Komunalni odpadki: Podražitev bo, a minimalna

Položnice za Litijane in Zagorjane enake, v Hrastniku, Radečah in Trbovljah pa smeti dražje za 20 do 40 centov na osebo.

Objavljeno
20. december 2016 18.47
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Hrastnik - Zasavci, Litijani in Radečani bodo zelo različno občutili novoletno podražitev obdelave in odlaganja mešanih komunalnih odpadkov na deponiji na Uničnem: Litijani ga ne bodo, Zagorjani bodo dobili celo za nekaj stotinov nižje položnice, drugi bodo plačali od 23 do 40 centov na osebo več. Brez »uvoza« smeti iz Nove Gorice bi bila podražitev občutno višja.

Z januarjem se podražita obdelava in odlaganje mešanih komunalnih odpadkov na zasavski deponiji Unično z dosedanjih 52,37 evra na 85,43 evra za tono, a za gospodinjstva bo to le minimalna podražitev. V novi ceni je vključena okoljska dajatev v višini 11 evrov za tono, ki je prihodek občine, v kateri ima deponija sedež - v zasavskem primeru Hrastnika -, obvezna sestavina nove cene pa so tudi finančna jamstva za vzdrževanje deponije še trideset let po zaprtju. Preračunano na tono znašajo 6,3 evra. Komunala Nova Gorica dovaža ostanek mešanih komunalnih odpadkov iz šestih primorskih občin. Predvidena letna količina je 10.000 ton, kar je polovica letne količine odpadkov, odloženih na Uničnem.

Franci Rokavec, litijski župan, pravi, da se pri njih doslej še niso odločali o morebitnem subvencioniranju cen odlaganja odpadkov niti drugih storitev za občane. Litijska kombinacija za 2017 je drugačna. Čeprav bo odlaganje komunalnih odpadkov dražje za 26 centov na osebo, na položnicah in v žepih ljudi pod črto ne bo sprememb: »Za deset odstotkov se bo pocenilo čiščenje odpadnih voda in gospodinjstva bodo na istem oziroma položnice bodo celo za nekaj stotinov nižje.«
Enake sreče bodo tudi Zagorjani, kjer pa bo občina subvencionirala odlaganje odpadkov vsem gospodinjstvom, kar bo občinski proračun stalo 62.800 evrov. Ivo Vrtačnik, vodja občinskega oddelka za gospodarske javne službe, opozarja, da se bo storitev podražila le za gospodarstvo. Vse zagorske gospodarske družbe bodo za odlaganje odpadkov v 2017 skupaj plačale 13.900 evrov več. Na občini načrtujejo, da bodo prihodnje leto na Unično prepeljali 26.000 ton odpadkov, kar je približno toliko kot letos.

V Hrastniku, kjer občina odlaganja odpadkov ne subvencionira, bodo gospodinjstva po novem prejela za 20 centov višje položnice na osebo. Zato pa hrastniški proračun v višini od 45 do 80 odstotkov subvencionira oskrbo z vodo, odvajanje in čiščenje vode. Zanje gre iz proračuna 225.000 evrov na leto.

Za Trboveljčane se bodo smeti podražile za dober odstotek ali za 23 centov, za Radečane pa za 40 centov (vse cene so brez DDV). Po besedah župana Tomaža Režuna je občina v obdobju med 2010 in 2014 za subvencije skupaj namenila 160.000 evrov: »Ko so se zadeve zamortizirale, smo subvencioniranje ukinili.«
Kljub podražitvi bo odlaganje komunalnih odpadkov na Uničnem še zmeraj daleč najcenejše v državi.