Pomembno je ozaveščati ljudi

Ob svetovnem dnevu voda so na aktivnostih po Sloveniji poudarili nujnost ozaveščenosti in ohranjanja čiste pitne vode.

Objavljeno
22. marec 2006 18.49
Ljubljana/Maribor/Nova Gorica - Ob današnjem svetovnem dnevu voda so v Sloveniji potekale različne aktivnosti. Na posvetu Voda in kultura, ki je bil v Ljubljani, so poudarili, da je treba o pomenu vode za življenja ozaveščati javnost, nujnost ozaveščenosti in ohranjanja čiste pitne vode pa so izpostavili tudi mariborski in ljubljanski dijaki.

Dijaki ljubljanskih gimnazij Jožeta Plečnika, Poljane, Šentvid in Euro šola Ljubljana so v Ljubljani ustanovili Ljubljanski forum mladih za pitno vodo. Namen foruma, ki je nastal na pobudo Javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija, je aktivno sodelovanje dijakov pri ohranjanju naravne in čiste pitne vode tudi za prihodnje rodove na območju ljubljanske občine.

Ob podpisu ustanovne listine foruma, katerega ustanovitev sta podprla tudi ljubljanska županja Danica Simšič in minister za okolje in prostor Janez Podobnik , so dijaki omenjenih gimnazij predstavili svoje raziskovalne naloge s področja varovanja virov pitne vode, oskrbe s pitno vodo, kakovosti pitne vode, ravnanja z odpadno vodo in čiščenja odpadne vode, pripravili pa so tudi kviz na to temo.

Kakovost naših voda odvisna predvsem od nas

Ob svetovnem dnevu voda so v Mariboru učenci in dijaki šol Armalovega sklada, katerega namen je vzpodbujati razmišljanja in dejavnosti mladih na temo čiste pitne vode, pripravili forum na temo Ali je naša pitna voda zares tudi pitna?

Osrednja tema foruma je obsegala stanje, ogroženost in prihodnost čiste pitne vode v Sloveniji. Skupna misel vseh sodelujočih v debati je bila, da je kakovost naših voda odvisna predvsem od naše ozaveščenosti in ekološke osveščenosti. Mladi so tudi dokazali, da jim ni vseeno, kakšno vodo pijemo in da se zavedajo pomena aktivnosti vsakega posameznika.

Cena pitne vode se bo z evrom zvišala

V Listi za čisto pitno vodo so danes opozorili, da je podtalnica ljubljanskega polja ogrožena predvsem zaradi razgradnje produktov fitofarmacevtskih sredstev. Po besedah Mihaela Jarca podtalnico ogroža tudi sedanji kanalizacijski sistem, ki je v zelo slabem stanju, njegova obnova pa naj bi po sedanjih izračunih v naslednjih desetih letih stala več kot 100 milijard tolarjev. Za Ljubljano je zato zelo pomemben rezervni vir pitne vode, ki po študijah hidrogeologov izvira v pogorju Krima, je poudaril Jarc.

Napovedal je tudi znatno povišanje cen vode v prihodnje, predvsem ob prevzemu evra. Cene vode naj bi se po njegovem mnenju močno približale cenam električne energije, zato bi bilo za Ljubljano dobro, da bi imela rezervni vir pitne vode.

Oživljanje pitnikov na Goriškem in vodnjakov po Sloveniji


Javno podjetje Vodovodi in kanalizacija Nova Gorica je skupaj z občinami ustanoviteljicami - novogoriško, šempetrsko-vrtojbensko, briško in mirensko-kostanjeviško - danes v Novi Gorici predstavilo pred letom dni začeti projekt Primorska špina. V okviru tega projekta so doslej na Goriškem postavili štiri tako imenovane pitnike oziroma javne vodovodne pipe, s katerimi želijo obuditi tradicijo pitnikov na Goriškem, ki so nekoč stali v mestih in okoliških vaseh, ter tako zagotoviti oskrbo s pitno vodo na javnih mestih.

Helios in ministrstvo za okolje in prostor sta ob svetovnem dnevu voda razpisala sredstva v okviru projekta Oživljanje vodnjakov v Sloveniji. Vrednost razpisa znaša štiri milijone tolarjev, nagradni sklad pa milijon tolarjev.

Z oživljanjem vodnjakov v Sloveniji želita Helios in ministrstvo poudariti pomen čiste pitne vode v urbanih okoljih in osveščati ljudi, predvsem pa mlade v odnosu do čiste pitne vode in naravnega okolja. Prednost na tokratnem razpisu bodo dali prijavam, ki bodo zraven projekta obnove vodnjak vključevale tudi zasnovo vodne učne poti domače osnovne ali srednje šole. Rok za prijave se izteče 2o. aprila.

Voda za življenje

Iz Sklada Združenih narodov za pomoč otrokom (Unicef) so sporočili, da so med tem, ko so svetovni voditelji na 4. Svetovnem forumu za vodo v Mexico Cityju razpravljali o svetovnem problemu zagotavljanja pitne vode, tudi otroci pozvali k nujni pomoči 400 milijonom otrok, ki se zaradi pomanjkanja pitne vode borijo za življenje.

Poziv k ukrepanju so mladi udeleženci ob zaključku Svetovnega otroškega foruma za vodo prav tako v Mexico Cityju naslovili na pristojna ministrstva vlad. Na forumu je sodelovalo več kot 100 otroških aktivistov tako iz najrevnejših kot tudi iz razvitih držav.

V svetu, kjer milijarda ljudi živi brez dostopa do pitne vode in ustreznih higienskih razmer, otroci plačujejo najvišjo ceno, sporočajo iz Unicefa in dodajajo, da za diarejo vsak dan umre 4500 otrok, kar pomeni, da je to drugi najpogostejši posamični vzrok smrti otrok.

Generalna skupščina OZN, ki je svetovni dan voda razglasila leta 1992, želi z letošnjo temo opozoriti na pomen, ki ga ima voda v različnih svetovnih kulturah in religijah. OZN so lani zaradi velikega pomena vode za obstoj živih bitij začeli z akcijo Voda za življenje, katere glavni namen je v obdobju 2005-2015 doseči izpolnjevanje mednarodnih ciljev, povezanih z vodo. Med njimi so v skladu z razvojnimi cilji tisočletja do leta 2015 za polovico zmanjšati delež ljudi, ki nimajo dostopa do pitne vode, in ustaviti netrajnostno izkoriščanje vodnih virov.