Poslanci po burni razpravi sprejeli sklepe

Poslanci DZ so z 41 glasovi za in 11 proti sprejeli vse štiri predlagane sklepe izredne seje o aferi Patria. Med drugimi so izrekli podporo tožilstvu in policiji pri preiskavi sumov kaznivih dejanj, Draga Kosa pa pozvali, da dokaže svoje trditve iz finske oddaje.

Objavljeno
09. september 2008 15.04
državni zbor izredna seja patria opozicija
Ma.K./El.M./STA
Ma.K./El.M./STA

Ljubljana - Poslanci DZ so z 41 glasovi za in 11 proti sprejeli vse štiri predlagane sklepe izredne seje. Z enim izmed sklepov je DZ ugotovil, da je ministrstvo za obrambo postopalo pravilno, ko je izvedlo mednarodni razpis za nakup osemkolesnikov. DZ je med drugim izrekel tudi podporo državnemu tožilstvu in policiji, da skladno s svojimi pooblastili in v sodelovanju z mednarodnimi institucijami nadaljujejo intenzivno preiskavo morebitnih sumov o korupciji, ministrstvo za obrambo pa pozval, da v primeru potrjenega suma korupcije nemudoma uporabi konkurenčno klavzulo in prekine pogodbo o dobavi oklepnikov. Poslanke in poslanci so vlado tudi pozvali, naj DZ predloži poročila o preiskavi, ki jih je zahtevala od policije in tožilstva.

 

Janša: Dokument, ki ga je prinesel Peče, je ponaredek

 

Premier Janez Janša je ob koncu izredne seje o patriah poudaril, da je dokument, ki ga je na sejo prinesel poslanec Lipe Sapo Peče, ponaredek. Po njegovem je dokument eden "iz svežnja ponaredkov iz Depale vasi". To je bilo po njegovem takrat ugotovljeno v postopku, ki je stekel.

 

Po navedbah premiera je Peče dokumentu dal še dodatni prstni odtis. Opozoril je tudi, da če "to kdo nese na Finsko, kjer ne vedo, da gre za ponaredek, si lahko tam ustvarijo neko mnenje. Če to dajo finskemu novinarju, lahko reče, da ima dokaze," je dejal.

 

Že pred tem je nekdanji direktor vojaške obveščevalno varnostne službe Andrej Lovšin je dejal, da "dokument, ki je bil predmet razprave na današnji seji DZ, ne obstaja in ga torej nisem nikoli prejel". Meni, da gre le za diskreditacijo Janše.


Sašo Peče (Lipa) je namreč predstavil je tudi dokument, ki naj bi ga leta 1991 domnevno izdalo ministrstvo za obrambo, podpisal pa tedanji obrambni minister Janez Janša, medtem ko naj bi bil njegov naslovnik prav Lovšin. V dokumentu naj bi med drugim pisalo, da "je ožje vodstvo sprejelo odlok o materialni pomoči v vojaški opremi in materialu Republiki Hrvaški", pri čemer naj bi Lovšina določili za odgovorno osebo v smislu operativne izvedbe prodaje tega orožja.

 

Erjavec: V ničemer ni bil oškodovan državni proračun

 

Pri nakupu oklepnikov Patria je šlo za najbolj transparenten posel doslej, je zatrdil minister za obrambo Karl Erjavec. Podlaga za nakup oklepnikov je bila resolucija iz leta 2004 - se pravi iz prejšnjega sklica državnega zbora. Pojasnil je, da je celoten posel 278 milijonov evrov, od tega je 258 milijonov evrov za nakup vozil z vsemi konfiguracijami. Ta znesek po njegovem ustreza znesku 62 milijard tolarjev, kar pomeni, da so bila ta sredstva zagotovljena.

 

V okviru razpisa so se odločili, da kupijo tudi elektronsko in komunikacijsko opremo, ki je stala 19,5 milijona evrov. "Tudi ta sredstva so bila predvidena v srednjeročnem obrambnem programu," je povedal Erjavec. Pogodbo so podpisal v skladu s predpisi, izvedenim postopkom oddaje zaupnega naročila in s pooblastili, ki "temeljijo na razvojnih in izvedbenih dokumentih". Prepričan je, da v ničemer ni bil oškodovan državni proračun.

 

Sistemska tehnika pa je začela več postopkov, med katerimi je Erjavec omenil tožbo proti ministrstvu za obrambo v višini 5,6 milijona evrov zaradi nerealiziranega pisma o nameri. To po njegovem jasno kaže na to, da je to podjetje hotelo posel dobiti brez razpisa.

