Ljubljana – Aktivnosti predsednika republike Janeza Drnovška na zunanjepolitičnem področju so doslej že zbujale pomisleke, tako politične kot pravne narave. Spomnimo samo na njegove dejavnosti novembra lani glede prihodnjega statusa Kosova, ko je že prišlo do neusklajenega ravnanja med njim in vlado. Enako se je očitno zgodilo ob nedavnem prvem obisku princa Aleksandra Karađorđevića v Sloveniji.
Za nekdanjega ustavnega sodnika Toneta Jerovška je Drnovškovo ravnanje nedopustno. “Kot državljanu, če se ne spuščam v razmerja med predsednikom republike in vlado, se mi zdi Drnovškovo ravnanje neresno, neodgovorno in nesprejemljivo. Sprejel je nekoga, ki v odnosu do slovenske države ne predstavlja nikogar. Gre za nekdanjega princa, iz nekdanje skupne države, ki zoper Slovenijo celo uveljavlja zahtevke po vrnitvi premoženja v Sloveniji, o čemer se je izreklo tudi ustavno sodišče v času mojega mandata. Ustavno sodišče je zahtevek zavrglo, ker je presodilo, da gre za premoženje krone in ne družine Karađorđević neposredno. Zdaj Aleksander Karađorđević Slovenijo toži celo pred evropskim sodiščem za človekove pravice. Zato predsednikovo potezo razumem kot nekontrolirano. Povsem drugače bi bilo, če bi ga sprejel kot zasebnik in ne kot državnik,” nam je dejal Jerovšek.
O pravnih razsežnostih tokratne zunanjepolitične poteze predsednika republike smo se pogovarjali tudi z dr. Mirom Cerarjem z ljubljanske pravne fakultete, pogovor si lahko preberite v sobotni izdaji Dela.