgovcu onemogočila, da bi v zaostrenih gospodarskih razmerah deloval vzdržno in uspešno. »Da bo jasno: delo ob nedeljah je za vsakogar naporno, in to sam zelo dobro razumem. Težko pa razumem to, da razmišljamo, da bi že tako zahtevne gospodarske okoliščine otežili z omejitvami, ki niso potrebne.«
Kot je dodal, ima v mislih predvsem množico manjših trgovcev, povečini družinskih podjetij. »To so zgodbe, ki jih lahko srečate za prvim ovinkom na poti iz Ljubljane na vse konce Slovenije,« je med drugim zapisal.
Sindikati bi morali po njegovem mnenju znižati pričakovanja glede javnomnenjskih koristi svojega boja, delodajalci pa se odreči delu prihodkov ter sesti za skupno mizo. »Rezultat takega pogovora bi bil resen odgovor na razmere v trgovski dejavnosti. Predlagani zakon o trgovini to pač ni,« je zapisal.
V Sindikatu trgovine Slovenije so izrazili zadovoljstvo z novelo zakona o trgovini, ki bi omogočila zaposlenim proste nedelje. Za mnoge je to, kot so poudarili, edini čas za družino in počitek. V Levici so ob prestavitvi tretjega branja novele zakona o trgovini na jesen, zatrdili, da bodo vztrajali pri prvotni, že dogovorjeni in za delavce pravični rešitvi, ki določa, da so delavci ob nedeljah prosti, lahko pa delajo podjetniki sami, če želijo imeti trgovine ob nedeljah odprte.
Trgovinski sindikat: SDS, SMC in SAB klonili pod interesi kapitala
Sindikat delavcev trgovine Slovenije obžaluje prestavitev odločanja o nedeljskem zaprtju trgovin na jesen. »Ta poteza znova kaže resnični obraz parlamentarne demokracije, kjer naj bi veljali interesi ljudstva,« so zapisali v sporočilu. SDS, SMC in SAB očitajo, da so »klonili pod interesi kapitala«, ki so izsilili podaljšanje obravnave.
»S tem so izigrali voljo delavcev v trgovinah in si kupili dodaten čas pri lobiranju za poslanske glasove, ki bi lahko ustavilo uresničitev volje ljudstva. Referendum so interesi kapitala izigrali že leta 2003, s čimer je ljudstvo izgubilo svojo moč izražanja neposredne demokracije in vse kaže, da se zgodovina ponavlja,« so zapisali.
Očitajo, da želi kapital s podporo določenih odločevalcev prek predlaganega dopolnila še dodatno prekarizirati in poslabšati delovne pogoje v trgovini ter namesto redno zaposlenih omogočiti dodatno zaposlovanje študentov in upokojencev.
Napovedali so, da bodo kljub vsemu vztrajali do konca, pri čemer bodo po potrebi tudi stavkali. »Zaprtje trgovin ob nedeljah, s čimer branimo minimalne delavske standarde, je le prvi korak. Skupaj lahko dosežemo še veliko več – in šele začeli smo,« so še dodali. STA