 

Ne razume pa, zakaj finski novinar ščiti vir iz oddaje, če pa v oddaji "lahko ugotovimo, da je vir Patria". Vesel pa je pisma Patrie, v kateri ministru zatrjujejo, da navedbe v oddaji finske televizije ne držijo.

 

Mate: Neodgovorjena depeša je lahko huda malomarnost ali pa naklep

 

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je zavrnil trditve, da slovenska vlada, ministrstva in posamezni deli vlade preprečujejo preiskavo. Poudaril je, da je finska policija začela z operativnim delom v zadevi Patria maja letos. Ob tem je dodal, da je slovenska policija začela z operativno preiskavo v približno enakem času kot finska policija.

 

Povedal je, da je notranja preiskava pokazala, da je pri neodgovorjeni depeši avstrijskega Interpola lahko šlo za hudo malomarnost ali za naklepno dejanje. Pojasnil je tudi, da je v ponedeljek izvedel, da je o zadevah povezanih z depešo, lani spomladi vedel Drago Kos.

 

Vodja oddelka v slovenskem Interpolu je depešo avstrijskega Interpola odredil eni od uradnic Interpola, nato pa v zelo kratkem času prerazporedil to nalogo na nekega drugega uradnika. "Tudi vse ostale depeše so bile shranjene pri tem uradniku. Ves spis je bil lepo urejen, zgodilo pa se ni nič," je povedal minister. Mate meni, da je lahko šlo za hudo malomarnost ali pa naklep. Zatrdil je, da bo uveden notranji zaščitni ukrep, pristojne službe pa bodo ugotovile, ali je šlo za prvo ali za drugo.

 

Ob tem je poudaril podatek, ki ga je ministrstvo za notranje zadeve prejelo v ponedeljek. Drago Kos je namreč lansko pomlad klical direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Andreja Plausteinerja in ga spraševal o denarnih tokovih iz Lichtensteina in Avstrije ter o potencialnih sumih korupcije.

 

Za Plausteinerja Matejeve navedbe neresnične in zlonamerne

 

Navedbe notranjega ministra Mateja, da je direktor urada za preprečevanje pranja denarja Andrej Plausteiner na prošnjo predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa lani spomladi nezakonito preverjal določene finančne transakcije, so "neresnične, zlonamerne in brez osnove", v izjavi za javnost zatrjuje Plausteiner.

 

Za Šturma trditve o nedejavnosti insinuacije, za SD seja zloraba DZ

 

Minister za pravosodje Lovro Šurm je poudaril, da predkazenski postopek v zadevi Patria v Sloveniji že poteka, "ni pa še dovolj podatkov, ki bi omogočali osredotočenje sumov na konkretna kazniva dejanja." Dodal je, da "insinuacija, kako slovenski organi le čakajo, nima osnov v dejstvu". Minister je zavrnil trditve, da je generalna državna tožilka Barbara Brezigar vpletena v zadevo Patria in dodal, da "je insinuirano vpletanje generalne državne tožilke laž in pomeni poseg v njeno integriteto".

 

Do problemov pri sodelovanju s Finci prihaja zaradi tega, ker slovenski organi potrebujejo natančno določene podatke, da lahko opravijo potrebne ukrepe. "Kratki stiki so le zaradi različnosti zakonodaje," je poudaril in dodal, da ni nobenih dokazov za trditve, da državno tožilstvo v tej zadevi ni aktivno.

 

Opozicija kritična do namena izredne seje

 

Poslanske in poslanci DZ so v nadaljevanju današnje izredne seje prešli na predstavitve stališč poslanskih skupin. Medtem ko v koaliciji menijo, da bo lahko današnja razprava osvetlila obtožbe na račun premiera Janše, so v opoziciji kritični in menijo, da je seja namenjena predvolilni kampanji.

 

Cveta Zalokar Oražem (Zares) je povedala, da v poslanski skupini ne podpirajo "spolitizirane in predvolilno nabite razprave". Po njenem je namreč jasno, da poslanci nimajo nikakršnih dokumentov, "s katerim bi lahko politiki prispevali k razjasnitvi problema", čeprav je res, da se v zvezi z zadevo vsak dan pojavljajo nove informacije in dogodki.

 

Dušan Kumer (SD) je poudaril, da "energično zavračam vse laži in sprenevedanja, da je SD iz Slovenije, v ta 'štos', ki ste ga vi nadeli, vključena ali vpletena". Izredna seja je zloraba instituta državnega zbora. Vprašal se je, kdaj je bila depeša sprejeta in kaj je vodstvo kriminalistične policije storilo z depešo. Prepričan je, da je slovenska policija instrumentalizirana ter da je nekdo dal ukaz za zaviranje preiskave.

