Poravnalna pogodba z ljubljansko nadškofijo

Vlada bo sklenila poravnalno pogodbo z ljubljansko nadškofijo glede vložene zahteve za denacionalizacijo za vrnitev nepremičnin.

Objavljeno
10. november 2005 16.41
Minister za obrambo Karl Erjavec je predstavil rezultate "pospravljanja" po ministrstvu
Ljubljana - Vlada je na današnji seji sprejela sklep, da sklene poravnalno pogodbo z nadškofijo Ljubljana glede vložene zahteve za denacionalizacijo za vrnitev nepremičnin v okviru vojaškega kompleksa Šentvid in nepremičnin na Pokljuki, ki so namenjene biatlonskemu športu. Kot je na današnji novinarski konferenci po seji vlade povedal obrambni minister Karl Erjavec, se državno pravobranilstvo strinja s sklenitvijo poravnave. Prav tako pa je zastopnik javnega interesa ocenil, da ni zadržkov za sklenitev takšne pogodbe.

Nepremičnine, ki so bile predmet poravnalne pogodbe, so bile ocenjene tudi s strani sodne cenilke, ki je ugotovila, da premoženje države s tem ne bo zmanjšano. Vrednost nepremičnin, ki jih dobi ljubljanska nadškofija namreč znaša slabih 7,5 milijona tolarjev, medtem ko bo ministrstvo za obrambo dobilo v last nepremičnine v višini dobrih 7,7 milijona tolarjev.

Ker pa bo obrambno ministrstvo nepremičnine, ki so predmet pogodbe, uporabljalo do leta 2008, sta se ljubljanska nadškofija in ministrstvo za obrambo dogovorila, da bo finančna razlika namenjena za vzdrževanje omenjenih objektov, je pojasnil Erjavec.

Minister je na novinarski konferenci predstavil tudi zgodovino reševanja omenjenih denacionalizacijskih zahtevkov. Leta 1992 sta tako obrambno ministrstvo in ljubljanska nadškofija sklenila, da se Zavod Sv. Stanislava z dvoriščem in parkom da v posest upravičencu, ne pa v last. Istega leta je nadškofija Ljubljana vložila denacionalizacijski zahtevek za vrnitev podržavljenih nepremičnin v okviru vojaškega kompleksa Šentvid, leto prej pa je vložila tudi denacionalizacijsko zahtevo za vrnitev nepremičnin, ki se nahajajo na območju Triglavskega narodnega parka.

Leta 2000 sta se nato strani sporazumeli, da se nadškofiji takoj vrne v last objekt Sv. Stanislava. Obenem pa se vrne v last in posest tudi druge nepremičnine na območju vojaškega kompleksa Šentvid. Na podlagi tega pa naj bi upravičenec umaknil zahtevek za denacionalizacijo v istem kompleksu, vendar za nepremičnine, ki se nahajajo "desno od Koščeve ulice", je povedal Erjavec.

Nadškofija Ljubljana v zameno za pridobitev nepremičnin na območju vojašnice Šentvid, ki funkcionalno sodijo k zavodu Sv. Stanislava, umika zahtevek za denacionalizacijo drugih nepremičnin v kompleksu Šentvid, je še dejal minister. Obenem pa nadškofija umika tudi denacionalizacijsko zahtevo za povrnitev nepremičnin na Pokljuki.