Poskus diskreditacije tožilstva?

Brezigarjeva ocenjuje, da »če gre za insinuacije ali prave sume vpletenosti v korupcijo«, je to nujno razčistiti zaradi zaščite delovanja državnega tožilstva. Policija vse očitke, da so ravnali kakorkoli napak, kategorično zavrača.

Objavljeno
21. april 2009 16.22
Peter Jančič, Dejan Karba
Peter Jančič, Dejan Karba
Ljubljana - »Gre za poskus diskreditacije in poseg v neodvisnost državnega tožilstva,« je policijsko preverjanje, čigave so telefonske številke dveh tožilk in kasnejše medijsko razkrivanje domnevne vpletenosti tožilstva v afero Patria, ocenila generalna državna tožilka Barbara Brezigar. Ocenjuje, da »če gre za insinuacije ali prave sume vpletenosti v korupcijo« je to nujno razčistiti zaradi zaščite delovanja državnega tožilstva. Policija vse očitke, da so ravnali kakorkoli napak, kategorično zavrača.

»Ker na državnem tožilstvu nismo storili nobene barabije, sporočam vsem, da se bom za svojo in integriteto tožilstva borila vsaj še naslednji dve leti svojega mandata,« je napovedala Barbara Brezigar na tiskovni konferenci, kjer so bili vsi najpomembnejšimi tožilci. Manjkala je le tožilka Branka Zobec Hrastar, ki vodi preiskavo Patrij, ki pred novinarje ni želela. Brezigarjeva jo je opravičila, da ima službene obveznosti.

Policija je 12. decembra analizirala telefonske komunikacije domnevno vpletenih v afero Patria; podatke so policisti na predlog tožilstva pridobili z dovoljenjem sodišča. Analizirali so pomembne klice in ne vseh, ki se pojavljalo, je opozorila Brezigarjeva. Med pomembnimi klici številk tožilstva ni bilo. Da naj jim sporočijo, čigava sta telefona, ki ju uporabljata Brezigarjeva in Sanja Javor Pajenk, ki vodi oddelek za strokovni nadzor tožilcev, je policijska uprava zahtevala v dopisu 5. februarja. Dopis brez oznak zaupnosti je prejelo vložišče tožilstva, tam so ga odprli, kasneje pa predali namestniku Brezigarjeve Mirku Vrtačniku, ker je bila Brezigarjeva v tujini. Tožilstvo je policiji takoj odgovorilo, čigavi sta telefonski številki, je pa dan kasneje Brezigarjeva s Pajenkovo in Hrastarjevo od tedanjega v.d. direktorja policije Matjaža Šinkovca zahtevala pojasnila, zakaj preverjajo podatke, ki niso pomembni za postopek. Hrastarjeva, ki usmerja in vodi preiskavo, je - trdi Brezigarjeva - opozorila, da ni zahtevala zbiranja teh podatke, saj ni razlogov za sum, da bi bil kdorkoli z vrhovnega tožilstva vpleten v morebitna kazniva dejanja. V.d. direktorja policije Janko Goršek je včeraj odgovoril, da »za vsako številko ni potrebno posebno dovoljenje«.

Več v sredinem Delu.