Pomurci po 17 letih dočakali nepopolno avtocesto

Slovenski in madžarski premier sta v Pincah odprla 30 km dolg odsek avtoceste od Beltincev do Pinc in 2,8 km dolgo odcep hitre ceste od Lendave do dolgovaškega mejnega prehoda.

Objavljeno
19. avgust 2008 18.05
Ivan Gerenčer/Kl.K./STA
Ivan Gerenčer/Kl.K./STA

Pince - Slovenski in madžarski premier, Janez Janša in Ferenc Gyurcsany, sta v obmejnih Pincah odprla dobrih 30 km dolg odsek pomurske avtoceste od Beltincev do Pinc in 2,8 km dolgo odcep hitre ceste od Lendave do dolgovaškega mejnega prehoda. Konec oktobra, ko bo odprt še zadnji odsek pomurske avtoceste med Vučjo vasjo in Lenartom, bo stekel promet po celotni pomurski avtocesti (80 km) med Pincami in Mariborom, neprekinjena avtocestna povezava med Koprom in Pincami pa bo dolga 310 km. Avtocesta med Koprom in Pincami je tudi sestavni del petega evropskega koridorja in je od včeraj tudi uradno povezana z madžarskim avtocestnim omrežjem. Včeraj popoldan so namreč na madžarski strani tudi uradno odprli hitro cesto M 70 od mejnega prehoda Tornyszentmikos- Pince do avtoceste M 7 med Letenyem in Budimpešto, ki so jo sopsedje prav tako uradno odprli včeraj..

 

Po besedah prometnega ministra Radovana Žerjava na otvoritvi, je Slovenija zaradi pomembnosti petega evropskega prometnega koridorja od EU dobila za gradnjo avtocestnega odseka od Beltincev do Pinc 41,6 milijona evrov, sicer pa je gradnja tega odseka stala 256, 7 milijona evrov. Žerjav je poudaril, da je pomurska avtocesta zelo pomembna tudi za Pomurje in njegove prebivalce. Avtocesta odpira nove možnosti za hitrejši gospodarski razvoj pokrajine in za sodelovanje z Madžarsko. Pomurci so si po skoraj dveh desetletjih oddahnili od gostega tovornega prometa po magistralni cesti G 1 - 3 med Mariborom in dolgovaškim mejnim prehodom. Tega je lani prevozilo kar 1,3 milijona težkih tovornjakov in vlačilcev. Žerjav je ob koncu dejal da je bilo v zadnjih dneh veliko takih, ki so si prizadevali, da včerajšnje otvoritve avtoceste ne bi bilo in da takšne politike v državi ne bi smelo biti. Madžarski minister za zveze in energijo Pál Szabó je Sloveniji čestital na izgradnji avtoceste, ki je pomembna za sosedsko sodelovanje in za celotno EU. Dejal je še, da je zdaj na vrsti še uresničitev načrtov pri povezovanju železniškega omrežja med državama. (iz sredine tiskane izdaje Dela)

 

Janša in Gyurcsany o slovensko-madžarskem sodelovanju

 

Predsednika vlad Slovenije in Madžarske Janez Janša in Ferenc Gjurcsany sta se po odprtju avtoceste pri Pincah v Lendavi pogovarjala o dvostranskem sodelovanju in ga ocenila kot uspešnega. Menjava blaga in storitev narašča, premiera pa sta se tudi dogovorila, da bodo od pomladi skupne seje obeh vlad tradicionalne.

 

Janša je po pogovoru povedal, da bo z dokončanjem še zadnjega odseka pomurske avtoceste prihodnji mesec narejen zgodovinski korak, saj bo Sredozemlje oziroma Jadransko morje z moderno avtocesto prvič povezano z Budimpešto. Dobremu zgledu želimo v prihodnjih letih dodati tudi druge, je nadaljeval Janša, predvsem ko gre za infrastrukturne povezave.

 

O teh sta predsednika danes največ govorila in, kot je povedal Janša, nadaljevala pogovore, ki sta jih vladi začeli lansko jesen s sejo na obeh straneh meje. Gre za nadaljnje infrastrukturne povezave, električno omrežje, ki ga je potrebno povezati, plinsko in železniško omrežje, kjer prav tako želimo ta del povezav, ki so tudi del evropskega koridorja, modernizirati čim prej. Na lanskem srečanju obeh vlad so govorili, da obstajajo številne neizkoriščene priložnosti, ko gre za menjavo blaga in storitev med državama.

 

Po Janševih besedah statistični podatki za lani kažejo, da se je menjava blaga in storitev med državama v letu 2007 povečala za 30 odstotkov in tudi letos ta menjava raste z visoko stopnjo 20 odstotkov, kar pomeni, da smo te priložnosti odkrili in da jih dobro izkoriščamo.

 

Janša in Gyurcsany sta govorila tudi o rojakih na obeh straneh meje. "Po pogovorih med lanskim srečanjem vlad smo postavili nekatere nove cilje, ki jih v tem času uresničujemo in dogovorjeno je bilo, da bo naslednja skupna seja obeh vlad naslednjo pomlad, ko bomo pregledali dogovorjeno in zastavili tudi cilje v prihodnje. Osrednja točka tega srečanja bodo pogovori in dogovori o sodelovanje na področju energetike in infrastrukture, je še povedal Janša in končal z zahvalo za podporo Madžarske v času predsedovanja, "ko smo bili trdni zavezniki, še posebej, ko je šlo za reševanje nekaterih zahtevnih situacij v regiji zahodnega Balkana, kjer smo se približali končni rešitvi, to je trajni stabilnosti".

 

Madžarski premier Gyucsany je dejal, da je Slovenija med predsedovanjem izkazala in izredno veliko storila. Izgradnja avtoceste v obeh državah in madžarska povezava z Jadranom je zgodovinski korak in pomeni novo poglavje v življenju obeh držav in nove možnosti zanamcem, je dodal Gyurcsany in ob drugih povezavah omenil tudi regijsko, uresničevanje vseh zastavljenih ciljev med državama pa je po njegovem mnenju na dobri poti.