Prekopavanja zavita v skrivnost

Številne Ljubljančane so v zadnjih tednih presenetili znaki o obveznih smereh, gradbene ograje, sredi dneva pa še grmenje gradbenih strojev, pnevmatičnih kladiv in tovornjakov.

Objavljeno
21. julij 2008 22.43
V Bežigrajskem dvoru se bo na sedaj zapuščenem zemljišču začela gradnja velikega poslovnega kompleksa, v katerega se bodo preselila tri ministrstva
Dejan Vodovnik
Dejan Vodovnik

Ljubljana - Številne Ljubljančane so v zadnjih tednih presenetili znaki o obveznih smereh, gradbene ograje, sredi dneva pa še grmenje gradbenih strojev, pnevmatičnih kladiv in tovornjakov. Po pričevanju prizadetih nekatere ulice razkopavajo, zasipajo in asfaltirajo že tedne, gradbišča pa pogosto samevajo in so le »ovira na cesti«. Z vprašanjem, kako MOL načrtuje in usklajuje izvajanje del, saj vse posege odobrijo njihovi pristojni organi, smo se obrnili na mestno upravo, a so nas usmerili na svojo spletno stran, kjer so sicer sproti predstavljene informacije o vseh zaporah po Ljubljani, žal pa se je med njimi težko znajti.

 

Takšno podajane informacij je popolnoma neprimerno za starejše. Marsikdo računalnika sploh nima ali pa se na spletnih straneh ne znajde prav dobro. Tudi spletno pismen uporabnik potrebuje kar nekaj časa, da se privadi na vmesnik ((http://zapore.gis.ljubljana.si/web/profile.aspx?id=MOL_Zapore@Ljubljana), pa tudi zapor po mestu je toliko, da si ni mogoče zapomniti vseh krajev, kjer so različna gradbena dela ali jih bodo za nekaj časa zaprli zaradi prireditev. Zato lahko voznika, kolesarja ali pešca preseneti razkopana cesta in se mora do cilja prebiti s precej nepotrebnega manevriranja, predvsem če ni iz Ljubljane.

 

Proti gradbiščem - gradijo podzemne zbiralnice odpadkov, vzdržujejo izrabljene prometne in peščeve površine, sanirajo toplovode in drugo mestno infrastrukturo - seveda nimamo nič, vendar bi bili ljudje bolj pomirjeni, če bi vedeli, da je ritje po Ljubljani dobro in usklajeno načrtovano, izpeljano ekonomično in ima čim krajše roke za dokončanje del. Zdaj pa številni občani nimajo takšnega vtisa; v Zemljemerski ulici se, denimo, pritožujejo, da so njihovo ulico v nekaj tednih že dvakrat razkopali.

 

Več v tiskani izdaji.