 

Rudolf Moge (LDS) je prepričan, da "ima Slovenija nezrelo oblast, ki tone v korupcijo". Parlament bi moral Cviklu pustiti, naj vodi preiskovalno komisijo o nakupu oklepnikov. "Osebno menim, da je oddaja o Patrii narejena tako, da državljane Finske seznanja, kaj dela državno podjetje, ki tone v korupcijo," je še dejal.

 

Koalicija zahteva dokaze za očitke zoper premiera

 

Ivan Jelen (DeSUS) je povedal, da v poslanski skupini izredno sejo o nakupu osemkolesnikov 8X8 podpirajo, ker so prepričani, da se o nakupu širijo neresnice in navedbe o nedokazanih nezakonitosti. Po oceni DeSUS so v ozadju afere več kot očitni politični cilji, pri tem pa "se ni mogoče znebiti vtisa, da je bil neizbrani ponudnik neomajno prepričan, da se bo tudi opremljanje z vozili 8x8 izvajalo tako, kot je bil izveden nakup oklepnikov 6x6."

 

Predvolilna kampanja se očitno približuje vrhuncu, je ocenil Jože Tanko (SDS). Po njegovem je do volitev ostalo še nekaj dni, "načrt A s samooklicanim mandatarjem Borutom Pahorjem pa se je začel podirati".

 

Dozdajšnja razprava o podkupovanju premiera Janeza Janše po njegovem na mizo ni dala še niti enega samega dokaza. "Predsednik protikorupcijske komisije tako prostodušno pove, da nima dokazov, ampak samo logično sklepa. Poslanec Milan M. Cvikl namesto uspešnega zaključka svoje preiskovalne komisije zelo očitno namiguje na nezakonitosti, podobno naglas razmišljajo tudi drugi nastopajoči v oddaji. Dokumentov, s katerimi bi podkrepili svoje trditve, pa noče nihče pokazati," je dejal Tanko in dodal, da po torkovem prispevku v Odmevih TV Slovenija, v katerem je Kos potrdil, da je v zadnjem letu obiskal Finsko, "lahko rečemo, da se je vse začelo po aprilskem srečanju Kosa na finskem s kolegi".

 

"J je Janez Janša, predsednik slovenske vlade, je dejal voditelj oddaje Magnus Berglund. Mi pa sprašujemo, gospod Berglund, kje so dokazi za vaše trditve in kje je vaša morala in morala vaših slovenskih sodelavcev ter vašega turističnega vodiča v raju pod Triglavom," je v svojem nastopu dejal Jožef Horvat (NSi). Namesto, da bi se te dni ukvarjali z "viharjenjem možganov v iskanju najboljših rešitev za naslednji korak za še boljšo Slovenijo", se po njegovem se soočamo z umazano volilno kampanjo, naperjeno proti sedanji koaliciji, ki pa se je po njegovem "izrodila".

 

Branko Grims (SDS) meni, da gre danes v resnici za vrednote. "V tej zgodbi gre za temeljne vrednote slovenske države in temeljne občečloveške vredno," je pojasnil in dodal, da v Sloveniji "od tajkunskega kapitala predobro plačani mediji in stranke tranzicijske levice govorijo o podkupovanju". Verjame, da je "panika na strani tranzicijske levice", saj se je spravila v slab položaj. "Nihče nima pravice blatiti naše države z razširjanjem neresnic," je poudaril.

 

Tudi Jakob Presečnik (SLS) je obžaloval, da je bilo treba sklicati izredno sejo, "namesto, da bi se pogovarjali o razvojnih problemih Slovenije". V tem trenutku ne moremo trditi "niti da je kdo prejel podkupnino, niti da je ni. Tega v tem trenutku ne more trditi nihče. To lahko z gotovostjo potrdi le sodišče, zato policiji, tožilstvu in sodiščem prepustimo, naj opravijo svoje delo," je dejal. To je edini način, "da bomo še naprej lahko zagotavljali, da imamo pravno državo".

 

Anton Kokalj (NSi) je poudaril, da ni podpisal zahteve za sklic te seje. "Mislim, da predlagani sklepi ne bodo pripomogli k razrešitvi problemov, ki so povod za to sejo," je prepričan. Poudaril je, da slovenska policija in državno tožilstvo delujeta normalno in v skladu s svojimi pooblastili. Meni, da je finska oddaja v škodo celotni EU, zato bi se morala finska TV opravičiti tako celotni EU kot slovenski javnosti.

