Petrinje – Pogorišče na petrinjskem Krasu so v torek obiskali predsednik države Danilo Türk, župan Kopra Boris Popovič, župan Hrpelj - Kozine Zvone Benčič Midre, poslanec Gašpar Gašpar Mišič, predstavniki gasilcev in gozarjev.
Šlo je za največji požar na območju Brkinov in kraškega roba. Skupaj je pogorelo kakih 460 hektarjev pretežno gozdnate površine. Sodelovalo je 1443 gasilcev s 379 vozili; za gašenje so porabili 16.813 ur. V požaru je pogorela tudi farma in dom živinorejca, ki med Petrinjami in Črnotiči redi 120 konj, 30 glav govedi (boškarinov) in nekaj oslov. Živina se je umaknila, hangar in kakih 10 strojev ter vozil je pogorelo. Oku Oku (tako se predstavlja lastnik farme) je ocenil, da sta imela s partnerjem za kakih 400.000 evrov škode. Toda farma ni zavarovana, ostala sta brez vsega, Oku Oku tudi brez doma. Uprava za zaščito in reševanje je včeraj že namestila bivalnik, v katerem bo lahko z družino prebival, dokler ne poišče rešitve. Oku Oku, ki je bil pred upokojitvijo pripadnik specialne enote, ki je varovala predsednika Janeza Drnovška, je zatrdil, da ve, kdo je zanetil požar: »Gre za mojega soseda, ki se je ukvarjal z rejo koz, in mi je sam napovedal, da bo to storil, zdaj pa taji. Preiskovalci bodo sami lahko ugotovili, ali imam prav.« Iz koprske policijske uprave so potrdili, da so dobili prijavo, a bodo o odkritjih in ugotovitvah lahko poročali šele čez nekaj dni. V požaru je zgorel tudi avto turistov, ki so ga pustili v naravi, sami pa so kolesarili.
Pri obveščanju o požaru je nastal komunikacijski šum. Oku Oku je obvestil gasilce, odvrnili so mu, da za požar vedo. Res so že gasili, vendar več deset kilometrov stran, pri Obrovu. Trajalo naj bi več kot 20 minut, preden so se sporazumeli, da gre za dva požara »na Krasu«. »Naši gasilci so prišli do požarišča v 11 minutah od obvestila. Najprej so morali bežati iz gozda in so se temeljito pripravili na obrambo nekaj bližnjih naselij. Opravili so veliko delo,« je povedal direktor koprske gasilske brigade Vilij Bržan.
Divjad se je z območja umaknila, ves gozd pa bo treba požagati in posaditi novo drevje. Trajalo bo kakih 30 let, da se gozd obnovi. Zato je škodo v naravi nemogoče oceniti, so povedali gozdarji. Na območju Obrova še zmeraj gori divje odlagališče odpadkov, na katerem v globini tlijo tudi gume, plastika in razne kemikalije. Odlagališče bodo v naslednjih dneh zasuli z materialom, ki naj bi zadušil ogenj.