Tomaž Simonič, direktor Agencije za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek), je dejal, da se prav zdaj iztekajo razpisi za gradnjo in upravljanje digitalnega prizemeljskega omrežja za razširjanje televizijskega signala ter razpis za dodelitev frekvenc: »Frekvence za digitalno televizijo bomo dodelili bodočemu operaterju omrežja v okviru razpisa za podelitev radijskih frekvenc za multipleks B prizemeljske digitalne radiodifuzije DVB-T. Odločitev bo znana najpozneje do 15. oktobra.«
Slovenija mora do konca leta 2010 odpraviti vse prizemeljske analogne radijske signale, katerih del so tudi televizijski. Zanje je Slovenija predlani dobila kvoto dveh tako imenovanih multipleksov. Prvega s sedmimi kanali že uporablja RTVS, v njem pa začasno gostujeta oba programa Pro Plusa in TV3. Drugi multipleks je razpisan zdaj, v njem pa je osem signalov. Ko bo drugi multipleks dosegel 90-odstotno pokritost Slovenije, bodo vanj prestavili zasebne televizije, ki gostujejo v multipleksu javne televizije. Svet za radiodifuzijo RS je na predlog agencije sklenil, da Slovenijo razdeli na tri območja, v vsakem pa naj bi bila samo ena televizija z regionalnim statusom. Prav na to pa je pred dnevi opozarjal Rajko Djordjevič.
Bi lahko Saša ostala brez regionalne televizije?
Djordjevič je lastnik in direktor velenjske VTV in član upravnega odbora Zbornice založništva, knjigotrštva, grafične dejavnosti in radiodifuznih medijev pri GZS. »V vzhodni Sloveniji bo enako kot v osrednji in zahodni dodeljena samo po ena digitalna televizijska frekvenca, to pa je lahko za nas katastrofa.« Čeprav je poudaril, da gre le za bojazen, je pred nekaj dnevi novim poslancem ter županom in gospodarstvenikom regije Saša razlagal takole: »Spremembe lahko povzročijo, da bo Saša ostala brez regionalne televizije. Predvidena je odprava vseh analognih televizijskih frekvenc, nove digitalne frekvence pa bodo podeljene zgolj izbranim uporabnikom na javnem razpisu. Za celotno območje severovzhodne Slovenije je predvidena samo ena regionalna digitalna frekvenca.« To lahko pomeni tudi, da bi VTV namesto regionalnih dodelili lokalne televizijske frekvence.
Več v tiskani izdaji Dela.