Zaposleni v bran razrešenemu direktorju NPU

Da je razrešitev Darka Muženiča le še vprašanje časa, se je šušljalo že od nastopa nove vlade.

Objavljeno
06. maj 2020 10.09
Posodobljeno
06. maj 2020 19.15
Darko Muženič je na mesto šefa NPU prišel iz urada za preprečevanje pranja denarja. FOTO: Jure Eržen/Delo
Ljubljana – Po naših podatkih je prvi mož policije Anton Travner že razrešil direktorja NPU Darka Muženiča. Informacije, da bi se to lahko zgodilo, so krožile že nekaj časa, na Muženiča so se po nekaterih informacijah vršili tudi pritiski, naj odstopi sam.

Travner je na mesto šefa NPU že postavil Igorja Lambergerja, ki je bil nekaj časa tudi namestnik predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Borisa Štefaneca.

Še več, po naših podatkih aktualna oblast razmišlja celo širše, in sicer da bi ukinili oziroma povsem reorganizirali NPU. Alibi za to iščejo tudi na terenu, ko pri kriminalistih poizvedujejo o potrebnosti NPU oziroma njihovem pogledu o tej strukturi. Nobena skrivnost namreč ni, da je nekaterim »klasičnim« kriminalistom NPU trn v peti, saj nanj gledajo kot na konkurenco (tudi zaradi višjega plačila kriminalistov NPU), ne pa kot na dodano vrednost pri pregonu najzahtevnejših oblik kriminalitete.

NPU med drugim namreč preiskuje tudi afero z zaščitnimi maskami ter ventilatorji in respiratorji.

Muženiča je na mesto direktorja NPU imenovala generalna direktorica policije Tatjana Bobnar, ki pa jo je vlada zamenjala že na prvi seji.
 

Odmevni obisk Žana Mahniča


Ko so februarja člani komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb s podpredsednikom Žanom Mahničem na čelu vkorakali v prostore Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU), češ da bi preverili domnevno politično vmešavanje v postopke, je bilo kaj hitro jasno, da so v ozadju drugi interesi.

Kot se je že takrat šušljalo, niso bili zadovoljni z vodenjem tako imenovane elite slovenskih kriminalistov pod vodstvom Darka Muženiča. Nadzor komisije se je namreč časovno ujel z objavo, da NPU preiskuje tudi domnevno nezakonito financiranje političnih strank. Torej predvsem nakazil Slovenski demokratski stranki (SDS) iz tujine, kar naj bi bilo sporno.


Preiskovalci nasprotujejo razrešitvi


Prvič v zgodovini menjav na NPU so se prek protestnega pisma oglasili tudi zaposleni, saj nasprotujejo razrešitvi direktorja Darka Muženiča.

»Nacionalni preiskovalni urad je specializirana kriminalistična preiskovalna enota, ustanovljena za posebne primere odkrivanja in preiskovanja zahtevnih kaznivih dejanj, ki je in mora delovati zakonito, strokovno ter neodvisno od katere koli politične opcije. Darko Muženič je od nastopa svojega mandata kot direktor svoje delo opravljal strokovno in profesionalno, zato njegovo razrešitev štejemo kot nedopustno, saj je zunaj zakonskih razlogov, ki jih določa veljavna zakonodaja. Ocenjujemo, da vsakršno razreševanje vodilnih delavcev policije, ki presega ustaljene zakonske in strokovno argumentirane razloge, vzbuja sum političnega vmešavanja v delo strokovnega organa, ki na dolgi rok prispeva k razgradnji struktur varnosti ter učinkovitega preiskovanja najzahtevnejših oblik kriminalitete v RS.«

Protesti opozicije

Poslanska skupina LMŠ je po današnji zamenjavi direktorja NPU, ki je po njihovem mnenju zadnja v nizu politično motiviranih kadrovskih menjav v varnostno-obveščevalnih organih, vložila zahtevo za nujno sejo odbora DZ za notranje zadeve. Po njihovem mnenju je menjava v vrhu NPU nezakonita.

»Vsekakor ne moremo oporekati dejstvu, da ima vlada zakonsko pristojnost imenovanja posameznih oseb na položaje, vendar pa ob ekspresni menjavi ključnih kadrov v slovenskem varnostnem (in tudi obveščevalnem) sistemu lahko upravičeno sumimo, da je v ozadju vsega interes po popolnem obvladovanju varnostnih in obveščevalnih služb, tudi zato, da bi se prikrile posamezne nezakonitosti in nepravilnosti, ki bremenijo osebe, povezane z vodilno vladno stranko SDS,« so v sporočilu za javnost, v katerem so obvestili o zahtevi za sklic seje, navedli v poslanski skupini LMŠ.

Razpravo na to temo po njihovih navedbah podpirajo tudi v poslanskih skupinah SD in Levica. Njihovi predstavniki so danes z LMŠ o tem spregovorili na novinarski konferenci.

Poslanka LMŠ Jerca Korče je spomnila na menjavo generalne direktorice policije, menjavo v vrhu kriminalistične policije in urada za preprečevanje pranja denarja. Menjava v NPU je po mnenju LMŠ nezakonita, saj da »gre za hudo vmešavanje politike v neodvisne organe, ki izvajajo preiskave, tudi posle stranke, ki točno te menjave izvaja.«

»Žalosti nas in zelo smo zaskrbljeni, kako nemo določene koalicijske partnerice te vlade opazujejo politični stampedo, ki se dogaja s strani SDS. Včeraj so odvzeli opoziciji možnost, da suvereno odvodi parlamentarno preiskavo, danes so šli še na to, da obglavijo NPU,« meni Korčetova.

Poslanec Levice Miha Kordiš je spomnil na poročilo vlade glede dobave zaščitne opreme v epidemiji. »Da se zaščitijo pred posledicami tega svojega kriminala, so si že od začetka zadali nalogo, da bi obvladovali celotno represivno vertikalo. Začeli so z menjavo prvega policista v državi, nadaljevali z menjavo prvega kriminalista v državi, zdaj pa to pot, vsaj na policiji, nadaljujejo še z menjavo vodje NPU. Samo zato, da pod preprogo pometejo svojo kriminalno preteklost in svojo kriminalno sedanjost,« meni Kordiš.

Kot ugotavlja, jih bo »očitno zelo težko poklicati na odgovornost skozi mehanizme pravne države, ravno zato, ker izvajajo udar po madžarsko na vse, kar je v tej državi demokratičnega.«

Poslanec SD Matjaž Nemec ocenjuje, da se v tretji Janševi vladi ustvarja občutek, da je le ena in edina resnica, »in to žal tista, ki jo pišejo posamezniki s strankarsko izkaznico SDS.« Po njegovem mnenju smo priča temu, da so zelo pomembni pripadniki ene stranke opolnomočeni, da lahko opravljajo vsakršen nadzor, ne samo nad državljani, ampak tudi nad politiko samo. »Trend je izjemno zaskrbljujoč, lahko se le vprašamo, do kam bomo kot družba prišli in kje so meje,« je povedal Nemec. STA