Prekuhavanje vode tudi na območju Ljubljane

Uporabniki vodovodnega sistema Golo-Zapotok, ki ga upravlja ljubljansko javno podjetje Vodovod-kanalizacija, naj do preklica obvezno prekuhavajo vodo.

Objavljeno
16. julij 2008 13.17
STA/Do.P./Tj.L.
STA/Do.P./Tj.L.

Ljubljana - Uporabniki vodovodnega sistema Golo-Zapotok, ki ga upravlja ljubljansko javno podjetje Vodovod-kanalizacija, naj do preklica obvezno prekuhavajo vodo, je zapisano na spletnih straneh javnega podjetja. Vodovodni sistem oskrbuje naselja Zapotok, Golo, Škrilje, Dobravica, Podgozd, Tlake, Mali Vrhek, Klada in Sarsko.

 

Ukrep obveznega prekuhavanja vode so v javnem podjetju uvedli s 15. julijem, velja pa do preklica, je še zapisano na njihovi spletni strani.

 

Kot so v sporočilu za javnost zapisali v VO-KA, je glavni vodni vir lokalnega vodovodnega sistema izvir potoka Šumnik, ki je občutljiv na vremenske pogoje, zaradi česar izvajajo poostren nadzor nad skladnostjo pitne vode ter kontinuirano izvajajo meritve motnosti. "Zaradi občutljivosti vodnega vira na vremenske pogoje je vodni vir ob ugotovljenem naraščanju motnosti takoj izključen iz obratovanja," kar pa, kot so zapisali, ponavadi zaradi kapacitete vodohranov ne povzroča motenj oskrbe za uporabnike.

 

Kot so pojasnili v VO-KA, je v torek količina razpoložljivih količin v vodovodnem sistemu upadla pod mejo, ki omogoča varno oskrbo, zato je bilo črpališče ponovno vključeno. "Ob zabeležki, da je motnost povečana, je bil takoj sprejet sklep, da se preventivno uvede ukrep prekuhavanja vode ne glede na dejstvo, da z rezultati preskušanj še nismo razpolagali," so zapisali.

 

Po njihovih predvidevanjih bo ukrep prekuhavanja vode trajal vsaj do začetka prihodnjega tedna in to ne glede na ugodne neuradne rezultate na vodnem viru, s katerimi razpolagajo.

 

V javnem podjetju se sicer zavedajo, da varnost oskrbe na lokalnem vodovodnem sistemu Golo-Zapotok ne zadošča sodobnim standardom oskrbe s pitno vodo, zato so v pripravi projekti za izgradnjo objektov in naprav za pripravo vode, ki jih financira občina Ig kot lastnik infrastrukture.

 

Poleg tega je v načrtu priključitev vrtine, ki bo omogočila izkoriščanje podzemnega vira vode, katere kakovost je na vremenske razmere bistveno manj občutljiva. Skrajni rok za priključitev vrtine in izvedbo spremljajočih gradbenih del je 30. junij 2009. Do realizacije navedenih aktivnosti v VO-KA napovedujejo, da se bo na vodovodnem sistemu izvajal poostren nadzor z namenom, da se izključi tveganje za zdravje uporabnikov.