Kot je povedal podpredsednik Združenja občin Slovenije Zvonko Lah, so posvet pripravili, ker imajo občine obilo težav pri pripravi projektov. Obenem v občinah težko pričakujejo naslednje razpise za evropska sredstva, da bi lahko pristopile k izvedbi razvojnih projektov, ki so jih pripravile in jih tudi v največji možni meri izkoristile.
Kot eno poglavitnih težav je izpostavil problematiko pridobivanja lastništva ali služnostne pravice nad zemljišči, še posebej pri izgradnji komunalne infrastrukture. Glede tega od SVLR pričakujejo, da se bo na ravni vlade nemudoma zavzela za ustrezne spremembe področne zakonodaje, ki bo občine postavila v bolj enakopraven položaj z drugimi javnimi investitorji, kot je npr. Družba za avtoceste RS.
Istočasno je povedal, da je veliko občin že precej zadolženih in zato težko zagotavljajo sredstva za lastno udeležbo pri financiranju projektov. Iz tega razloga čim prej pričakujejo jasna izhodišča za pridobivanje sredstev EU, še posebej glede na to, da jih je večina že sprejela svoje proračune in potrdila svoje razvojne programe.
Lah je poudaril, da jim gre SVLR na roko z nekaterimi spremembami in poenostavitvami, ki jih v občinah mrzlično pričakujejo, saj imajo pri postopkih za pridobivanje evropskih sredstev po njegovih besedah obilo dela z birokracijo
Namestnik direktorja za področje evropske kohezijske politike na SVLR Peter Wostner je medtem zatrdil, da so vlada in občine pri tem vprašanju na isti strani, saj imajo isti interes, ki je izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva EU, kar je še posebej pomembno v času finančne in gospodarske krize.
Wostner je zagotovil, da želi SVLR kot organ upravljanja na področju črpanja evropskih sredstev s spremembami in poenostavitvami, ki jih pripravlja priti čim bliže občinam oz. prijaviteljem. Veseli ga, da to na strani občin občutijo in priznavajo.
Pri tem je pojasnil, da SVLR pri pripravi teh poenostavitev omejujejo pravila EU, saj morajo kot organ upravljanja odgovarjati Evropski komisiji. Med težavami, na katera skušajo na SVLR čim bolj učinkovito odgovoriti, je tako kot Lah izpostavil problem likvidnostnega financiranja, poskušajo pa pripraviti tudi nekatere vsebinske izboljšave za bolj učinkovito doseganje razvojnih ciljev.
Med izboljšavami, ki jih pripravljajo na SVLR, je omenil vprašanje upravičenih stroškov, navodil za poročanje, spremljanje projektov in dokazovanje izdatkov ter povezovanje projektov s podobnimi vsebinami za doseganje sinergij.
Prijaviteljem s celovitimi projekti želijo obenem omogočiti črpanje evropskih sredstev iz več različnih virov. Za prebroditev likvidnostnih težav se uvaja možnost predplačil, ureja se področje pavšalnih plačil, poenostavlja pa se tudi področje poročanja z minimalnim možnim obsegom standardiziranih pravil, je pojasnil.
Wostner je še prepričan, da lahko Slovenija po uspešnem črpanju evropskih sredstev v obdobju 2004-2006 v polnosti izkoristi 4,2 milijarde evrov sredstev EU, ki so ji na voljo v finančni perspektivi 2007-2013 in si s tem dodaten zagotovi razvojni zagon.