 

Janša: Ne morem dokazati, da sem nedolžen, ker ne vem, česa sem obtožen

 

Premier Janez Janša je poudaril, da je bila prva reakcija opozicije po finski oddaji ta, da je potrebna izredna seja. Menil je, da je sicer namen opozicije, da se zadeva politizira, ne pa da se razčisti. Kot je pojasnil, je v aferah, od Depale vasi prek Holmca do Patrie, pustil "prstne odtise" Drago Kos.

 

Dejal je, da je bila pred nekaj dnevi v slovensko in evropsko javnost lansirana novica, ki je popolnoma spremenila tok dogodkov v času volilne kampanje. "Celotna država se namesto o tem, kako bomo bolje živeli, ukvarja z obtožbo, da sem dobil podkupnino od Patrie, da mi jo je izročil Walter Wolf in da so dokazi o tem v finskem državnem podjetju, a da jih ne bodo pokazali," je dodal.

 

Pojasnil je, da predsednik vlade v tem mandatu ni odločal o nakupu oklepnikov. Vlada te teme ni nikoli obravnavala, o nakupu se je odločalo v prejšnjem mandatu in v prejšnji vladi, je dejal premier in dodal, da je bil v tem mandatu razpisan le mednarodni razpis ter da so bili postopki dokončani v okviru ministrstva za obrambo.

 

S tem se je seznanil na sestanku z obrambnim ministrom Karlom Erjavcem, preden je bila podpisana pogodba. Poudaril je, da na tem sestanku na Erjavca ni "vplival tako ali drugače". "Pogodbo s Patrio je podpisal nekdo, ki je za to pristojen," je povedal premier.

 

"Wolfa ne poznam in z njim nisem nikoli govoril, ta obtožba je absurdna in neresnična," je zatrdil Janša in se vprašal, "ali je korektno, da nekdo reče: imamo trdne dokaze, da je nekdo prejel podkupnine, a te dokaze ne bomo objavili in da bodo verjetno prišli na dan ob sodnem postopku". Ob tem pa so volitve čez dva tedna, je dodal premier. "Če bi bili kakšni trdni dokazi ali bi obstajali vsaj indici dokazov, bi bili ti že objavljeni," meni predsednik vlade.

 

Pojasnil je, da je bilo v finski Patrii najdenih veliko dokumentov, med njimi analize trgov in o tem, kako pridobiti posel. "V teh dokumentih je veliko kratic, mogoče tudi kakšna črka J," je povedal in dodal, da je potem prišla neka oseba iz Slovenija, "ki je raztolmačila, kaj je kakšna oseba ali kaj kakšna kratica pomeni". Šele tedaj so se med finskimi preiskovalci začela sumničenja. Govorilo se je, da slovenski premier ustavlja preiskavo, "zato so se pojavljali sumi pri tistih, ki to preiskujejo", je poudaril in pojasnil, da je obenem predsednik preiskovalne komisije "opletal s svojimi kontakti s Finsko in se s tem hvalil".

 

Direktor Patrie dejal, da so se prilagodili razmeram na slovenskem trgu. "Treba je vedeti, kdaj je Patria delala analizo trga - niso ga delali leta 2007 ali 2006, ampak leta 2005, ko je sedanja vlada šele nastopila svoj mandat," je povedal Janša. "Če so kakor koli ocenili, da se v Sloveniji pride do posla na takšen način, da koga podkupiš, tega niso delali na podlagi ocene dela sedanje slovenske vlade", je še pripomnil.

 

"Ne morem dokazati, da sem nedolžen, ker ne vem, česa sem obtožen," je poudaril, a dodal, da je možno razčistiti očitke o delu tožilstva in policije. Dodal je, da je DZ pristojen, da obravnava poročilo policije in tožilstva, da povpraša te organe in zadevo razčisti.

 

"Da se ne bo govorilo, kako je zamuda na neko vprašanje ključna stvar v tej zadevi. Kolikor vem, Finska še do danes ni odgovorila na ta dopis avstrijskega Interpola. Razčistimo torej sume, za katere je pristojen DZ in pustimo ostale stvari pristojnim organom," je še povedal Janša.

 

"Imamo še 10 dni do volitev," je poudaril Janša. Zdaj bi morali govoriti o politiki plač, pokojnin in regionalnem razvoju. "Čez šest mesecev ne bo nihče govoril o Patrii," je prepričan.

