»Izbira Šabedra je tehtna, Zajc je jamstvo za nadaljevanje začetega dela«

Obema kandidatoma se obeta zadostna poslanska podpora; glasove podpore so jima napovedali v koalicijskih strankah, računata pa lahko tudi na podporo opozicijske SNS.

Objavljeno
27. marec 2019 07.15
Posodobljeno
27. marec 2019 15.54
Premier Marjan Šarec je predstavil oba kandidata za ministra. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
STA
STA
V ponedeljek je parlamentarni odbor za infrastrukturo, okolje in prostor dosedanjega državnega sekretarja na ministrstvu za okolje Simona Zajca ocenil kot primernega, da po odhodu Jureta Lebna prevzame ministrski položaj. Prav tako je odbor za zdravstvo kot primernega ocenil tudi kandidata za zdravstvenega ministra Aleša Šabedra. O njunem imenovanju danes odločajo poslanke in poslanci, oba kandidata pa je predstavil tudi premier Šarec.

Predstavitev stališč poslanskih skupin na današnji seji DZ je pokazala, da si oba kandidata obetata zadostno podporo pri njunem imenovanju. Glasove podpore so jima napovedali v koalicijskih strankah, računata pa lahko tudi na podporo opozicijske SNS.

V Levici so bili do kandidatov bolj kritični: po besedah Mateja T. Vatovca Zajčevo razmišljanje o okoljskih težavah žal ostaja znotraj »neoliberalnega diapazona«. Pri Šabedru pa je Levico zmotilo njegovo zagovorništvo menedžerske revolucije v javnem zdravstvu, ki se je po Vatovčevih besedah izkazala za uničujočo. Vseeno je pričakovati, da Levica ne bo nasprotovala imenovanju Zajca in Šabedra.

V NSi so ocenili, da je Zajc na parlamentarnem odboru postregel s kakovostno predstavitvijo in dobrim znanjem o področju, za katerega kandidira. Manj zadovoljni so s Šabedrom, saj je po njihovem mnenju ponudil premalo rešitev. Sicer je Aleksander Reberšek opozoril, da mora koalicija sama poskrbeti za podporo kandidatoma in naj pri tem ne računa na pomoč NSi. Ljudmila Novak (NSi) je čestitala vladi, da je sploh našla dva kandidata, ki želita prevzeti tako odgovorni ministrstvi. Po njenih besedah gre za resorja, kjer se »prepleta veliko interesov, kjer je v ozadju tudi veliko denarja in zato je biti minister za zdravje lahko tudi nevarno«.

V SAB so poudarili, da se bosta oba kandidata na ministrskih položajih soočila s časovnimi in interesnimi pritiski, kar bo še otežilo njuno reševanje zahtevnih problemov. Po besedah Andreja Rajha tako od Šabedra kot od Zajca veliko pričakujejo. Dodal je, da koalicijskima partnericama LMŠ in SMC zaupajo pri izbiri kandidatov, zato je napovedal soglasno podporo poslancev SAB.

Podporo imenovanju Šabedra in Zajca na ministrska položaja so napovedali tudi v DeSUS. Od obeh kandidatov po besedah Franca Jurše pričakujejo takojšnje in konkretne ukrepe.

Glasove podpore lahko Šabeder in Zajc pričakujeta tudi od opozicijske SNS. Zmago Jelinčič Plemeniti Šabedru ne zavida soočanja s težavami v zdravstvu, saj se mu bo po njegovih besedah »vsula na glavo cela vrsta problemov«, ki že predolgo čakajo na rešitev.
 

SDS kandidatov ne bo podprla


Kritični do obeh ministrskih kandidatov so v SDS. Po besedah Jelke Godec od Šabedra niso slišali konkretnih rešitev za nakopičene težave v zdravstvu. Za Zajca pa so v SDS ocenili, da preslabo pozna področje, ki naj bi ga vodil. Zato v stranki ministrska kandidata ne bodo podprli.

