"Poseganje v novinarsko svobodo prepovedano"

Predsednik SD in najverjetnejši mandatar Borut Pahor napoveduje, da bo od svojih ministrov in ministric zahteval, "naj se ne izjasnjujejo o medijih in o njihovem pisanju"

Objavljeno
14. oktober 2008 18.07
Borut Pahor po sestanku pri predsedniku vlade Janezu Janši
De.P./STA
De.P./STA
Ljubljana - Predsednik SD in najverjetnejši mandatar Borut Pahor bo od svojih ministrov in ministric zahteval, "da se ne izjasnjujejo o medijih in o njihovem pisanju", je napovedal na današnji okrogli mizi Slovenija po volitvah na Študentski areni. Predsednica LDS Katarina Kresal pa se je zavzela za "družbeno odgovorne medije".

Pahor je poudaril, da je svoboda medijev in tiska temelj demokratične družbe. "V osnutku koalicijske pogodbe je določba, da bi bilo vsako ravnanje predsednika vlade, člana kabineta, ministra ali ministrice, ki bi ga urednik ali novinar štel kot poseganje v njegovo ali njeno novinarsko svobodo, prepovedano," je povedal.

Dodal je, da bo od svojih ministrov ali ministric, ki so tudi predsedniki ali predsednica strank, pričakoval da ločijo status svojih izjav o medijih. Po Pahorjevih besedah bodo ministri lahko zahtevali popravek napačnih dejstev, "o komentarjih ali umestnosti članka pa se ne sme izrekati".

Pahor pričakuje podporo kandidatom za predsednika in podpredsednika DZ

Glede sredinega glasovanja o predsedniku in podpredsednikih DZ je Pahor dejal, da ne ve, ali bodo izvoljeni. "Če bi bil vedež, ne bi bil revež," je dodal. Pričakuje pa, da bo šla podpora čez polovico, zlasti pri dosedanjemu predsedniku DZ Francetu Cukjatiju, ki bo "dobil glasove tudi s strani naših strank".

Kresalova za spremembo RTV Slovenija "iz državne v javno televizijo"

Kresalova se je na okrogli mizi zavzela se spremembo RTV Slovenija "iz državne v javno televizijo". Po njenih besedah bi morali umakniti politične predstavnike iz organov odločanja ter dati večjo vlogo civilni družbi. Na vprašanje, ali bi bilo treba zamenjati predsednika programskega sveta RTVS Staneta Grando, direktorja TV Slovenije Jožeta Možino, urednika informativnih programov na TVS Rajka Geriča in direktorja Radia Slovenija Vinka Vasleta, pa je predsednica LDS odgovorila, da "to ni naša naloga in pristojnost, ampak pristojnost organov, ki so po zakonu za to pooblaščeni".

Po njenih besedah je bistvo časopisov, da so korektni in nepristranski. "Ljudje se lahko odločajo le, če imajo korektne informacije," je poudarila. Prepričana je, da politika lahko podaja mnenje o medijih, "da ne zaidemo v nesvobodo medijev".

Glede ponedeljkove odločitve glavnega odbora SLS, da ne gredo v koalicijska pogajanja, je Kresalova dejala, je to avtonomna odločitev SLS, ki jo je treba spoštovati. Na vprašanje, ali meni, da se je s tem izboljšala pogajalska možnost predsednika DeSUS Karla Erjavca, je odgovorila, da so se s tem izboljšale pogajalske možnosti vseh strank.

V LDS in Zares "hudi pomisleki", da bi Erjavec postal obrambni minister

Kresalova je poudarila, da imajo zlasti v LDS in Zares "hude pomisleke", da bi Erjavec postal minister za obrambo. Na vprašanje, ali lahko sedaj, po odločitvi SLS o odhodu v opozicijo, Erjavec postavi ultimat, ali postane minister za obrambo ali pa ne gre v koalicijo, pa je odgovorila, da sestavljanje koalicije ni izsiljevanje.

Na vprašanje, ali in kako bo do naslednjih volitev pridobila nazaj glasove volivcev, ki so prejšnja leta glasovali za LDS, na zadnjih volitvah pa za SD in Zares, je odgovorila, da z dobrim delom. Po njenih besedah bodo skušali pridobiti čim več glasov "iz katerega koli konca".

"Odločitev SLS je odločitev suverene stranke"

Pahor odločitev SLS, da stranka ne bo sodelovala v morebitni vladni koaliciji, ocenjuje kot odločitev suverene stranke, ki jo je treba spoštovati. Kot pravi, pri oblikovanju koalicije ne bodo nikomur popuščali, predsednik DeSUS Karl Erjavec pa zagotavlja, da zaradi svoje pozicije pri pogajanjih ne bodo "dvignili cene".

Po Pahorjevih besedah bi bil kakršen koli komentar, ki bi ga v SLS razumeli kot poseganje v njihovo politično avtonomijo, neprimeren. Spomnil je na položaj Socialnih demokratov, ko so bili leta 2004 povabljeni, da razmislijo o vstopu v vlado Janeza Janše. Ker je bila stranka glede tega vprašanja preveč razdeljena, se za vstop v koalicijo ni odločila, ta odločitev pa se je po Pahorjevih besedah izkazala za pravilno.

"Stranka, ki ni homogena v odločitvi, ali je sodelovanje v vladi koristno zanjo in za državo, je na pravi poti, če se odloči, da ostane v opoziciji," je po sestanku pri sedanjem premieru Janši o ukrepih za stabilnost finančnega sistema še poudaril Pahor.

Na vprašanje, ali bodo morali pri sestavljanju koalicije sedaj bolj popustiti zahtevam DeSUS, pa Pahor pravi, da zaradi težavnih razmer, ki se obetajo, ne bodo popuščali nikomur.

Predsednik DeSUS Karl Erjavec pa na vprašanje, ali bodo v stranki zaradi svojega položaja "dvignili ceno", odgovarja, da bo njihova cena ostala enaka kot doslej. Zahtevali bodo le tisto, kar so zahtevali ves čas, to pa izboljšanje položaja upokojencev ter zavzemanje za javno zdravstvo in šolstvo. Glede kadrosvkih zadev Erjavec še vedno vztraja pri ministrstvu več, kot ga bo imela najmanjša koalicijska stranka, prav tako bi si želel nadaljevati z vodenjem obrambnega resorja.