Ljubljana - V prostorih Ministrstva za obrambo v Ljubljani se bo danes začelo dvodnevno redno zasedanje vojaškega odbora zveze Nato, najvišjega vojaškega organa zavezništva. Zasedanja se bodo udeležili stalni vojaški predstavniki držav članic, pa tudi predsednik odbora, kanadski general Raymond Henault, napovedujejo na ministrstvu za obrambo. Pomembno zasedanje vojaških predstavnikov zavezništva sicer sovpada tudi z drugo obletnico slovenskega članstva v Severnoatlantskem zavezništvu.
Delegacija stalnih vojaških predstavnikov, ki v vojaškem odboru Nata predstavljajo načelnike generalštabov vojska svojih držav, se bo z gostiteljem, načelnikom generalštaba Slovenske vojske - generalmajorjem Ladislavom Lipičem, po napovedih v prvi vrsti posvetila predvsem medsebojnemu sodelovanju v mirovnih operacijah zavezništva. Sicer pa se bo delegacija pod vodstvom generala Henaulta srečala tudi s člani odbora DZ za obrambo in predsednikom odbora Antonom Anderličem, generala Henaulta pa bo sprejel tudi minister za obrambo Karl Erjavec.
Zasedanje sovpada z drugo obletnico slovenskega članstva v Natu
Vojaški odbor je najvišji vojaški organ Nata in se v zasedbi načelnikov generalštabov običajno sestane trikrat letno. Naslednje srečanje bo v Bruslju predvidoma maja letos. Dve tovrstni zasedanji potekata v Bruslju, tretjega pa po načelu rotacije gosti ena od držav članic Nata. Tokrat bo v Sloveniji potekalo redno zasedanje stalnih vojaških predstavnikov, ki predstavljajo načelnike generalštabov članic zavezništva in delujejo kot predstavniki svojih držav.
Vojaški odbor političnim organom Nata priporoča ukrepe, za katere meni, da so potrebni v okviru skupne obrambe. Njegova glavna vloga je usmerjati in svetovati pri vojaški politiki in strategiji. Zagotavlja tudi usmeritve glede vojaških vprašanj strateškima poveljnikoma Nata (SACEUR in SACT).
Odbor vodi predsednik vojaškega odbora, ki ga načelniki generalštabov izvolijo za obdobje treh let. Trenutno je predsedujoči kanadski general Henault, ki je bil na položaj izvoljen novembra 2004, dolžnost pa je prevzel junija lani. Zaradi svoje funkcije ima predsednik odbora tudi pomembno javno vlogo in je glavni vojaški predstavnik zavezništva pri stikih s tiskom in ostalimi mediji. V imenu odbora potuje na uradne obiske in predstavlja vojaški odbor, tako v državah članicah Nata kot tudi v državah, s katerimi Nato razvija tesnejše stike v okviru različnih programov.
Srečanje bo verjetno potekalo tudi v luči druge obletnice članstva Slovenije v zavezništvu in ocenam, kaj je bilo v tem obdobju storjenega. Tudi o tem naj bi danes popoldne na skupni novinarski konferenci spregovorila generala Lipič in Henault. Slednji naj bi podal tudi ocene sodelovanja SV v mirovnih misijah zavezništva. V SV sicer poudarjajo, da so ostali zavezniki s sodelovanjem Slovenije v zavezništvu povečini zelo zadovoljni, slovenski vojaki pa dobivajo zelo pozitivne in laskave ocene.
Slovenija sicer sodeluje v vseh glavnih mednarodnih mirovnih operacijah zavezništva, pripravlja pa se tudi za sodelovanje v prihodnjih projektih. Skupno danes v mednarodnih mirovnih misijah deluje 210 slovenskih vojakov, še 31 pripadnikov voda vojaške policije pa je v stalni pripravljenosti za potrebe zavezniških sil za hitro posredovanje.
AS predlaga izstop Slovenije iz zveze Nato
Ob današnji drugi obletnici vstopa v zvezo Nato, izvenparlamentarna stranka Aktivna Slovenija (AS) predlaga, da Slovenija na podlagi slabih izkušenj članstva izstopi iz zavezništva. V stranki AS si zato želijo, da bi Slovenija izkoristila možnost iz 13. člena severnoatlantske pogodbe in vladi ZDA poslala obvestilo o odpovedi pogodbe ter po letu dni izstopila iz zveze NATO.
V stranki napovedujejo, da bodo pripravili predlog zakona o izstopu Slovenije iz zveze NATO. V kolikor bodo državljani in državljanke pobudo sprejeli, bodo vložitev zakona v parlamentarno proceduro lahko podprli na upravnih enotah z vsaj 5000 overjenimi podpisi. Predlog zakona s potrebnim številom podpisov bo vložen v DZ, ki bo o njem moral odločati. V kolikor bo predlog sprejet bo zakonodajalec privarčeval stroške izvedbe referenduma o izstopu Slovenije iz zveze Nato, katerega razpis bodo v stranka AS v primeru zavrnitve predloga zakona zahtevali v roku sedem dni po zavrnitvi.