Pahor: Slovenija bo še naprej podpirala sankcije proti Rusiji

Pahor in Porošenko v skupni izjavi obsodila rusko aneksijo Krimskega polotoka

Objavljeno
08. november 2016 13.41
porošenko
Jure Kosec
Jure Kosec

Ljubljana − Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je po srečanju s predsednikom republike Borutom Pahorjem izrazil zadovoljstvo z jasnim stališčem Slovenije glede reševanja konflikta v Ukrajini, ohranitvi evropskih sankcij proti Rusiji ter se zahvalil za podporo na različnih področjih sodelovanja.

Voditelja sta v skupni izjavi potrdila dobre in prijateljske odnose med državama. V njej sta zapisala, da sta suverenost Ukrajine in nedotakljivost njenih meja ključnega in odločilnega pomena za varnost vseh evropskih držav. Obsodila sta rusko aneksijo Krimskega polotoka in jo opisala kot grobo kršitev mednarodnega prava. Obsodila sta tudi agresivna dejanja v doneški in luganski pokrajini na vzhodu Ukrajine ter pozvala Rusko federacijo k prehenehanju finančne, vojaške in druge pomoči tamkajšnjim separatistom. Slovenija je v izjavi potrdila, da bo še naprej podpirala sankcije proti Ruski federaciji, vse dokler se ne uresničijo vsa določila dogovora iz Minska.

Foto: Tomi Lombar/Delo

 

V nekaterih članicah Evropske unije se že nekaj časa pojavljajo pomisleki v zvezi z ohranjanjem ukrepov proti Rusiji, ki se sicer iztečejo januarja prihodnje leto. Le nekaj mesecev po obisku ruskega voditelja Vladimirja Putina je slovenska stran Porošenkov obisk izkoristila za to, da je ponovila svoje stališče glede enega najbolj perečih političnih in varnostnih vprašanj na stari celini. Pahor je gostu zagotovil, da bo Slovenija še naprej podpirala ukrepe, ki jih je EU sprejela kot odgovor na rusko agresijo. Ponovil je tudi prepričanje, da bi morala EU odkrito povedati, kakšna je njena vizija za Ukrajino -- to bi po njegovih besedah najverjetneje tudi pripomoglo k hitrejši rešitvi ukrajinskega krize. Ukrajinski predsednik se je Sloveniji in Pahorju zahvalil za jasna stališča glede vseh ključnih vprašanj, povezanih s prihodnostjo njegove države, svojega gostitelja pa povabil na uradni obisk v Kijev.

Voditelja sta med srečanjem spregovorila tudi o gospodarskem sodelovanju med državama in po Pahorjevih besedah ugotovila, da blagovna izmenjava po daljšem obdobju stagnacije znova raste (v prvi polovici leta je dosegla skoraj 70 milijonov evrov), z njo pa tudi zaupanje v stabilnost ukrajinskega gospodarstva. V izjavi sta izrazila zadovoljstvo s pozitivnimi učinki začasne uveljavitve pridružitvenega sporazuma EU z Ukrajino. Porošenko se je po srečanju s slovenskim političnim vrhom udeležil tudi sestanka s predstavniki 20 slovenskih podjetij, pred katerimi je po poročanju STA poudaril, da je Ukrajina odprta za naložbe. "Potrebujemo vas, da pridete, da sodelujete in pomagate sooblikovati evropsko Ukrajino," je dodal.

 

Foto: Tomi Lombar/Delo



Med vprašanji, pri katerih Ukrajina lahko računa na podporo naše države, je tudi vizumska liberalizacija. Predsednika sta se zavzela za čimprejšnjo ukinitev vizumske obveznosti za državljane Ukrajine, prepričana, da bo to spodbudilo širitev medčloveških stikov in pospešilo gospodarsko sodelovanje. "Zdi se mi zelo pomembno, da bo do takega dogovora prišlo, Slovenija glede liberalizacije nima zadržkov," je poudaril Pahor. Porošenko je med konferenco dejal, da je Ukrajina izpolnila vse pogoje, ki jih Unija od držav zahteva za sprostitev vizumskih ovir. Izrazil je upanje, da bo odločitev EU o tem padla že na prihodnjem vrhu osemindvajseterice, ki bo potekal konec meseca.

Pahor in Porošenko sta se dotaknila tudi področja humanitarnega sodelovanja. V Ukrajini v tem okviru deluje tudi slovenska organizacija ITF Ustanova za krepitev človekove varnosti, ki skrbi za razminiranje in uničevanje nevarnih eksplozivnih ostankov spopadov. Predsednika sta se dogovorila za razširitev sodelovanja na tem področju. Ukrajinski predsednik se je Sloveniji zahvalil za pomoč ukrajinskim vojakom in drugim državljanom, tudi otrokom, ki so bili žrtve konflikta na vzhodu države.

Med konferenco sta komentirala tudi nekatera druga aktualna mednarodna in dvostanska vprašanja, vključno z ameriško predsedniško tekmo in položajem dveh slovenskih novinark in novinarja, ki so se znašli na domnevnem ukrajinskem črnem seznamu novinarjev, ki ga objavlja nek ukrajinski portal. Porošenko je poudaril, da bodo njegovi sodelavci preučili okoliščine, zakaj novinarji niso dobili dovoljenja za obisk ukrajinskih vojaških objektov. Kot najverjetnejši razlog za odločitev je navedel varnostne razloge. Pahor je dejal, da takšno izpostavljanje ne sodi v demokratične družbe.