Ljubljana - Ljubljana - Koprski župan Boris Popovič je v današnjem zaslišanju pred t. i. Kovačičevo parlamentarno preiskovalno komisijo zatrdil, da v ozadju njegovega pripora v letu 2003 in številnih ovadb stoji bivši predsednik republike Milan Kučan. Popovič je pozitivno odgovoril na vprašanje, ali je med leti 2000 in 2004 v Kopru vladala gospodarska mafija, ki je imela močno podporo v politiki. Gonja proti njemu je po Popovičevem mnenju posledica njegove odločitve za vstop v politiko.
V politično navezo, ki je obvladovala razmere v Kopru in bila v ozadju ovadb, je Popovič poleg Kučana in tedanje generalne državne tožilke Zdenke Cerar uvrstil še vodjo koprskega tožilstva Slavka Ožbolta, njegovega namestnika Bojana Pečnika, nekdanjega koprskega kriminalista Ljuba Volmuta in predsednika Komisije za preprečevanje korupcije Draga Kosa, pri katerem je po navedbah Popoviča zdaj zaposlen Volmut. Z dogajanjem sta bila seznanjena tudi nekdanji premier Anton Rop in njegova svetovalka Marijana Kanduti.
Na vprašanje o primerih vplivanja na tožilske in sodniške odločitve, ki ga je postavil Dimitrij Kovačič (SDS), predsednik komisije, ki se ukvarja z razmerami na državnem tožilstvu in morebitno odgovornostjo nosilcev javnih funkcij v obdobju od leta 2000 do 2004, je Popovič omenil nastop Cerarjeve na TV Koper. Po njegovih navedbah je dejala, da je v priporu zato, ker je "delal kriminal na občini". Dejal je, da je poudarjala, da nima nič s politiko, kasneje pa je postala pravosodna ministrica in podpredsednica LDS.
Kučanova udbomafija
Po Popovičevih besedah je Kučan glede odreditve pripora po telefonu klical Cerarjevo, kar lahko potrdi visok uradnik na ministrstvu za pravosodje, ki pa ga koprski župan ni želel imenovati. "Prepričan sem, da sta to zadevo zakuhala Kučan in njegova udbomafija," je dejal koprski župan. Napovedal je, da bo ime omenjenega uradnika in imena nekaterih drugih vpletenih povedal le članom komisije, ki so zato kasneje sejo zaprli za javnost.
Nezakonitost Popovičevega pripora
Popovič in njegov odvetnik Franci Matoz sta v obširnih odgovorih na vprašanja o kazenskih ovadbah in postopkih med drugim opozorila, da je vrhovno sodišče ugotovilo nezakonitost Popovičevega pripora in da so se kazenski postopki končali v korist koprskega župana. Popovič je še dejal, da je prvo hišno preiskavo doživel takoj po sestanku s predstavniki SDS, SLS, SNS, NSi in Zelenih Slovenije, na katerem so na njegovo pobudo govorili o tem, kako v Kopru prekiniti vladavino SD.
Na sestanek je povabil tudi sedanjega piranskega župana Tomaža Gantarja, ki ga je Popovič nagovarjal h kandidaturi za koprskega župana. Gantar se je zaradi dogodkov v zvezi s postopki zoper Popoviča prestrašil in takrat ni kandidiral, je dejal Popovič, ki je nato kandidiral sam.
Bivši kriminalisti v priporu
Koprski župan je še poudaril, da so nekaj mesecev po njegovi prvi izvolitvi na občino prišli predstavniki računskega sodišča, ki so pregledovali tekoče poslovanje občine, čeprav računsko sodišče poslovanje ponavadi preverja za nekaj let nazaj. Zatrdil je tudi, da je kar nekaj kriminalistov, ki so sodelovali v postopkih zoper njega, sedaj v zaporu ali pa priporu.
O Popovičevi zamrznjeni plači
Člani komisije so se strinjali s pobudo Mirka Zamernika (SDS), da bodo na sodišče poslali pisno poizvedbo glede Popovičeve plače, ki je v celoti zamrznjena od leta 2003 zaradi suma pridobitve premoženjske koristi v nekaterih še nedokončanih postopkih zoper njega. Zamernik se sprašuje o pravni podlagi zamrznitve plače, saj sodišče ponavadi zamrzne največ tretjino dohodka.
Na današnji seji je zopet odpadlo zaslišanje nekdanje vodje urada ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazda Fišerja in Majde Turšič, ki se je opravičila zaradi zdravstvenih razlogov.
Zaslišali že več kot deset prič
Preiskovalna komisija, ki se je na ustanovni seji sestala junija lani, je do zdaj zaslišala več kot deset prič, med drugim nekdanjo vodjo skupine državnih tožilcev za posebne zadeve Jožico Boljte Brus in nekdanjega vodjo ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Gorazda Fišerja.
Predsednik komisije Dimitrij Kovačič (SDS) je na novinarski konferenci v začetku oktobra dejal, da je dosedanje delo komisije pokazalo, da je tožilstvo v obravnavanem obdobju naredilo "precej nerazumljivih napak in da so bili tudi politični pritiski".