 

Janša je pripravljen takoj prevzeti odgovornost, "če se pokažejo kakšni dokazi za te absurdne teze". "Do takrat naredimo uslugo državi in umaknimo to temo. Ne zaradi nas, ampak zaradi dveh milijonov, ki si zaslužijo boljše," je zaključil premier.

 

Jelinčič: "Kdor je kriv naj plača, in kdor je kriv, bo plačal."

 

"Kdor je kriv naj plača, in kdor je kriv, bo plačal. Zadeva, ki so jo sprožili določeni gospodje, se je obrnila proti njim. Kamen je sprožil plaz, ki jih bo zasul," je v imenu poslanske skupine SNS povedal Zmago Jelinčič. Po njegovem so ti posamezniki za svoje zgodbe, v katere so vpletli Slovenijo, uporabili celo Fince. "Ti so izkoristili priložnost, da lahko rušijo lastno vlado, da bi postavili gor socialdemokrate," je dejal in dodal, da nameravajo nekaj podobnega narediti tudi v Sloveniji.

 

To, da Finci mislijo, da je Slovenija "banana republika", se zdi Jelinčiču razumljivo. "To, da to mislijo lastni ljudje, pa je izdaja," je dejal Jelinčič in opozoril, da zadeve še ni konec. "Direktor Sistemske tehnike Milan Švajger je pred dnevi v krogu prijateljev izjavil, da lahko pričakujejo še en udarec," je dejal in dodal, da ne bi bilo nič nenavadnega, "če bi dan pred volilnim molkom časopisne hiše Šrotovega imperija objavile kakšne dokaze, za katere se bo šele po volitvah lahko dokazalo, da so ponarejeni."

 

Rupel: Slovenija z diplomatskima notama ni posegla v neodvisnost medijev

 

Minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel pa je na današnjem zasedanju med drugim izrazil prepričanje, da Slovenija z diplomatskima notama ni posegla v neodvisnost medijev. 17. decembra 1999 je po besedah ministra državni zbor sprejel deklaracijo o zunanji politiki in odziv je bil po mnenju Rupla potreben. "Ker je Patria državno podjetje, je možno, da finska vlada preveri, ali so v tem podjetju res dokazi za trditve, ki so bile objavljene v oddaji," je še poudaril.

 

Černač: Bomo nedolžni dokazovali svojo nedolžnost?

 

Predstavnik predlagateljev Zvone Černač (SDS) je uvodoma povedal, se je 1. septembra zgodil napovedani velik pok, v katerem je bil predsednik vlade Janez Janša na finski televiziji YLE obtožen, da je pri nakupu patrij prejel podkupnino. Trditev po njegovem ni bila podprla z nobenimi dokazi, hkrati pa je izbira sogovornikov, med katerimi so bili tudi štirje slovenski državljani, ki so tako ali drugače povezani s patriji konkurenčnim ponudnikom Sistemsko tehniko, pokazala, da "je bil scenarij za oddajo napisan v Sloveniji", finska televizija pa izbrana zato, da bi trditve imele večjo težo. "Kljub temu scenarij ni najbolje uspel," je dejal.

 

Po besedah poslanca je bilo z oddajo "v pol ure razvrednoteno delo 3000 ljudi, ki so garali pri vodenju EU". "Dovolj je bila laž, izrečena v pravem trenutku in v pravi povezavi," je dejal Černač in izrazil obžalovanje, da so pri tem sodelovali ravno tisti, ki bi morali skrbeti za ugled države.

 

Ni se zgodilo prvič, da je bil premier napaden, je dejal Černač. Podobno se je zgodilo pred letom dni, ko ga je poslanec SD Tone Rop obtožil, da se je dogovarjal za incidente v Piranskem zalivu, nadaljevalo pa se je z novinarsko peticijo s prvopodpisanim Blažem Zgago, ki je, kot je dejal, sodeloval tudi pri pripravi oddaje finske YLE. Ob tem je dodal, da skušajo nasprotniki Janši že vse od osamosvojitve naprej "obesiti najrazličnejše afere", vendar jim nobene od njih po njegovem ni uspelo dokazati.

 

V SDS so upali, da bo opozicija "ob zadnjih absurdnih obtožbah ravnala modro, vendar se to ni zgodilo". Še več: "Prejšnji teden me je poslanec SD Milan M. Cvikl pred oddajo Odmevi vprašal, ali sem s seboj prinesel dokaze. Smo prišli tako daleč, da bodo nedolžni morali dokazovati svojo nedolžnost. So to napovedane spremembe, je to nova politika," je dejal Černač in ocenil, da ima predsednik države Danilo Türk prav, ko pravi, da je na preizkušnji pravna država.