Ljubljana - V tokratni anketi Dela je dala zanimive rezultate primerjava letošnjih in lanskih odgovorov tistih sodelujočih, ki so obakrat zatrdili, da ne bodo odšli na počitnice, ko so jih vprašali, zakaj ne. Pomanjkanje denarja je kot poglavitni razlog za to, da ne bodo počitnikovali, lani navedlo 67, letos pa 45 odstotkov vprašanih. Osebne in družinske razloge je lani navedlo 24, letos pa 28 odstotkov vprašanih, precej pa se je spremenil rezultat pri tistih, ki si počitnic ne privoščijo zaradi pomanjkanja časa. Lani je prezaposlenost kot poglavitni vzrok za to, da so ostali brez dopusta, navedlo sedem, letos pa 22 odstotkov anketiranih. Zanimivo je tudi, da se delež (natančno deset odstotkov) tistih, ki počitnice najraje preživljajo doma, v obeh letih ni spremenil.
Avtorji ankete so odgovore križali z letošnjo namero odhoda na poletne počitnice. Natančno 22 odstotkov tistih, ki so lani bili na počitnicah, letos ne namerava dopustovati (tudi med temi je večina, 42 odstotkov takih, ki so kot razlog navedli, da jim primanjkuje denarja). Lani 15 odstotkov tistih, ki so bili leto pred tem na počitnicah, v 2008 ni nameravalo dopustovati.
Na vprašanje, ali bodo letos namenili za počitnice več ali manj denarja kot lani, je večina, nekaj več kot 58 odstotkov, odgovorila, da približno enako kot lani, nekaj več kot 20 odstotkov, da bodo za počitnice zapravili manj, 19 odstotkov pa, da bodo porabili več kakor lani. Primerjava letošnjih odgovorov z lanskimi pokaže, da velikih razlik ni, anketiranci nameravajo za počitnice porabiti približno enako denarja kakor lani. Nekoliko se je povečal delež tistih, ki bodo letos bolj skromni, kakor so bili lani (s 15 na 21 odstotkov).
Na koncu sklopa o dopustovanju je avtorje ankete še zanimalo, kje nameravajo anketiranci preživeti poletne počitnice. Enako kot lani bo tudi letos večina odšla na hrvaško obalo - slabih 54 odstotkov. Vendar je to v primerjavi z lanskim letom kar precej manj, ko je bilo takih 65 odstotkov. Več ljudi bo odšlo na dopust na slovensko obalo ali pa kam v tujino, predvsem v sredozemska letovišča. Precej se je povečal tudi delež tistih, ki nameravajo dopust preživeti aktivno - v slovenskih gorskih turističnih krajih (s 4 na 10 odstotkov). Anketa je tudi pokazala, da bodo mlajši anketiranci pogosteje odšli na hrvaško obalo kot starejši. Le-ti bodo odšli predvsem na slovensko obalo. Starejši od 56 let bodo nadpovprečno pogosto odšli v toplice. Mlajši bodo tudi nekoliko pogosteje kot starejši odšli na obalo nekam v tujino.
Ob dejstvu, da je nova vlada v zadnjem mesecu zamenjala večino nadzornih svetov in predsednikov uprav v največjih slovenskih podjetjih (Petrol, Triglav, Hit, Luka Koper, NLB ...), je anketarje zanimalo, kaj sodelujoči menijo o kadrovanju Pahorjeve vlade. Rezultati dokazujejo, da dobra četrtina anketirancev nima izoblikovanega mnenja o kadrovanju nove vlade. Volivci opozicijskih strank so prepričani, da nova vlada kadruje bolj politično kakor vse prejšnje vlade (38 odstotkov). Med mlajšimi, starimi od 18 do 35 let (47 odstotkov), in višje izobraženimi (47 odstotkov) je nadpovprečen delež takih, ki menijo, da nova vlada kadruje enako politično, kot so prejšnje vlade.
Po dveh letih, odkar je stranko LDS prevzela Katarina Kresal, je spraševalce zanimalo, kako anketirani ocenjujejo njeno dosedanjo delo. Volivci opozicijskih strank odgovarjajo, da je Katarina Kresal delovala slabše, kot so pričakovali, medtem ko so volivci koalicijskih strank odgovarjali, da je njeno delovanje preseglo njihova pričakovanja.
Iz ponedeljkove tiskane izdaje Dela