Ljubljana - V splošni razpravi o predlogu ustavnega zakona, ki ga je v DZ februarja vložila SDS, je državni svetnik Milan Ozimič ocenil, da bi bilo treba vprašanje izbrisanih reševati z ustavnim zakonom. Da bo ustavni zakon podprl, je napovedal tudi državni svetnik in postojnski župan Jernej Verbič. V občini, ki jo vodi, je bilo po njegovem veliko državljanov nekdanje SFRJ, mnogi izmed njih pa so si status uredili pravočasno, zato ne razume, kako si ga nekateri niso mogli urediti. Tudi sicer je bil zakon o tujcih eden izmed prvih zakonov nove države, zato je bilo po njegovem dovolj časa, da so si lahko tisti, ki so to želeli, uredili svoj status. Vprašal se je tudi, kako je mogoče izdajanje odločb neposredno na podlagi odločbe ustavnega sodišča brez vsakršnega dodatnega zakona.
Odgovoril mu je Tone Peršak rekoč, da ustavna odločba ni temelj za izdajanje odločb, "trdi le, da obstajajo temelji, da se lahko odločbe izdajajo". Odločbe ustavnega sodišča so po njegovem dokončne, čeprav se lahko tudi ustavno sodišče zmoti. Tudi zato gre po njegovem za nevaren precedens, "če se delamo, kot da odločbe ustavnega sodišča ni". Trzinski župan je tudi prepričan, da se vprašanje izbrisanih zlorablja za politične potrebe posameznih političnih opcij. "Enkrat ene, drugič druge," je dejal. Darko Fras pa je spomnil, da je državni svet že v preteklem mandatu ocenil, da je vprašanje izbrisanih treba rešiti z ustavnim zakonom, zato je po "njegovem žalostno, da se zdaj znova vračajo na to vprašanje".
Komisija je danes obravnavala tudi predlog novele kazenskega zakonika in tudi tej je izrekla pozitivno mnenje. Novi Kazenski zakonik med drugim predvideva dosmrtno zaporno kazen.