Precejšnje spremembe davčne zakonodaje

Medtem ko so se v začetku tega leta uveljavile obsežne spremembe v davčni zakonodaji, pa se že nove obetajo tudi v letu 2006.

Objavljeno
26. december 2005 10.37
Bo Davčna uprava končno dobila direktorja oz. direktorico?
Ljubljana - Medtem ko so se v začetku tega leta uveljavile obsežne spremembe v davčni zakonodaji, pa se že nove obetajo tudi v letu 2006. Potem ko je državni svet pred kratkim sklenil, da ne bo zahteval naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o dohodnini, je bila ta minuli teden objavljena v Uradnem listu in se bo začela uporabljati s 1. januarjem 2006. Hkrati bodo začele veljati spremembe še štirih davčnih zakonov.

Z letom 2006 bodo tako poleg novele zakona o dohodnini začeli veljati še prenovljeni zakoni o davku na dodano vrednost (DDV), o davku od dohodkov pravnih oseb, o davčnem postopku ter o davku na izplačane plače. Vendar sprememb s tem še ni konec, saj vlada korenitejšo davčno reformo napoveduje po prevzemu evra.

Uvajanje nove razvojne olajšave za vlaganja v raziskave in razvoj

V noveli zakona o davku od dohodkov pravnih oseb se uvaja nova razvojna olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj, in sicer v višini 20 odstotkov. Če bo Evropska komisija soglašala, bodo zavezanci s sedežem v regijah z nižjim bruto domačim proizvodom od povprečja države lahko to olajšavo uveljavljali celo v višini 40 odstotkov. Med drugim se z zakonom olajšava za investicije v opremo, ki bi se sicer z letom 2006 morala znižati na 10 odstotkov, za dve leti spet povečuje na 20 odstotkov.

Postopna odprava davka na izplačane plače

Precejšnjo razbremenitev gospodarstva s stroški dela prinaša postopna odprava davka na izplačane plače, ki naj bi bila po pričakovanjih vlade spodbuda za pospešeno zaposlovanje visoko izobražene delovne sile. Novela zakona o davku na izplačane plače, ki ga je Slovenija uvedla sredi leta 1996, določa, da se stopnje davka, ki ga morajo delodajalci obračunavati na plače v višini nad 165.000 tolarjev, prihodnje leto znižajo za petino, zatem pa se bodo znižale tudi v naslednjih dveh letih in z letom 2009 tega davka ne bo več.

Plačevanje DDV po plačani realizaciji

Z letom 2006 se bo lahko okoli 25.000 samostojnih podjetnikov in približno 14.000 majhnih gospodarskih družb odločilo za plačevanje DDV po plačani realizaciji in ne več le po fakturirani realizaciji. Novela zakona o DDV določa, da se lahko za obračun davka po plačani realizaciji odločijo zavezanci z letnim obračunanim prometom v višini 50 milijonov tolarjev, in sicer samo za poslovanje na domačem trgu.

Bolj prijazen davčni postopek za zavezance?

Precej bolj obsežne so spremembe zakona o davčnem postopku, ki prinašajo bolj prijazen davčni postopek za zavezance ter poenostavitve pri davčnih organih. Pri izterjavi bodo imele prednost že vpisane zastavne pravice, znižala se bo stopnja zamudnih obresti, rok, za katerega je mogoče dovoliti odlog ali obročno plačevanje davka, pa se bo podaljšal. Velika novost je tudi najava inšpektorja pred davčnim pregledom, obvestilo o neplačanem davku pa se bo odslej lahko poslalo z navadno pošto oz. se bo zavezanca obvestilo kar po telefonu.

Novela zakona o dohodnini

Za večino državljanov pa je nedvomno najbolj pomemben zakon o dohodnini, ki je bil z letom 2005 popolnoma prenovljen, s 1. januarjem 2006 pa bodo začele veljati že njegove spremembe. Te prinašajo nekatere nove olajšave in oprostitve plačila dohodnine, od katerih bo mogoče nekatere uveljavljati že pri odmeri dohodnine za leto 2005.

Bistvena novost novele zakona o dohodnini je sicer razdelitev dohodkov fizičnih oseb na aktivne in pasivne. Pri tem bodo pasivni dohodki (dohodki iz obresti in dividend ter dobičkov iz kapitala) po novem obdavčeni po proporcionalnih stopnjah, medtem ko bodo ostali t.i. aktivni dohodki še naprej obdavčeni na letni ravni s progresivnimi davčnimi stopnjami in ob upoštevanju davčnih olajšav.

Prehod na cedularno obdavčitev pasivnih dohodkov

Zaradi prehoda na cedularno obdavčitev pasivnih dohodkov se bo precej spremenil način obračuna davka na obresti in dividende ter dobičkov iz kapitala. Za leto 2005 jih bo še treba vpisati v napoved za odmero dohodnine in se bodo všteli v dohodninsko lestvico, z letom 2006 pa je predvidena obdavčitev z enotnim, 20-odstotnim davkom. Zatem se bo stopnja davka vsakih pet let postopoma zniževala, neobdavčeno pa bo mogoče vrednostne papirje prodati šele po najmanj 20 letih imetništva in ne več po treh, kot velja zdaj. Spremenjeni način obdavčitve bo veljal tudi za vrednostne papirje, ki so bili kupljeni pred več leti, in sicer za čas od uveljavitve novele zakona do datuma prodaje.

