Ljubljana − Izbor cepiva za zaščito pred HPV tokrat ne bo preprost. Podjetje GSK, eno od dveh konkurenčnih proizvajalcev, ki se potegujeta za pridobitev tega javnega naročila, je konec junija spet zahtevalo revizijo postopka. In bilo uspešno.
Pri GSK so se za drugo zaporedno pritožbo odločili v prepričanju, da je mnenje državne revizijske komisije tudi v tem postopku ostalo popolnoma prezrto. Razpis po njihovem mnenju ni bil pripravljen tako, da bi omogočal »pravično izbiro med dvema visokokakovostnima cepivoma«.
Senat komisije za revizijo postopkov oddaje javnih naročil je pred tednom dni odločil, da so posledice nadaljevanja postopka oddaje javnega naročila takšne, da bi v konkretnem primeru lahko precej vplivale na učinkovitost pravnega varstva. »Za učinkovito uveljavljanje pravnega varstva v postopkih javnega naročanja je najpomembneje, da imajo ponudniki možnost ustaviti nezakonita ravnanja naročnika in preprečiti izvršitev naročnikove odločitve o izbiri najugodnejše ponudbe, če se ugotovi, da je bila sprejeta nezakonito,« je zapisano v obrazložitvi sklepa državne revizijske komisije.
Ta je zahtevku ugodila. Če državna revizijska komisija zahtevku za revizijo ne bi ugodila, bi namreč naročnik (republiški Inštitut za varovanje zdravja, IVZ) po oceni senata lahko sklenil pogodbo prej, preden bi bilo pravnomočno odločeno o tem zahtevku. Na IVZ so za zdaj skopi z informacijami: »V sodelovanju z ministrstvom za zdravje proučujemo vse možnosti za čimprejšnjo izvedbo novega postopka, da bomo lahko zagotovili nemoteno preskrbo z omenjenim cepivom brez postopkovnih zapletov. O nadaljnjih korakih vas bomo obvestili.«
Minister za zdravje Tomaž Gantar bo »poskušal dobiti uradno stališče ali razlago računskega sodišča o tem, kaj je sploh mogoče narediti – da ne bom poslušal očitkov o koruptivnem ali nezakonitem ravnanju. Tega si res ne želim. Po drugi strani pa je rešitev nujna. Problem je, ker sta na voljo dve cepivi; eno ima, kar zadeva zdravstveni vidik, očitne prednosti, zagata pa je, ker ga ponuja en sam proizvajalec. Zagotovo pa je res, da je zakon o javnih naročilih težko uveljavljati tako, kot so ga poskušali.«
Gantar vidi resen problem v tem, da se ne prvi poskus IVZ, ko so razpis poskušali izvesti z danskim modelom, ne drugi, ko so na predlog (prve) revizije spremenili način točkovanja, nista obnesla. »Zato v konkretnem primeru resnično vidim resne omejitve in možnosti zlorab zakona o javnih naročilih,« opozarja minister.
Pri nas sta na voljo dve cepivi, dvo- in štirivalentno. Strokovna skupina, ki je podrobno proučila prednosti tovrstne zaščite z enim in drugim cepivom, je leta 2009 dala prednost štirivalentnemu cepivu. To namreč poleg preprečevanja karcinoma in displazije materničnega vratu – to lastnost ima tudi dvovalentno cepivo – preprečuje še vulvarne in vaginalne lezije ter genitalne bradavice.