Pričakovani razplet

Na trdih pozicijah sta - pričakovano - ostali SNS in SLS, ki se jima je pridružil državni svet. A kot kaže, ti slovenskega »da« vstopu Hrvaške v Nato z morebitnim referendumom ne bodo ogrozili.

Objavljeno
26. januar 2009 21.43
Meta Roglič
Meta Roglič
Člani parlamentarnega odbora za zunanjo politiko so podprli ratifikacijo protokola za vstop Hrvaške v Nato. Tako ni nobenega dvoma, da bo potrebna dvetretjinska podpora vstopu naše južne sosede v Nato zagotovljena tudi na četrtkovi seji državnega zbora oziroma da lahko, če potegnemo vzporednico z glasovanjem na odboru, proti ratifikaciji pričakujemo le glasove poslancev SNS in SLS ter nepovezanega poslanca Franca Pukšiča. To pa je skupaj enajst glasov.

Drugačnega razpleta - po tem, ko so se poslanci prepričali, da med predloženimi dokumenti Hrvaške Natu ni takšnih, ki bi prejudicirali mejo med Slovenijo in Hrvaško, in so jim predstavniki vlade zagotovili, da nekakšni domnevno skriti in prikriti dokumenti ne obstajajo - pravzaprav ni bilo pričakovati. Najvišji predstavniki koalicije namreč vztrajajo, da je zgodbo o vstopu Hrvaške v Nato treba ločiti od slovenske blokade pristopnih pogajanj Hrvaške z EU, opozarjajo na pomemben vidik zagotavljanja sistema regionalne stabilnosti in varnosti ter celo na morebiten pozitiven signal za nov pristop k ureditvi nerešenih vprašanj med državama ... Po tem, ko je Slovenija lani spomladi - torej v času Janševe vlade - na srečanju voditeljev vlad in držav članic Nata v Bukarešti podprla povabilo Hrvaški v Nato in ker se razmere od tedaj niso spremenile, pa bi tudi SDS od svojega tedanjega stališča težko odstopila.

Na trdih pozicijah sta tako - pričakovano - ostali SNS in SLS, ki se jima je - manj pričakovano in oteženo z nepremišljenimi in »šank« izjavami o polpretekli zgodovini - pridružil državni svet. A kot kaže, ti slovenskega »da« vstopu Hrvaške v Nato z morebitnim referendumom ne bodo ogrozili. Predsednik državnega sveta, sicer član LDS Blaž Kavčič, je razmišljanja o vetu ali zahtevi državnega sveta po referendumu že nekoliko omilil. Zmago Jelinčič pa je ponovno zatrdil, da bodo referendum sicer predlagali, podpisov volivcev pa ne bodo zbirali. Referendum bodo torej predlagali zgolj kot poslanska skupina SNS državnemu zboru, pri čemer je jasno, da ta pobuda ob krepki dvetretjinski podpori poslancev vstopu Hrvaške v Nato nima niti najmanjše možnosti za uspeh.