Ljubljana – Štiriinpetdeset poslancev je soglašalo z imenovanjem Marjana Sušlja za generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Aprila predlani so zavrnili Sama Fakina: zanj je bil en sam poslanec, proti 56. Aprila lani je bilo za soglasje Fakinu šest poslancev, proti pa 52.
V tretjem poskusu v treh letih je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije le dobil generalnega direktorja s polnimi pooblastili.
Kot vršilec dolžnosti Marjan Sušelj javno zdravstveno zavarovalnico, ki na leto obrne približno 2,5 milijarde evrov, vodi zadnje tri mesece. Pred tem je bil šef območne enote zavarovalnice v Ljubljani, kjer porabijo 60 odstotkov celotnega proračuna; v karieri je delal tudi na področju informatike v zdravstvu, je kandidata prejšnji teden predstavil predsednik skupščine ZZZS Jože Smole. Svoj program je Sušelj za zaprtimi vrati predstavil večini poslanskih skupin strank. V koaliciji so bili po predstavitvah celo dogovorjeni, da ga bodo podprli.
Möderndorferjev preobrat
A se je mimo dogovorov dramatično zapletlo v mandatno-volilni komisiji, kjer je kandidata prejšnji teden podprl le Matjaž Nemec (SD).
Da ne bo soglasja, je tam nakazal Jani Möderndorfer (SMC) z izjavo, da ne vidi razlik med Sušljem in nekdanjim direktorjem Samom Fakinom, ki so mu poslanci lani in predlani v podobnem postopku dvakrat odrekli soglasje. Möderndorfer je dejal, da pričakuje drastične spremembe: »Najmanj hočem zunanjega kandidata in ne notranjega, ki je kužen ...«
Marjan Sušelj je po poklicu psiholog, v zavodu za zdravstveno zavarovanje pa je zaposlen že več kot tri desetletja. »Ne mislite, da ste večni,« je Möderndorfer zabrusil Jožetu Smoletu, ki je predstavljal kandidata upravnega odbora in skupščine ZZZS. Poslanec SMC je opozoril še, da ministrica za zdravje pripravlja spremembo ureditve na področju zdravstva, ki bo popolnoma spremenila pozicije.
Da bo. ko odloča celoten zbor, drugače, je prvi napovedal Franc Jurša, ki je dejal, da bodo v Desusu glasovali obratno kot v odboru, torej za Sušlja. Lažje delo je imel Matjaž Han (SD), ki je povedal, da si od prejšnjega tedna niso premislili. Razpletlo se je tako, da je bilo za soglasje Sušlju 54 poslancev, proti pa deset. Devet glasov proti je bilo iz SMC, med njimi je bil glas Möderndorferja, še en glas proti je prispeval manjšinski poslanec. Vsi poslanci ZL so se vzdržali. Za soglasje Sušlju pa so bili poslanci vseh drugih skupin: SMC, SDS, Desusa, SD, NSi in nepovezani.