Minister je poudaril, da so prizadeti kmetijski posevki, predvsem žita, koruza, oljna ogrščica, ječmen, buče. Škoda pa je velika tudi v sadovnjakih in vinogradih. "Še posebej na trajnih nasadih, torej v sadovnjakih in vinogradih, bo odprava poškodb trajala dalj časa," je pojasnil in dodal, da so kmetijske kulture zelo različno poškodovane, ponekod tudi do 100 odstotkov. Po dosedanjih podatkih pa naj bi neurje škodo na kmetijskih površinah povzročilo v 31 občinah.
"Zagotovili smo, da bodo v okviru ocenjevanja škod ocenjevali tudi škode na kmetijskih površinah, kar bomo lahko kasneje uporabili pri ocenjevanju odškodnin in podobno," je poudaril Pogačnik in dodal, da bo ministrstvo za obrambo na vlado vložilo poseben predlog ocenjevanja.
Minister je izrazil zadovoljstvo, da je po oceni Kmetijsko svetovalne službe zavarovanih približno 50 odstotkov prizadetih kmetijskih površin. "Na ministrstvu že vse skozi uveljavljamo določene ukrepe, kot je sofinanciranje zavarovanja, objavljamo razpise za postavitev protitočnih mrež, razmišljamo pa tudi o aktivaciji nekaterih ukrepov, kot so ukrepi za sanacijo poškodovanih gospodarskih poslopij, vključno z obnovo trajnih nasadov," je še poudaril Pogačnik.
Ko bo vsa škoda ocenjena, še dodaja minister, pa bo na razpolago državna pomoč, in sicer v obliki ukrepa v okviru zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.