Odločbi avstrijskega ustavnega sodišča o dvojezičnih napisih je sledila dolga zadrega avstrijske politike. Kancler Schüssel jo je reševal s konferenco konsenza in pred dnevi mu jo je uspelo pripeljati do delnega sporazuma, ki naj bi se že konec prihodnjega teden prelil v ustavni zakon. Zaradi dogovora avstrijske politike, podprtega še z dvema slovenskima manjšinskima organizacijama, je v zadregi slovenska politika. Dobro zavrtena žoga je pristala na naši strani, kjer marsikdo igra na bližajoče se lokalne volitve.
Sodeč po sredinem srečanju prvih mož manjšine pri zunanjem ministru poskuša slovenska zunanja politika žogo spraviti na avstrijska tla. Dimitrij Rupel je besedam, ki jih je izrekel pred nekaj dnevi, da je nova ureditev jezične topografije korak v pravo smer, dodal tudi kritiko tako imenovane odprtostne klavzule, češ da je »bolj zaprtostna kot odprtostna«. In še: Dunaj bo v prihodnjih dneh dobil pripombe in morda celo konkretne predloge.
Politiki severne sosede, ki so tik pred parlamentarnimi volitvami, niso tako enotni, kakor se nam to kaže s sončne strani Alp. Koroška deželna vlada na čelu s Haiderjem že zahteva dodatno soodločanje pri dodatnih dvojezičnih krajevnih napisih, to pa kajpada spodbija bistvo dogovora o novi ureditvi dvojezične topografije in tudi tako imenovano odprtostno klavzulo. Pričakujemo lahko, da bo moral avstrijski ustavni zakon kljub hitenju vendarle še nekoliko počakati na sprejetje.
Predsednik LDS Jelko Kacin, ki je v opoziciji, bi žogo udaril še močneje: vlada naj nemudoma priglasi nasledstvo avstrijske državne pogodbe. To so tisti, ki so prej dolgo vladali državi, zavračali. Kar koli si že mislimo o takšnih zamislih, gotovo si prvak opozicije ne bi želel, da bi se žoga namesto na nasprotno stran odvalila v naš gol. Tudi zato bi bila potrebna slovenska »konferenca konsenza«, saj predvolilni prepiri o zunanji politiki ne koristijo državi.
Za naslednji teden je premier k sebi povabil prvake parlamentarnih strank, da bi se dogovorili o tem, kako je z zunanjepolitičnimi interesi Slovenije. Navsezadnje, ko gre za odnose z južno sosedo, ima Janez Janša v svoji ekipi igralce, ki prav tako radi močno udarijo. Ljudska stranka že zbira podpise med opozicijskimi poslanci za resolucijo o meji na morju s Hrvaško.
Preberite si v četrtkovem tiskanem Delu