Ljubljana - Gasilec mora biti srčen in trčen, so se med enim izmed novinarskih obiskov Gasilske brigade Ljubljana šalili gasilci, ki so pripravljeni žrtvovati življenje za posameznika v stiski. Njihovo delo se ponavadi povezuje le z gašenjem ognjenih zubljev in reševanjem ponesrečencev pri hujših prometnih nesrečah. A ti pogumni fantje in možje približno tretjino svojega dela namenijo tudi drugim nalogam, ki niso vedno življenjsko pomembne. Sem spadajo črpanje vode iz objektov, odpiranje zaklenjenih vrat, reševanje iz dvigal, odpravljanje posledic neurij in reševanje živali. Čeprav so imeli ljubljanski poklicni gasilci opravka tudi z bolj eksotičnimi živalmi, so med reševanimi daleč na prvem mestu mački, sledijo jim kužki.
Alojz Levičnik, vodja 4. izmene pri Gasilski brigadi Ljubljana, nam je povedal, da so se že pognali v lov tudi za papagaji, labodi, kuščarji, kačami in drugimi plazilci. Z ljubljanskim živalskim vrtom so se dogovorili, da jim vsako kačo sumljivega izvora dostavijo, kače "slovenskega" rodu pa ujamejo in spustijo nekam v naravno okolje.
Daleč največ težav jim povzročajo domače živali, ki jih najdejo poškodovane ali jih rešijo s kakšnega nedostopnega terena. "Če ne najdemo lastnika, moramo sami poskrbeti za ubogo žival, kar pa zagotovo ni delo gasilcev," je položaj opisal Levičnik. Prav pred kratkim so sredi noči rešili hudo poškodovano muco, ki je padla iz sedmega nadstropja, lastnika pa žal niso takoj našli. Muco so odpeljali na veterinarsko kliniko v Trnovo, kjer so jih zavrnili, češ naj plačajo operacijo ali pa najdejo lastnika, ki bo poravnal stroške. Ranjeno muco so zavrnili tudi v zavetišču v Gmajnicah, a tam so po urgenci pristojne inšpektorice svoje mnenje spremenili.
Če žival, denimo, pobegne na drevo in se brez pomoči gasilcev ne vrne na trdna tla, gasilsko intervencijo pokrije občinski proračun. Koliko stane reševanje, je odvisno predvsem od vrste vozila, ki ga uporabijo, in od številčnosti gasilske ekipe. »Cena velikega tovornjaka z lestvijo je vsekakor višja, kot če se na teren odpravi ekipa le v osebnem avtomobilu,« dodaja Levičnik.
Tudi policisti ne oklevajo, ko je treba rešiti nemočno žival. Na tak primer sta pred časom naletela policista Policijske postaje Koper. Na cesti, rezervirani za motorna vozila, med Koprom in Bivjami sta opazila, da vozniki sunkovito zavirajo in se z vijuganjem izogibajo oviri na cesti. Kmalu sta ugotovila, kaj je vznemirilo voznike, saj sta ob robu ceste opazila divjo raco z desetimi mladiči, ki so ogrožali promet. Takoj sta poskrbela za varnost udeležencev v cestnem prometu in mlado račjo družino. Mladiči zaradi visokega robnika niso mogli zlesti z vozišča na travo, zato sta jih policista lastnoročno prenesla v naravno okolje, od koder so račke lahko varno odracale proti Škocjanskemu zatoku.