Za sodnike ni sprejemljiva zahteva vlade, da vsebinski predlog za nadaljevanje pogajanj pogojuje s sporazumno prekinitvijo stavke, so v stališče soglasno zapisali člani stavkovnega odbora.
Stavkovni odbor čim hitreje pričakuje novo ponudbo oziroma konkretizirano ponudbo, je dejala Roblekova in poudarila, da so se sodniki ves čas pripravljeni pogovarjati o vprašanjih, vendar morajo biti vsebinska, kot se glasi tudi sklep o začetku stavke. Konkretizirana ponudba po njenih besedah pomeni, da je konkretna tudi glede plačnih razredov oziroma kaj lahko vlada v tem spektru ponudi stavkovnemu odboru.
Pričakujejo konkretno ponudbo ministrstva
Kljub temu, da je ustavno sodišče o sodniških plačah enkrat že odločilo, in bi vlada na podlagi te odločbe že lahko pripravila konkretno ponudbo, Roblekova realno pričakuje konkretno ponudbo ministrstva po novi odločbi ustavnega sodišča, ki naj bi bila izdana v kratkem. Stavkovni odbor v 15 dneh po seznanitvi z odločbo ustavnega sodišča pričakuje vsebinsko ponudbo o višini sodniških plač, pogajanja pa naj bi bila nato končana do 30. junija 2009, so zapisali v stališče. Slednjega so tudi že posredovali ministru za pravosodje Alešu Zalarju.
Kot je dejal član stavkovnega odbora Miodrag Đorđević, so rok postavili, ker želijo, da bi bila škoda čim manjša, tako za sodnike kot za državljane in njihovo pravno varnost. Po njegovih besedah ministru sporočajo, da so stalno pripravljeni na dialog, vendar morajo upoštevati voljo stavkajočih sodnikov, ki je oblikovana v stavkovnih zahtevah.
Ponudba na ravni pisma
Ministrova ponudba je po njegovem mnenju trenutno bolj na ravni pisma o dobrih namerah, kar sicer ocenjuje kot pozitiven premik naprej. Đorđević je še dejal, da stavkovni odbor pričakuje vsebinsko ponudbo v zvezi s postavljenimi stavkovnimi zahtevami, in dodal: "Prej ko bo dana ponudba, prej se bodo lahko pogovarjali o prekinitvi stavke."
Stavkovni odbor v stališčih pojasnjuje, da se je ves čas od začetka stavke zavzemal za sporazumno reševanje nastalega problema in tudi sedaj izraža pripravljenost za sklenitev sporazuma med sprtima stranema. Načelno v ta sporazum lahko sodi tudi začasna prekinitev stavke, za čas dokler trajajo pogovori, vendar je zato, da se prekinitev doseže, potrebno sočasno delovanje obeh sprtih strani, so poudarili.
Glede predloga ministrstva pa stavkovni odbor meni, da koalicijski sporazum ne more biti podlaga za nadaljevanje pogajanj, ampak je to lahko zgolj zaveza vlade kot pristojnega organa države proti stavkovnemu odboru. Tudi zaveza vlade, da bo pri pogajanjih spoštovala odločbo ustavnega sodišča je zaveza, ki vlado zavezuje že po ustavi, zakonu o vladi in zakonu o ustavnem sodišču. To pa pomeni, da zaenkrat vlada stavkovnemu odboru ni ponudila niti tistega minimalnega predloga, ki bi omogočal stavkovnemu odboru, da odloči o prekinitvi stavke, je pojasnila Roblekova.
Stavkovni odbor je med drugim sprejel stališče, da bi se morali vsaj okvirno dogovoriti o roku, v katerem naj se pogajanja končajo. Poleg tega pa stavkovni odbor izraža pripravljenost sodelovati v delovni skupini, ki bo celovito razrešila vsa odprta vprašanja položaja sodnikov in sodstva v RS.
Zalar: Predlog za prekinitev sodniške stavke ostaja aktualen
Predlog za prekinitev sodniške stavke ostaja aktualen še naprej, je v odzivu na odločitev stavkovnega odbora slovenskih sodnikov, da ne prekinejo stavke, zapisal minister za pravosodje Aleš Zalar. Na ministrstvu upajo, da bo stavkovni odbor o njem odločil čim prej.
Kot so sporočili z ministrstva za pravosodje, je predsednica stavkovnega odbora sodnikov Janja Roblek ministra danes obvestila, "da stavkovni odbor o predlogu vlade ni odločil". V zvezi s tem ministrstvo za pravosodje poudarja, da predlog za prekinitev sodniške stavke, ki se je nanašal na dve stavkovni zahtevi - ureditev sodniških plač z zakonom o sodniški službi ter primerljivost plač nosilcev različnih vej oblasti - ostaja aktualen še naprej, ter upa, da bo stavkovni odbor o njem čim prej odločil.
Na ministrstvu menijo, da je prekinitev stavke v javnem interesu, to pomeni zlasti v interesu strank v sodnih postopkih, zato izražajo pričakovanje, da bo stavkovni odbor sodnikov pri svojih odločitvah upošteval tudi to dejstvo.
"Ministrstvo za pravosodje meni, da so nekatere zakonske določbe, ki urejajo plače sodnikov, v neskladju z ustavo, in je zato smiselno, da se pravilnost tega stališča potrdi ali ovrže s pričakovano odločbo ustavnega sodišča. Ministrstvo za pravosodje bo nemudoma po izdaji odločbe ustavnega sodišča tudi izpeljalo ustrezne postopke za uskladitev pravne ureditve na področju plač sodnikov z ustavo," so še sporočili z ministrstva.
Sodniki v tem trenutku še ne bodo prekinili bele stavke, ker je predlog ministrstva za pravosodje premalo konkreten, je po današnji seji stavkovnega odbora slovenskih sodnikov pojasnila predsednica stavkovnega odbora Janja Roblek. Stavkovni odbor pričakuje, da bo vlada dala vsebinsko ponudbo o višini plač v 15 dneh po odločitvi ustavnega sodišča, pogajanja pa naj bi bila nato končana do 30. junija 2009.