Podpora države od začetkov do kolajne

Razprave o ureditvi statusa športnikov, o pokojninah za tiste, ki osvajajo kolajne na največjih tekmovanjih, in o nagrajevanju tistih, ki jim ni povsem uspelo, se vlečejo že leta.

Objavljeno
25. avgust 2008 00.03
Nika Djordjevič
Nika Djordjevič

Ljubljana – Razprave o ureditvi statusa športnikov, o pokojninah za tiste, ki osvajajo kolajne na največjih tekmovanjih, in o nagrajevanju tistih, ki jim ni povsem uspelo, se vlečejo že leta. Krovna organizacija slovenskega športa Olimpijski komite Slovenije je leta 1996 z državo sklenila prvi zaposlitveni sporazum. Takrat so obljubili, da bodo 200 športnikom zagotovili socialno varnost in mesečno plačo. Danes je na seznamih ministrstev za obrambo in notranje zadeve zasedena le polovica predvidenih mest, in sicer 76 športnikov in trenerjev pri ministrstvu za obrambo ter 26 pri policiji. Večinoma so zaposleni za eno leto, potem pa jim lahko status ponovno odobrijo ali ne, odvisno od izpolnjenih pogojev.

 

V policiji so športniki zaposleni v oddelku vrhunskih športnikov v policijski akademiji. Športniki se aktivno vključujejo v vzgojno-izobraževalne, kulturne, preventivne, promocijske, športne in druge dejavnosti, ki jih organizirajo policija, zavodi ali druge izobraževalne ustanove.

 

»Ministrstvo je zainteresirano predvsem za zaposlovanje strelcev, atletov, borilnih športnikov, alpinistov ipd. Pogodbo sklenejo za določen čas, in sicer eno leto. Če v nadaljnje še izpolnjujejo zaposlitvene pogoje, lahko pogodbo tudi podaljšajo. V novem plačnem sistemu so uvrščeni v 19. plačni razred, katerega osnovna plača znaša 956,27 evra. Po odpravi nesorazmerij leta 2010 pa bodo pripadali 21. plačilnemu razredu in prejemali 1034,30 evrov na mesec,« so nam povedali iz oddelka za stike z javnostjo pri ministrstvu za notranje zadeve.

 

Na ministrstvu za obrambo zaposlujejo največ športnikov, in sicer 72 ter štiri trenerje. Njihove dolžnosti so predvsem nastopanje in treniranje v svojem športu, promocija slovenske vojske doma in v tujini, protokolarne obveznosti in strokovna pomoč pri usposabljanju pripadnikov slovenske vojske. Tudi pri njih športnike zaposlujejo za dobo enega leta, z možnostjo podaljšanja pogodbe. Višina plače je po besedah Simona Koreza odvisna od izobrazbe športnika, usklajujejo pa jo po pravilniku, ki ga predpisuje ministrstvo.

 

Simon Starček, direktor direktorata za šport na šolskem ministrstvu, je za Delo povedal, da je ministrstvo odgovorno za izvedbo letnega programa športa in za vrhunski šport. Ministrstvo je po njegovih navedbah letos za vrhunski šport namenilo 3,6 milijona evrov (in dodatnih 100.000 evrov za športnike invalide). V ta znesek so vključene vse priprave in nastopi športnikov na največjih tekmovanjih, denar za državne športne reprezentance, za nezgodna zavarovanja športnikov, nadstandardno zdravstveno zavarovanje, za plačilo prispevkov obveznega zdravstvenega zavarovanja, za starševsko zavarovanje in za obvezno pokojninsko zavarovanje. »Po novi zakonodaji država športnikom v celoti plačuje tudi predhodne in obdobne zdravstvene preglede, dobitniki olimpijskih medalj in odličij s svetovnih in evropskih prvenstev pa so (seveda tudi v ekipnih športih) še dodatno finančno nagrajeni.« Za zlato olimpijsko medaljo v Pekingu je Primož Kozmus od ministrstva za šolstvo dobil 19.350 evrov, Sara Isakovič in Vasilij Žbogar po 12.900 evrov za srebro, bronasta medalja pa je Rajmondu Debevcu in Luciji Polavder od države navrgla po 6450 evrov. Simon Starček je ob teh zneskih – za vse je država z nagradami za trenerje, ki dobijo polovico zneska za športnika, namenila 87.075 evrov – poudaril, da za takšne finančne nagrade ne plačajo dohodnine.

 

Več preberite v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela.