Novi nadzorniki bodo izbirali tudi vodstvi obeh paradržavnih skladov, ki imata še vedno večinske deleže v številnih pomembnejših slovenskih podjetjih. Poleg podjetij v pretežni lasti paradržavnih skladov je država Slovenija neposredno največja lastnica Nove Ljubljanske banke in Telekoma Slovenije, prek Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije pa tudi največja lastnica Zavarovalnice Triglav. Po naših informacijah hitrih menjav ni pričakovati; praviloma bodo vodilni ljudje ostali na položajih do izteka mandata. Med pomembnejšimi kadrovskimi izzivi, s katerimi se že zdaj ukvarja koalicija, je Nova Ljubljanska banka: februarja se namreč izteče mandat predsedniku uprave Marjanu Kramarju, nadzornikom pa junija prihodnje leto, vendar se utegne nadzorni svet zamenjati že prej.
Po neuradnih informacijah naj bi vlada hitro ukrepala v vrhovih podjetij Hit in Telekom. V prvem je predsednik nadzornega sveta Viktor Baraga, predsednik uprave pa Niko Trošt. Poslovni rezultati so slabi, čeprav je bil Hit včasih eno najdonosnejših podjetij. V drugem je predsednik nadzornega sveta Damijan Koletnik, predsednik uprave pa Bojan Dremelj.
V prvi polovici prihodnjega leta se sicer iztečejo mandati nadzornih svetov Petrola, Zavarovalnice Triglav, Telekoma in Istrabenza. Borut Pahor je povedal, da bo odslej kadrovanje potekalo drugače; medtem ko so se v prejšnjih mandatih o ključnih mestih dogovarjali in usklajevali generalni sekretarji stranke, bo odslej kandidate za nadzornike predlagal pristojni minister, ki bo za izbor tudi odgovoren, potrdila pa jih bo vlada.
Iz tiskane izdaje Dela.