V LMŠ so opozorili, da Šabedra in Zajca čakata »najbolj vroči ministrski mesti« in številne zahtevne težave. Kljub temu po besedah Roberta Pavšiča v stranki pričakujejo, da bosta bodoča ministra kos nalogam. Zaupanje v Šabedra je v LMŠ toliko večje, saj prihaja iz njihove ministrske kvote.

V SD po besedah Janija Prednika Zajcu priznavajo dobro poznavanje okoljskega področja in so njegov načrt delovanja ocenili kot primeren. Za Šabedra pa so v stranki opozorili, da bo pri reševanju zagat javnega zdravstva potreboval ne le koalicijsko, ampak tudi širšo politično podporo. Pri tem si obetajo, da bo Šabeder uspešen minister. Prednik je napovedal podporo SD obema kandidatoma.


Izbira Šabedra za ministra za zdravje, je po Šarčevem mnenju pretehtana in tehtna, v Zajcu pa vidi jamstvo za nadaljevanje in dokončanje že začetega dela, za reševanje težav, ki bodo še vzniknile, ter za zagon začrtanih projektov.

image
Kandidat za ministra za zdravstvo Aleš Šabeder. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Premier je sprva zavračal posploševanja in ožigosanja z dvomi, kritikami in nejevero, kar je bilo tudi v primeru kandidata za zdravstvenega ministra. »Nisem iskal in tudi nisem hotel nekoga, ki bi sebe videl ali dojemal kot odrešenika. Nikakor ni šlo za nepremišljenost ali hitenje, prav nasprotno. Moj predlog, naj vodenje ministrstva za zdravje prevzame Aleš Šabeder, je pretehtana odločitev in prepričan sem, da tudi tehtna,« je zagotovil.

Spomnil je na Šabedrovo vodenje UKC Ljubljana. »Šabeder je videl drobovje čakalnih vrst in vzroke zanje. Zaveda se sistemskih hib in zakonskih pomanjkljivosti oziroma slabosti. Kot ekonomist pozna finance, kot menedžer delovanje, razume poslovanje, izvajal je sanacijo. Slišal je zaposlene. Izkusil je sindikate različnih poklicev. Najmanj zaradi vsega naštetega ima moje zaupanje,« je poudaril premier in dodal, da Šabeder diagnozo pozna, zdravljenje pa začenja z današnjim imenovanjem.

Glede ministra za okolje in prostor je Šarec ponovil stališče, da je delo na resorju v zadnjega pol leta, ko je ministrstvo vodil Jure Leben, vzorčen primer dobrega dela. Zasluge je pripisal celotni ekipi, v kateri je tudi Simon Zajc.

Po letih tiščanja glave v pesek, stihije, celo zanikanja so spremembe na okoljskem ministrstvu opazne, je prepričan Šarec. »V Simonu Zajcu vidim nekakšno jamstvo, in sicer jamstvo za nadaljevanje in seveda dokončanje že začetega dela, za reševanje težav, ki bodo še vzniknile, ter za zagon začrtanih projektov,« je poudaril. Med glavnimi nalogami, ki čakajo novega ministra, je izpostavil ravnanje z odpadki, urejanje onesnaženih oziroma degradiranih območij, pripravo podnebne strategije, osvežitev gradbene zakonodaje ter ureditev stanovanjske problematike.

image
Simon Zajc, kandidat za ministra za okolje. FOTO: Leon Vidic/Delo


Zajc in Šabeder sta se v ponedeljek in torek predstavila pred matičnima odboroma DZ, ki je, kot že omenjeno, njuni predstavitvi ocenila kot ustrezni. Šabeder je v predstavitvi med drugim napovedal takojšne reševanje problematike družinskih zdravnikov, sistemski pristop pri krajšanju čakalnih dob, zmanjševanje administrativnih obremenitev ter posodobitev zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Zajc pa je napovedal: »V teh šestih mesecih smo na ministrstvu intenzivno delali, določili prioritete in začeli aktivnosti. Ohraniti bomo morali tempo in način dela, ki smo ga zastavili pod vodstvom Jureta Lebna. Dve leti imamo časa, da dosežemo cilje.«

image
Šesta seja državnega zbora. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo