Poslanske plače nižje za en plačilni razred

Predsednik državnega zbora Pavel Gantar in vodje poslanskih skupin so na posvetu dosegli večinsko soglasje o znižanju poslanskih plač. Plače vsem poslancem se bodo znižale za en plačni razred oziroma približno 200 evrov bruto. Videoprispevek.

Objavljeno
16. januar 2009 15.23
Marko Jakopec
Marko Jakopec
Ljubljana - »Na neformalnem pogovoru z vodji poslanskih skupin smo se dogovorili o znižanju poslanskih plač za en plačilni razred,« je na včerajšnji novinarski konferenci povedal predsednik državnega zbora Pavel Gantar. Predsedniku, trem podpredsednikom, generalni sekretarki zbora in vsem poslancem se bodo plače zmanjšale za približno 200 evrov bruto. Gantar je še povedal, da bodo novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju pripravile in v zakonodajni postopek vložile poslanske skupine. Zbor bi novelo, če bodo vsi postopki stekli hitro, obravnaval že na redni januarski seji, najpozneje na prihodnji redni ali izredni seji.


Na podlagi zakona o sistemu plač v javnem sektorju je predsednik zbora uvrščen v 65. plačni razred, podpredsedniki v 62., poslanci so razvrščeni od 55. do 62. razreda, odvisno od funkcij v parlamentu. Z novelo zakona, ki jo bodo vložili poslanci, bi za najnižjega določili 54. razred.


Mandatno-volilni komisiji, ki sicer razvršča poslance glede na funkcije, bodo tako predlagali, da vsem plače zniža za en razred. Poslanci bi nižje plače prejemali eno leto, nato pa bodo proučili, ali je takšen ukrep še potreben. Pavel Gantar je opozoril, da z zmanjšanjem teh plač kakšnega velikega prihranka ne bo, pomembno je, da državni zbor deluje s svojim zgledom.


Predsednik zbora je novinarjem povedal, da je vodjem poslanskih skupin predlagal še nekaj drugih varčevalnih ukrepov. V presojo jim je dal spremembe pravilnika o mednarodni dejavnosti, s katerimi bi omejili potovanja v tujino in zmanjšali število delegacij, predlagal jim je zmanjšanje voznega parka za dve vozili, preložitev menjave pohištva v pisarnah, zmanjševanje stroškov dela prek polnega delovnega časa in varčevanje pri cvetličnih aranžmajih. Nekaj bodo prihranili tudi s tem, da zaradi nepripravljene dokumentacije v tem letu ne bo načrtovane obnove male dvorane na Šubičevi.


Iz sobotne tiskane izdaje Dela