Bruselj - Finančni minister Franc Križanič pričakuje, da bo Evropska komisija zaradi previsokega javnofinančnega primanjkljaja proti Sloveniji uvedla postopek zaradi kršitve pakta o stabilnosti in rasti. "Zelo verjetno bo do tega postopka prišlo," je menil minister. Napovedi komisije glede zunanjetrgovinskega primanjkljaja pa je označil za nerealne.
Evropska komisija je danes napovedala, da bo javnofinančni primanjkljaj Slovenije letos 5,5-odstoten, naslednje leto pa 6,5-odstoten, medtem ko pakt o stabilnosti in rasti dopušča triodstotni primanjkljaj bruto domačega proizvoda (BDP). Slovenska vlada je doslej zatrjevala, da bo Sloveniji primanjkljaj uspelo obdržati v okviru pakta o stabilnosti in rasti.
Na vprašanje, kdaj pričakuje uvedbo postopka proti Sloveniji, je minister odgovoril, da se bo do konca leta pokazalo, kolikšen bo dejansko primanjkljaj, in da bo Slovenija prihodnje leto začela izvajati izhodno strategijo, od katere bo odvisno, kakšen bo postopek. Minister ob tem tudi dodaja, da bodo postopka "zelo verjetno deležne vse države članice".
"Vsekakor bo postopek terjal jasno pripravo izhodne strategije, pravzaprav Evropska komisija to terja že zdaj, in mi smo z našim stabilizacijskim načrtom to tudi poslali," je še povedal minister. Slovenija je program stabilnosti v Bruselj poslala 23. aprila in minister pričakuje, da bo julija obravnavan na zasedanju finančnih ministrov EU.
Ob tem je danes minister Križanič še opozoril, da je "pod vprašajem še en drug primanjkljaj", in sicer zunanjetrgovinski primanjkljaj oziroma primanjkljaj tekočega računa plačilne bilance. Evropska komisija ocenjuje, da bo ta letos v Sloveniji 4,6-odstoten, prihodnje leto pa 4,4-odstoten.
Minister Križanič je napovedi Evropske komisije za zunanjetrgovinski primanjkljaj označil za "nerealne". "Ob pomiritvi gospodarske rasti pričakujemo, da se bo zmanjšal in da se bo s tem nekoliko zmanjšal tudi vpliv primanjkljaja na upad domače gospodarske dejavnosti," je dejal ob prihodu na zasedanje skupine držav z evrom.