Novo mesto – Novomeški občini do včeraj ni uspelo izprazniti prostorov v Narodnem domu, ki ga zasedajo člani Avtonomne kulturne cone Sokolc (AKCS), zato so načrtovano zamenjavo ostrešja in strešnikov ter druga obnovitvena dela preložili za nedoločen čas. Skladno z občinskim ultimatom bi alternativni umetniki morali zapustiti objekt prejšnji petek. Ker se to niti včeraj ni zgodilo, je župan Gregor Macedoni napovedal, da bo občina uporabila vsa pravna sredstva, tudi deložacijo s sodno odredbo.
V soboto so skupaj z varnostniki pregledali stanje objekta in zamenjali ključavnico na vhodnih vratih, še istega dne pa so nato varnostniki ugotovili, da je vhod v stavbo onemogočen, saj so uporabniki ključavnico onesposobili in pred vrata z notranje strani postavili ovire. Na občini pravijo, da so zaradi tega zaskrbljeni, saj morajo zahtevek na ministrstvo za kulturo za izplačilo upravičenih stroškov oddati najpozneje do 15. novembra. Za 72.000 evrov vredna prenovitvena dela bo ministrstvo zagotovilo do 56.000 evrov. Občina je vse posameznike, ki zasedajo Narodni dom, znova pozvala, naj ga izpraznijo, saj s svojimi dejanji preprečujejo začetek obnove in povzročajo škodo.
Direktor trebanjskega podjetja Ce-Invest Franc Cvetan je povedal, da zaradi dežja včeraj niso začeli prenovitvenih del in da bodo streho začeli menjati predvidoma prihodnji teden. Člani AKCS so včeraj v pismu županu zapisali, da bodo s pomočjo »tovarišev iz Slovenije in Evrope idejo o avtonomiji in svobodi branili do zadnjega človeka in atoma moči«.













