Podpora novinarjem Dela

V zvezi z razrešitvijo urednika Sobotne priloge časnika Delo in dogajanji v slovenskih medijih so se oglasili tudi novinarji drugih medijskih hiš.

Objavljeno
14. april 2006 19.22
Stavka novinarjev Dela
Ljubljana/Maribor/Celje/Nova Gorica - V zvezi z razrešitvijo urednika Sobotne priloge časnika Delo Ervina Hladnika Milharčiča in dogajanji v slovenskih medijih so se oglasili novinarji celjskega aktiva Društva novinarjev Slovenije (DNS), zastopstva uredništva časnika Večer, severnoprimorskega aktiva DNS, aktiva novinarjev Dnevnika ter aktiva novinarjev Radia Slovenija. Podpirajo protest novinarjev Dela proti političnim pritiskom na medije, novinarje in urednike.

Aktiv novinarjev celjske regije meni, da mora med novinarji, tudi med nadrejenimi uredniki in novinarji pri posameznem mediju, prevladovati duh kooperativnosti in ustvarjalnega vzdušja, ne pa "praksa komisarskega premeščanja in odstavljanja posameznih urednikov in novinarjev brez poprejšnje vzpostavitve dialoga". Četudi pri zadnjih dogodkih v uredništvu Dela ne bi šlo za politično diktirano delovanje urednika Petra Jančiča, jemljejo oceno aktiva novinarjev Dela, da gre prav za tovrstno nedopustno ravnanje, kot verodostojno.

Tudi člani izvršnega odbora aktiva DNS Večer in zastopstva uredništva časnika Večer izražajo solidarnost z novinarskimi kolegi časopisne hiše Delo, ki so "izpostavljeni kadrovskim premenam novega vodstva do te mere, da je že ogrožena novinarska avtonomija in medijska svoboda ter načeti temeljni profesionalni standardi in načela demokracije".

Izvršilni odbor aktiva novinarjev Dnevnika odločno nasprotuje vpletanju katere koli aktualne oblasti v novinarsko delo. "Vmešavanje politike v delovanje medijev namreč ni nikomur v korist. Če želijo politiki izvajati pritisk na medije zato, da bi ti o njih poročali bolj všečno, se lahko hitro zgodi, da so bralci, gledalci oziroma poslušalci prikrajšani za objektivno informacijo o dogajanju v družbi, kar je sicer temeljno poslanstvo novinarstva," menijo. Novinarji Dnevnika se zato zavzemajo za dosledno spoštovanje profesionalnih novinarskih standardov, ki morajo biti edino merilo za presojo novinarskega dela in ugleda medijev.

Tudi severnoprimorski aktiv društva novinarjev se pridružuje podpori prizadevanjem kolegov na Delu. "Seveda je bila iluzija pričakovati, da bo oblast lustrirala samo RTV," menijo in ugotavljajo, da lastniki pri odstavljanju uspešnih ne ravnajo kot umni gospodarji, ampak v imenu "svojih političnih gospodarjev".

IO aktiva Dela: Delo je najočitnejša žrtev politične čistke med tiskanimi mediji v državi

Kot je znano, se je v zvezi z odstavitvijo Milharčiča kot urednika Sobotne priloge Dela v sredo sestal izvršni odbor aktiva Dela in ocenil, da nenadna in "neresno argumentirana razrešitev" urednika Sobotne priloge ne dopušča nobenega dvoma več. Delo je "najočitnejša žrtev politične čistke med tiskanimi mediji v državi", novi predsednik uprave in "njegov" novi odgovorni urednik sta, kljub nasprotnemu zatrjevanju, očitno le izvrševalca politične volje, ki nima zveze ne z vsebinsko posodobitvijo časnika ne z izboljšanjem poslovne uspešnosti podjetja, je v izjavi za javnost zapisal izvršni odbor aktiva Dela.

Na to se je odzval odgovorni urednik Dela Peter Jančič, ki je zavrnil očitke glede zamenjave Milharčiča. Pri izjavi aktiva novinarjev Dela o nenadni in neresno argumentirani razrešitvi urednika Sobotne priloge Milharčiča je Jančič ocenil, da gre za zlonamerno interpretacijo. Vsa javnost ve, da mora novi odgovorni urednik ob prevzemu položaja oblikovati tudi ekipo najožjih sodelavcev; uredniki, ki jih je na najvišje položaje postavil prejšnji urednik, namreč s tem niso pridobili pravice, da bi bili najožji sodelavci tudi njegovemu nasledniku, je dejal Jančič.