Uporaba parkirnega prostora, ki ga delojemalcu zagotovi delodajalec, od leta 2006 ne bo več boniteta. Prav tako se le leto dni po uveljavitvi odpravlja obdavčitev uporabe računalniške in telekomunikacijske opreme. Bodo pa z letom 2008 ne glede na znesek obdavčene vse obresti na depozite pri bankah in hranilnicah, medtem ko je zdaj treba plačati davek na obresti le v primeru, da so višje od 300.000 tolarjev na letni ravni.

Dvig praga prihodkov pri obdavčitvi prihodkov iz dejavnosti

Pri obdavčitvi prihodkov iz dejavnosti se prag prihodkov dviguje na šest milijonov tolarjev, s čimer se bo zagotovilo poenostavljeno ugotavljanje osnove za obdavčitev za večje število zavezancev, ki imajo prihodek iz dejavnosti. Spremenili se bodo tudi pogoji za prenos dejavnosti in prenos izgub. Tako po novem denimo ne bo treba plačati davka pri prenosu dejavnosti ali dela dejavnosti tudi na zakonca ali zunajzakonskega partnerja, otroka, posvojenca ali pastorka.

Pri oddajanju premoženja v najem se bodo normirani stroški spet upoštevali v višini 40 odstotkov. Zvišuje se tudi prag upoštevanja normiranih odhodkov izdelovalcev izdelkov domače in umetnostne obrti. Dohodki iz premoženja otroka se ne bodo več prištevali k premoženju enega od staršev, olajšava za reševanje stanovanjskega problema pa se bo zvišala in jo bo mogoče uveljavljati še v obdobju 15 let od nakupa oz. gradnje nepremičnine.

Medtem ko so na finančnem ministrstvu že določili višino olajšav in lestvico za odmero dohodnine za leto 2006 - ti zneski so od leta 2005 fiksni in se ne izračunavajo več na podlagi podatka o povprečnih plačah v preteklem letu, ki ga statistični urad objavlja sredi februarja - pa je za zavezance trenutno zagotovo bolj zanimiv veljavni zakon, na podlagi katerega bodo morali do konca marca 2006 izpolniti in oddati napoved za odmero dohodnine za letošnje leto.

Še enkrat bolj zajeten obrazec za odmero dohodnine

Konec minulega tedna so tako na ministrstvu za finance predstavili obrazec za odmero dohodnine za leto 2005, ki je z osmimi stranmi še enkrat bolj zajeten od dosedanjega, priloženih pa ima kar 32 strani navodil. Zavezancem obrazca po novem ne bo več treba kupovati, temveč ga bodo skupaj z navodili prejeli po pošti oz. si ga lahko že natisnejo s spletnih strani DURS. Oddali pa ga bodo tako kot običajno pri pristojnem davčnem uradu, ali ga tja poslali po pošti, prav tako bo že tretje leto zapored možno napoved oddati tudi preko elektronske pošte.

Z veljavnim zakonom, ki je nadomestil prejšnji zakon o dohodnini iz leta 1990, se v obdavčitev načeloma zajema vsak dohodek fizične osebe tako doma kot v tujini, davčna osnova pa se je razširila, denimo z obrestmi od hranilnih vlog ter kmetijskimi subvencijami. Prag obdavčitve se je zvišal do višine minimalnega dohodka, število dohodninskih razredov pa znižalo na pet. Najnižja stopnja dohodnine se je znižala na 16 odstotkov, najvišja pa ostala pri 50 odstotkih.

Novosti pri obdavčitvi fizične osebe rezidenta ter nerezidenta

Novosti, ki ju je z začetkom tega leta prinesel veljavni zakon o dohodnini, sta obdavčitev fizične osebe rezidenta od vseh dohodkov, ki imajo vir tako v Sloveniji kot zunaj nje, ter obdavčitev nerezidenta od dohodkov, ki imajo vir v Sloveniji. Z letom 2005 se je na novo uvedlo tudi obdavčenje varčevanja v vzajemnih skladih ter akontacija obračunavanja dohodnine na študentsko delo, precej novosti je tudi pri obdavčitvi avtorskih honorarjev.

Pri izpolnjevanju napovedi za odmero dohodnine za leto 2005 bo pomembno vedeti, da se je z uveljavitvijo veljavnega zakona s treh na dva odstotka znižala posebna olajšava, ki jo je mogoče uveljavljati z zbiranjem računov za različne namene (knjige, zdravila...). Pri tem so se nekatere olajšave ukinile, druge pa dodale. Tako je med drugim mogoče uveljavljati olajšavo tudi za plačilo šolnin in nakup učbenikov ne le za zavezanca temveč tudi za vzdrževane družinske člane, novost je tudi olajšava za priklop na internet.