Vatikan/Ljubljana – Papež Benedikt XVI. je na splošni avdienci sporočil imena novih kardinalov, med katerimi je tudi nekdanji slovenski nadškof ter prefekt kongregacije ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega življenja Franc Rode . Konzistorij, na katerem bodo kardinali potrjeni, pa bo 24. marca, je še sporočil papež. S tem je papež prekinil tradicijo, da se v postnem času pred veliko nočjo ne sklicuje konzistorijev.
“Lahko si predstavljate, da sem tega vesel”
Prefekt Rode je izrazil veselje ob imenovanju, o katerem ga je sveti oče uradno obvestil v torek. "Vesel sem, ker je bilo to nekako v logiki prejšnjih imenovanj svetega očeta, pa tudi vesel za ljubljansko nadškofijo, katere nadškof sem bil sedem let. Vesel sem za slovensko Cerkev, pa tudi za vse Slovence po svetu," je dejal Rode v svojem prvem odzivu.
Poleg Rodeta je papež med kardinale povzdignil tudi ameriškega nadškofa Williama Levado, ki je potem, ko je Joseph Ratzinger aprila lani postal papež, prevzel vodenje kongregacije za vero. Skupaj z Rodetom sta edina voditelja vatikanskih kongregacij, ki še nista kardinala, prefekti kongregacij Svetega sedeža pa so praviloma vsi kardinali.
Papež je sicer med kardinale povzdignil tudi nadškofa poljskega Krakova, Stanislawa Dziwisza, ki je bil osebni sekretar pokojnega papeža Janeza Pavla II.
Benedikt XVI.: Novi kardinali odražajo univerzalnost Cerkve
Z imenovanjem nadškofa Hongkonga Zen Ze Kiuna, ali Josepha Zena, ki je znan po javnem zavzemanju za več pravic katolikov na Kitajskem, je papež najverjetneje izkazal zavzemanje za verske svoboščine.
Nadškof Bostona Sean O'Malley pa je znan po tem, da ga je pokojni papež na položaj imenoval po izbruhu pedofilskih škandalov, ki so pretresli ameriško katoliško cerkev, še posebej bostonsko nadškofijo. O'Malley je na položaju nasledil Bernarda Lawa, ki je leta 2002 zaradi teh škandalov odstopil, papež Janez Pavel II. pa ga je nato maja lani poklical v Rim, kjer je prevzel vodenje bazilike Sv. Marije. Law je bil sicer imenovan v več kot 100 tožbah žrtev zlorab duhovnikov, ker je vedel za zlorabe in posilstva, vendar je krive duhovnike kaznoval zgolj s premeščanjem na druga delovna mesta, kjer pa so nadaljevali z zlorabami.
Papež Benedikt XVI. je ob imenovanju dejal, da novi kardinali " odražajo univerzalnost Cerkve, saj prihajajo iz različnih delov sveta in uresničujejo različne naloge". Prihajajo iz enajstih držav s štirih kontinentov, Amerike, Afrike, Evrope in Azije.
Uran: Novico smo sprejeli z velikim veseljem
Imenovanje Franca Rodeta za kardinala so v ljubljanski nadškofiji sprejeli z velikim veseljem. Ljubljanski nadškof Alojz Uran je v izjavi za javnost poudaril, da je papež s tem krajevno Cerkev in slovenski narod ponovno potrdil s svojim zaupanjem in priznanjem, Rode je namreč tretji kardinal slovenskega porekla v zgodovini Cerkve na Slovenskem.
"Kot Rodetov naslednik na metropolitanskem sedežu ljubljanske nadškofije in v imenu krajevne Cerkve ter s pomožnima škofoma Andrejem Glavanom in Antonom Jamnikom, mu ob imenovanju v zbor kardinalov izrekam iskrene čestitke. Enako tudi v imenu celotne Cerkve na Slovenskem," je dejal nadškof Uran. Ob tem je izrazil upanje, da bo novi kardinal še naprej povezan s svojo domovino in slovenskim narodom, da bi mogli "stati inu obstati". Kardinala Rodeta pa bodo kmalu povabili tudi v Slovenijo, da se skupaj z njim zahvalijo in priporočijo Bogu, je dejal Uran.
"Zahvaljujem se Bogu za obilje milosti, s katero je obdaroval novega kardinala v njegovem dosedanjem življenju. Obenem pa molim, da bi izredno odgovorno nalogo pri vodenju vesoljne Cerkve mogel kot najožji sodelavec papeža dobro izpolniti," je še dodal Uran.
Apostolski nuncij v Sloveniji Santos Abrila y Castello se je pridružil Uranovim čestitkam ob Rodetovem imenovanju v kardinala, obenem pa je predstavil še preostale cerkvene dostojanstvenike, ki jih je papež imenoval.
Pred Rodetom sta bila za kardinala imenovana še dva Slovenca. Prvi je bil ljubljanski knezoškof - goriški nadškof Jakob Missia , ki je bil imenovan v konzistoriju 18. junija 1899, drugi pa torontski nadškof Alojzij Ambrožič, imenovan 21. februarja 1998.
