Na mednarodni dan dostojnega dela so v Svobodnem sindikatu Slovenije sporočili, da so ustanovili nov sindikat, Sindikat prekarcev, oziroma krajše: SP. Za to so se odločili, ker se prekarni delavci zdaj borijo vsak zase in niso organizirani na enem mestu.
Prav tako pa podjetja vse bolj izkoriščajo najranljivejše skupine na trgu dela, kot so taksisti, raznašalci časopisov, zaposleni v klicnih centrih in študenti, ki delajo prek napotnic. V sindikatu želijo roko ponuditi še prevajalcem, arhitektom, oblikovalcem ter vsem drugim, ki delajo v prekarnih oblikah dela.
Do zlorab delovne zakonodaje prihaja tudi v dobro stoječih gospodarskih družbah, takšnih, ki si izplačujejo visoke nagrade in prejemajo nazive kot je »Naj zaposlovalec« in »Družini prijazno podjetje«, so poudarili sindikalisti.
Marko Funkl, David Švarc in Želimir Stanić. Foto: Mojca Zabukovec
»Nesprejemljivo je, da nekateri delavci nimajo pravice do bolniške odsotnosti, letnega dopusta, rednega dela, ki ga je dolžan zagotavljati delodajalec, dodatkov za neugoden delovni čas, plačila za nadurno delo, solidarnostnih pomoči in nenazadnje pravice do stavke, v primerih, ko s strani delodajalcev prihaja do kršitve najosnovnejših pravic,« je ob tem povedal David Švarc, predsednik svobodnega sindikata.
V brezizhodnem položaju
Ustanovitev sindikata je v imenu sindikata Mladi plus podprl Želimir Stanić, ki je izpostavil, da je prekarizacija najbolj razširjena prav med mladimi. Z anketo, ki so jo izvedli pred časom, so ugotovili, da bi velika večina mladih sprejela kakršno koli delo. Zato ne prijavljajo kršitev, niti se z delodajalci ne pogajajo o plačah.
Odvzem najosnovnejših pravic in prekarizacija
Prva bitka, ki čaka novoustanovljeni sindikat prekercev je, poleg pridobivanja članstva, boj proti prihodu Uberja, mobilne aplikacije, ki poveže iskalce prevoza s ponudniki, v Slovenijo. Minister za javno upravo je namreč pred dvema tednoma na svojem obisku v ZDA podpisal pismo o nameri za sodelovanje s tem podjetjem. Švarc pa je prihod te družbe v državo pospremil z besedami: »Kot da naše delovno okolje še ni dovolj okuženo z nedostojnimi oblikami dela, želi naša vladajoča struktura z ministrom za javno upravo Borisom Koprivnikarjem na čelu celo legalizirati nove oblike tega najbolj nedostojnega dela.«
Glavni cilj: samoukinitev
Sindikat se bo posvetil tudi pravnemu zastopanju in svetovanju svojih članov, vpogledom v plačilno sposobnost naročnikov oziroma »delodajalcev«, pomoči pri izvršbah, izobraževanju delavcev o njihovih pravicah in morebiti izterjavam dolgov.
Marko Funkl, predsednik novega sindikata Foto: Polona Malovrh
Financirali se bodo iz članarin, v organih sindikata pa ne želijo članov političnih strank, saj je sindikalni boj nad političnim bojem. Priznal je, da sindikat najverjetneje nikoli ne bo reprezentativen, saj je v svetu prekarcev pogosta fluktuacija in nekateri čez noč dobijo redno zaposlitev. Njihov glavni, a težko dosegljivi cilj je, da se samoukinejo, ko ne bo več prekarnih delavcev. Marko Funkl, njegov predsednik in predsednik Gibanja za dostojno delo, pravi, da želijo s sindikatom sindikalizem prenesti v 21. stoletje.