Ljubljana - Državni zbor je z 49 glasovi za in 36 proti ponovno sprejel zakon o odpravljanju posledic dela z azbestom in s tem zavrnil veto državnega sveta. Poslanke in poslanci pa so s 50 glasovi za in 33 glasovi proti zavrnili tudi veto DS na novelo zakona o vojnih veteranih in tako dokončno potrdili omenjeno novelo.
Azbestni zakon so kljub pomislekom DS podprli poslanci SDS, NSi in SLS, ker ocenjujejo, da zakon azbestno problematiko rešuje bolj celovito kot stari zakon. Njihovi koalicijski kolegi iz vrst DeSUS pa zakonu niso naklonjeni, zato so napovedali, da bodo glasovali po svoji vesti. Proti zakonu sta tako glasovala poslanca DeSUS Franc Žnidaršič in Vasja Klavora, podprl pa ga je Ivan Jelen. Potrebne glasove za sprejem zakona so prispevali še Zmago Jelinčič (SNS) ter poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti, Roberto Battelli in Maria Pozsonec.
Ponovnemu sprejemu zakona pa je nasprotovala opozicija (LDS, SD in SNS z izjemo Jelinčiča), katere glavna kritika je bila, da v zakon ni vključen vpliv azbesta na okoliške prebivalce.
Kot je pojasnila državna svetnica Marta Turk , je DS veto na azbestni zakon vložil zato, ker meni, da bi moral zakon širše urejati azbestno problematiko v Sloveniji. DS je tako z vetom opozoril, da zakon problematiko rešuje enostransko, ne celovito in ne tako domišljeno kot bi jo lahko, če bi si zakonodajalec vzel več časa za pogovore, tako z zdravniško stroko kot z azbestnimi bolniki.
Pristojni minister Janez Drobnič je očitke zavrnil ter poudaril, da zakon prinaša ustrezne rešitve za obolele zaradi azbesta in je dobra osnova za reševanje njihovih stisk. Zakon je po mnenju Drobniča v primerjavi s sedaj veljavnim do obolelih za azbestozo bolj naklonjen in daje več pravic.
Državni zbor je azbestni zakona sprejel na februarski seji. Zakon podeljuje določene pravice zaposlenim na delovnih mestih, kjer so bili izpostavljenih azbestu, in sicer v gospodarskih družbah, ki so se ukvarjale z izdelavo, predelavo, skladiščenjem ali odstranjevanjem azbesta oziroma azbestnih izdelkov. Za postopke sporazumevanja za izplačilo odškodnine in priznavanje pravice do invalidske pokojnine pod ugodnejšimi pogoji pa predvideva imenovanje posebne medresorske komisije.
Državni zbor potrdil tudi novelo zakona o vojnih veteranih
Novelo zakona o vojnih veteranih pa so podprli poslanci SDS, NSi in SLS, ki so sledili stališču vlade, da novela uvaja pravičnejši sistem financiranja veteranskih organizacij. Svoje glasove - za ponovno potrditev je bilo namreč potrebnih najmanj 46 poslanskih glasov - pa so prispevali še vsi štirje poslanci DeSUS ter poslanec narodne skupnosti Battelli.
V opozicijskih LDS, SD in SNS pa zakona niso podprli, ker se bojijo, da bo prišlo do razvrednotenja pomena NOB.
Veto na novelo zakon o vojnih veteranih je DS vložil iz več razlogov, in sicer med drugim zaradi samega postopka sprejemanja zakonske novele, ki bi morala biti po mnenju DS obravnavana po rednem postopku, je povedal državni svetnik Rado Krpač. Za veto se je DS odločil tudi zaradi prenehanja zakona o financiranju Zveze borcev NOB Slovenije in zaradi "pretirane in neargumentirane širitve" kroga opravičencev do statusa vojnih veteranov.
Po besedah ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča se z novelo uveljavljajo enotni kriteriji in merila za dodeljevanje proračunskih sredstev veteranskih društvom. "Nobenega pravnega in ne vsebinskega razloga ni, da bi različno obravnavali veteranske organizacije, tako da bi bili veterani vojne za Slovenijo v slabšem položaju od borcev NOB," pravi Drobnič. Z razveljavitvijo zakona o financiranju Zveze združenj borcev NOB se ne bo spremenil doslej veljavni način zagotavljanja sredstev za njeno delovanje.
Glede na predvideno poenotenje meril in statusa za financiranje vseh veteranskih društev s statusom društva, ki deluje v javnem interesu, bi po vladnem zakonu z dnem uveljavitve novele zakona prenehal veljati zakon, ki je doslej urejal financiranje zveze borcev. Po novem bi namreč resorni minister za delo Janez Drobnič predpisal natančnejša merila za financiranje dejavnosti društva ali zveze vojnih veteranov v podzakonskem aktu. Ta nova merila pa bi veljala tudi za zvezo borcev.