Prednost SD pred SDS narašča

Socialni demokrati so začeli povečevati svojo javnomnenjsko prednost pred Slovensko demokratsko stranko. Poleg tega tokratna anketa Dela kaže nazadovanje stranke Zares, ki jo je prehitela Slovenska nacionalna stranka.

Objavljeno
13. april 2009 23.45
Marko Pečauer
Marko Pečauer
Ljubljana - Socialni demokrati (SD) so začeli povečevati svojo javnomnenjsko prednost pred Slovensko demokratsko stranko (SDS). Poleg tega tokratna anketa Dela kaže nazadovanje stranke Zares, ki jo je prehitela Slovenska nacionalna stranka (SNS). Zadovoljstvo z delom vlade in parlamenta počasi upada.

Na standardno vprašanje, katero od strank bi volili, če bi bile volitve jutri, je največ anketiranih izbralo SD - 23,4 odstotka. Sledi SDS, ki bi jo izbralo 18,6 odstotka. Na tretjem mestu je tokrat SNS, ki ji je svoj glas namenilo 7,9 odstotka vprašanih, s čimer se je uvrstila pred stranko Zares, ki je tokrat prejela 6,3 odstotka glasov. Le malo manj, 5,8 odstotka, jih je dobila LDS. Za SLS se je odločilo 3,1 odstotka vprašanih. Na zadnjem mestu pa je Desus z 1,8 odstotka glasov. Da bi izbrali katero drugo stranko ali sploh nobene, je odgovorilo 9,3 odstotka vprašanih, na vprašanje pa jih ni znalo odgovoriti 23,8 odstotka.

 

Tak rezultat v primerjavi s prejšnjimi meseci pomeni, da se je razlika med vodilno vladno (SD) in vodilno opozicijsko stranko (SDS) znova začela povečevati. Medtem ko je takoj po lanskih volitvah SD prehitela SDS tudi za deset odstotnih točk, sta se zadnjih nekaj mesecev izida za obe stranki močno približala. Zdaj SD znova odločneje vodi. Opazen pa je padec glasov za stranko Zares, ki je bila dobro leto in pol na tretjem mestu, zdaj pa je četrta. Prehitela jo je SNS, ki je ta mesec dosegla svoj najvišji rezultat po decembru 2007. So pa za to stranko značilna močna nihanja iz meseca v mesec. Popravlja se tudi uvrstitev LDS, ki je konec lanskega leta dosegla svojo najnižjo točko, letos pa se iz meseca v mesec popravlja. Tokrat je že skoraj dosegla stranko Zares. Tudi SLS se je zadnji mesec popravila, skoraj podvojila svoj rezultat, vendar je še vedno na predzadnjem mestu. Desus pa gre po volitvah samo navzdol, od lanskega oktobra ima vsak mesec slabši rezultat.

 

Kot vsak mesec so bili anketirani tudi tokrat naprošeni, da ocenijo delo slovenske vlade in parlamenta v zadnjem obdobju. Vladi je za njeno delo 44,8 odstotka vprašanih dalo pozitivno oceno, 22,8 odstotka pa negativno. Podrobnejši izid na lestvici od zelo negativno do zelo pozitivno je prikazan v priloženem grafu. Povprečje oštevilčenih ocen od 1 do 5 je dalo srednjo oceno 3,07. To je nekoliko slabše kot prejšnji mesec, ko je bila 3,12, še vedno pa precej boljše, kot so bile ocene v prejšnjih dveh letih.

 

Parlamentu je za njegovo delo oceno pozitivno dalo 39,9 odstotka, negativno pa 32,6 odstotka anketiranih. S parlamentom so torej anketiranci manj zadovoljni kot z vlado, kar kaže tudi srednja ocena 2,94. To je že opazen padec od prejšnjega meseca, ko je znašala 3,04. Tudi za parlament pa velja, da je ta ocena boljša, kot je bila običajno v prejšnjih dveh letih.

 

 

Iz torkove tiskane izdaje Dela