Kramberger: Dosedanje delo Cerkve na Slovenskem dobilo najvišje priznanje in potrditev
Mariborski škof in predsednik Slovenske škofovske konference Franc Kramberger je nadškofu Francu Rodetu čestital ob današnjem imenovanju za kardinala in mu zaželel "obilje božjega blagoslova ter potrebnih preroških uvidov v prihodnost katoliške cerkve doma in po svetu".
" Slovenski škofje, člani Slovenske škofovske konference, duhovniki, redovniki, redovnice ter verniki vseh treh slovenskih škofij, skratka celotna Cerkev na Slovenskem se veseli imenovanja nekdanjega ljubljanskega nadškofa in sedanjega prefekta kongregacije ustanov posvečenega življenja in družb apostolskega delovanja, nadškofa Franca Rodeta za kardinala katoliške Cerkve," je v današnji izjavi zapisal škof Kramberger.
Kot dodaja, je z imenovanjem za kardinala vso Rodetovo "dosedanje delo, služenje božjemu ljudstvu in prizadevanje za čast slovenske dežele in za svobodo Cerkve na Slovenskem dobilo najvišje priznanje in potrditev". Papež Benedikt XVI. je s tem "na svojevrstni način priznal zvestobo in požrtvovalnost številnih rodov slovenskih vernikov v katoliški Cerkvi", tako da je tudi v tem pogledu " slovenski narod postal enakovreden člen drugim velikim narodom Evrope in vesoljne Cerkve".
Premier čestital Rodetu ob imenovanju za kardinala
Predsednik vlade Janez Janša je msgr. Francu Rodetu iskreno čestital ob odločitvi papeža Benedikta XVI., da ga imenuje za kardinala.
Premier je v čestitki poudaril, da visoka čast in odgovornost, ki ju prevzema msgr. Rode, pomenita globoko zaupanje Rimskokatoliške cerkve in zasluženo priznanje za njegovo dosedanje delo, hkrati pa je imenovanje slovenskega kardinala tudi v čast in ponos Republiki Sloveniji. Premier Janez Janša je še dodal, da ceni pozornost, ki jo msgr. Rode skozi celotno poslanstvo namenja vprašanjem razvoja in blagostanja slovenske države in njenih prebivalcev.
Tudi minister Rupel čestital Rodetu
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je pridružil čestitkam Francu Rodetu. V današnji čestitki je zapisal, da pomeni imenovanje Rodeta za kardinala veliko priznanje njegovemu dolgoletnemu delovanju v dobro slehernega človeka.
"Delo ste vseskozi opravljali z ljubeznijo do Slovenije in slovenskega naroda," je zapisal minister Rupel in poudaril, da "zato današnja odločitev svetega očeta predstavlja tudi posebno čast za Republiko Slovenijo in vse slovenske vernike". Minister Rupel je ob tem Rodetu zaželel obilo zadovoljstva in uspehov pri opravljanju odgovorne funkcije tudi v prihodnje.
Škrlatni princi
Kardinali, "škrlatni princi", so po papežu najvišji predstavniki rimskokatoliške cerkve in so po izročilu papeževi svetovalci pri vodenju Cerkve. Kardinali, ki na dan smrti papeža še niso dopolnili 80 let, imajo tudi pravico voliti novega papeža. Po trenutno veljavnih pravilih je lahko kardinalov elektorjev največ 120, razen če papež ne odloči drugače. Trenutno je kardinalov elektorjev 110, vseh kardinalov pa 178.
Zadnji konzistorij je bil jeseni leta 2003
Konzistorij je seja kardinalov, ki ji predseduje papež. Konzistoriji so lahko redni ali izredni. Na redni konzistorij papež skliče vsaj tiste kardinale, ki so v Rimu, kjer se posvetujejo o tehtnejših zadevah splošnega značaja ali zaradi velikih slovesnosti, npr. imenovanje novih kardinalov ali razdelitev njihovih služb. Redni konzistorij je lahko tudi javen, nanj pa so lahko povabljeni tudi posebni gostje. Na izredni konzistorij papež skliče vse kardinale, kadar to narekujejo posebne in nujne potrebe Cerkve. Ima samo posvetovalni značaj in ni javen. Zadnji konzistorij, na katerem so bili imenovani novi kardinali, je bil 21. oktobra 2003, ko je tedanji papež Janez Pavel II. v kardinale povzdignil 31 škofov.
Siecr pa je med 26-letnim pontifikatom papež Janez Pavel II. vodil devet konzistorijev in imenoval 231 kardinalov. Ti tako sedaj prihajajo z vsega sveta, čeprav še vedno prevladujejo evropski, sledijo pa jim tisti iz držav Latinske Amerike. Z imenovanjem treh kardinalov iz Azije pa je papež Benedikt XVI. danes izenačil število kardinalov iz Azije in Severne Amerike - sedaj jih iz obeh prihaja po 20.