Potrjeni člani preiskovalne komisije

Državni zbor je imenoval člane preiskovalne komisije, ki bo preučevala domnevno sporne prodaje deležev Kada in Soda v gospodarskih družbah.

Objavljeno
20. december 2005 22.34
Ljubljana - Državni zbor je imenoval člane preiskovalne komisije, ki bo preučevala domnevno sporne prodaje deležev Kapitalske družbe (KAD) in Slovenske odškodninske družbe (SOD) v gospodarskih družbah. Komisijo bodo sestavljali člani petih poslanskih skupin, in sicer SDS, NSi, SLS, DeSUS in SNS, vodila pa jo bo Polonca Dobrajc (SDS). Za ustanovitev komisije je glasovalo 40, proti pa 12 poslancev.

Iz vrst SDS bo v komisiji sodelovala Polonca Dobrajc, ki bo komisijo tudi vodila, nadomestni član iz največje koalicijske poslanske skupine pa je Zvonko Černač. NSi bosta zastopala Ciril Testen (podpredsednik komisije) in Drago Koren kot nadomestni član, SLS pa Kristijan Janc in Josip Bajc kot nadomestni član. Iz vrst DeSUS bosta v komisiji sodelovala Ivan Jelen in Franc Žnidaršič kot nadomestni član, iz vrst SNS pa Srečko Prijatelj in Boštjan Zagorac kot nadomestni član.

Opozicijski poslanski skupini LDS in SD v komisiji ne bosta sodelovali, saj jim kljub zadostnemu številu podpisov ni bila omogočena pravica do ustanovitve preiskovalne komisije o primeru Mercator. Zato tudi sestave in članstva preiskovalne komisije pričakovano niso potrdili.

V kratki predstavitvi stališč poslanskih skupin in razpravi - predsedujoči seji Vasja Klavora je namreč poslance opozoril, naj razpravljajo le o točki dnevnega reda - koalicijski poslanci niso izgubljali besed, saj so le napovedovali, da bodo ustanovitev komisije podprli.

Tudi v opozicijskih LDS in SD so bili v predstavljanju svojih stališč kratki. Milan M. Cvikl (LDS) je denimo koalicijskim kolegom dejal, naj čim prej izglasujejo svojo komisijo, pred naslednjo sejo DZ pa bodo preverili, ali je komisija začela obravnavati primer Mercator. V nasprotnem primeru bodo od predsednika DZ Franceta Cukjatija zahtevali, da zagotovi "ustavno pravico druge skupine poslancev". Miran Potrč (SD) pa je ugotovil, da je današnja ustanovitev komisije posledica napačnih odločitev DZ. Ta komisija ne bo dostojno predstavljala državnega zbora, saj v njej ne bo predstavnikov opozicije.

Kot je znano, je državni zbor preiskovalno komisijo na zahtevo 39 poslancev vladajoče koalicije odredil konec novembra. Komisija naj bi se ukvarjala z ugotavljanjem politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z domnevnim oškodovanjem državnega premoženja pri prodaji deležev Kapitalske družbe (KAD) in Slovenske odškodninske družbe (SOD).

Preiskava zajema prodajo kapitalskih deležev Kada in Soda v gospodarskih družbah po naslednjem vrstnem redu: Sava Kranj, Tovarna sladkorja Ormož, Gorenje Velenje, Delo Ljubljana, Autocommerce, Mercator Ljubljana, BTC Ljubljana. Seznam podjetij se s tem ne konča, temveč se nadaljuje še z drugimi. Tako so med drugim omenjeni Color Medvode, Hoteli Palace Portorož, Jata Ljubljana, Pivovarna Union, Radenska, Fructal Ajdovščina, Salonit Anhovo, Termo Škofja Loka, SCT, Intereuropa Koper, Terme 3000.

Kot je znano, sta poslanski skupini SD in LDS na upravno sodišče vložili tožbo zoper predsednika državnega zbora zaradi po njihovem mnenju kršitve ustavne pravice 31 poslancev teh dveh opozicijskih strank, ker na novembrsko zasedanje ni uvrstil tudi njihove zahteve o preiskovalni komisiji, ki se ukvarjala z domnevno sporno prodajo deležev Mercatorja.