Potniki s križark bodo dobili terminal

Potniki s križark bodo pri nas zapravili od osem do deset milijonov evrov. Potniški terminal bo v Luki Koper že prihodnje leto?

Objavljeno
19. september 2016 22.45
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper, Piran − Sezona prihodov potniških ladij v slovensko morje je na vrhuncu. Samo ta konec tedna je v Koper prispelo pet križark, ki so skupaj pripeljale kakšnih 6000 turistov, zanje pa skrbi skoraj 3000 članov posadke. Letošnja sezona bo najmanj 35 odstotkov boljša kot lanska. V Luki so napovedali, da bodo kmalu začeli graditi sprejemno stavbo potniškega terminala.

Več avtobusov gostov s križark se odpelje v Ljubljano. Eden od ameriških gostov je izjavil, da se je v Ljubljani počutil kot doma v svojem posebno varovanem in bogato urejenem stanovanjskem naselju. Poleg Ljubljane in Postojne so si gostje najraje ogledali Koper, Piran, Padno, dolino Dragonje in se s kolesi peljali po Obali. V Koper prihaja vse več gostov z veliko kupno močjo. To je mogoče oceniti tudi na podlagi razreda ladjarjev. Med njimi so tudi Oceania Cruises, Celebrity Cruises, Regent Seven Seas Cruises, Silver Sea, Holland America Line, ki spadajo v višji razred ponudbe križarjenj.

Lani je v Koper priplulo 49 ladij in malo več kot 57.000 potnikov, letos je napovedanih 69 ladij in skoraj 80.000 potnikov, kar bo prineslo od osem do deset milijonov evrov zaslužka vsem v državi. Poleg teh se je 28 ladij zasidralo pred Piranom. »Gre za precej manjše ladje, na njih je od sto do 150 potnikov. Letos skupaj torej od 3000 do 3500 potnikov. Vendar je to še višji razred gostov kot v Kopru. Zato nam ni vseeno, da enega od ladjarjev prihodnje leto več ne bo, ker mu slovenske oblasti ne dovolijo uporabe mini podmornice za turistične oglede podmorja,« je povedal Janez Maček iz Atlas Ekspresa, ki je bil eden od začetnikov spodbujanja ladijskega potniškega prometa v našem morju. »Letošnja sezona bo druga najboljša po letu 2011, prihodnje leto pričakujemo podoben obisk,« je še dejal Maček. Večje število potniških ladij je deloma posledica splošne rasti v panogi, deloma izboljšanja razmer v Benetkah (lani je bil padec zaradi napovedi o zapori Benetk), deloma pa se v Jadran preusmerjajo ladje, ki so včasih vozile v Istanbul.

V Luki Koper so zadnje dni napovedali, da bodo prihodnje leto končno začeli dolgo pričakovani sprejemni objekt potniškega terminala. Letni načrt z vlaganji vanj naj bi nadzorni svet Luke Koper obravnaval na oktobrski seji. Kasneje pa morajo nadzorniki potrditi tudi elaborat ekonomske upravičenosti. Po sedanjih načrtih naj bi se prihodnje leto lotili prve faze sprejemnega objekta, ki bo meril 850 kvadratnih metrov, naslednje leto pa naj bi dodali še 1500 kvadratnih metrov površine, deloma v pritličju deloma v prvem nadstropju. Za naložbo naj bi namenili predvidoma od 1,5 do dva milijona evrov. Seveda v prihodnje pričakujejo tudi pomoč države oziroma evropskih sredstev.