Ljubljana – »Izkazalo se je, da umestitev preventivnih državnih programov na primarni ravni ni optimalna, zato iščemo možnost, da koordinacijo in vodenje programov umestimo na institucijo na nacionalni ravni,« je povedala Mojca Gruntar Činč, vršilka dolžnosti generalnega direktorja diraktorata za javno zdravje ministrstva za zdravje, o rešitvi zadreg, ki so zaustavili delovanje programov Svit in Dora. Na kateri javni zavod na nacionalni ravni, še ni dokončno odločeno. Neuradno se govori o Inštitutu za varovanje zdravja.
Zapisano se nanaša predvsem na Svit (program za odkrivanje raka na danki in debelem črevesu), ki je bil v času prejšnjega mandata umeščen pod okrilje Zdravstvenega doma Ljubljana. »V zdravstvenem domu ministrstvo nima ustanoviteljskih pravic, zato bi bilo treba premestiti Svit na inštitucijo na nacionalni ravni,« je pojasnila Gruntar Činčeva. Ali je to torej nezaupnica delu zdravstvenega doma? »Ne, tega ne morem reči,« je dejala Gruntar Činčeva. »Proti koncu lanskega leta je bilo ministrstvo obveščeno, da se v programu zatika. Očitno je prišlo do nesoglasij znotraj zdravstvenega doma, zato smo ocenili, da je nadaljevanje tvegano,« je pojasnila nova v.d. direktorice direktorata za javno zdravje.
Toda iz zapisnika programskega sveta Svita, ki je objavljen na spletu, je videti, da so člani sveta že julija 2008 sklenili seznaniti takratno ministrico Zofijo Mazej Kukovič s težavami, ki jih ima Svit zaradi umeščenosti v zdravstveni dom, in ji predlagati takojšen začetek postopka za ustanovitev novega javnega zavoda na državni ravni. Mojca Gruntar Činč z zapisnikom ni seznanjena, je povedala. Ministrstvo je bilo seznanjeno s predlogom o ustanovitvi posebnega inštituta, s težavami pa ne, je dejala. Pilotski program Svita je bil uspešen, za težave, o katerih smo poročali v zadnjem času, pa je ministrstvo po njenih besedah izvedelo šele konec lanskega leta. Takrat torej, ko vsaj že tri mesece ljudje niso bili več vabljeni na preglede in je torej program že toliko časa stal.
Tudi Zora (program za zgodnje odkrivanje raka materničnega vratu) je imela vrsto let začetne težave, je povedala Gruntar Činčeva, ki zadeve temeljito pozna, saj je zaposlena na direktoratu za javno zdravje že vrsto let, tudi takrat, ko je sektor vodila Jožica Maučec Zakotnik, sedanja vodja programa Svit.
Ministrstvo za zdravje, ki je v preteklih dneh temeljito pretreslo nadaljnjo umestitev programov, se ni opredeljevalo do učinkovitosti dosedanje porabe denarja, je povedala. Tako se ni opredelilo do vprašanja, ali je primerno, da je bilo za računalniško podporo programa porabljenih vsaj 84.600 evrov, pogodbe pa so bile sklenjene s podjetjem uslužbenke, zaposlene v Svitu. Računalniški program sedaj zaradi vpeljave novega izvajalca ne deluje in ravno zato program stoji.
Ena od zadreg, ki je povzročala Svitu težave, je tudi plačevanje zdravnikov. Plačevanje ni urejeno v javnem sistemu, kjer je zaposlenih večina slovenskih kolonoskopistov, zato se utegne v prihodnje zgoditi, da bodo zdravniki, zaposleni v javnem sistemu, morali pregledovati bolnike v okviru zasebnih podjetij, je posebej opozoril prof. dr. Borut Štabuc, član programskega sveta in vodja gastroenterološkega oddelka UKC. Neplačevanje zdravnikov pa je tudi eden od razlogov za zaustavitev programa Dora (za zgodnje odkrivanje raka dojke), je omenil vodja Dore Maksimiljan Kadivec. Kaj menijo na ministrstvu? »Ni pomembno, ali so izvajalci javni ali zasebni. Kriterij za izbiro izvajalcev mora biti absolutno njihova strokovnost,« je dejala Gruntar Činčeva in napovedala ustrezno rešitev za plačevanje zdravnikov iz naslova dodatnih programov pri javni zdravstveni blagajni.
Za vpeljavo Dore po vsej državi je ministrstvo v svoj investicijski program že umestilo nabavo ene mobilne enote, računalniškega sistema za shranjevanje mamografskih slik in nakupa sistema za stacionarno enoto v Mariboru. Ta program je že umeščen v okvir institucije na nacionalni ravni, to je na Onkološki inštitut, ministrstvo pa po besedah sogovornice »vidi v prihodnosti vse tri programe – Doro, Zoro in Svit – v okviru ene inštitucije«.
Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela.