Pričakujejo odhod prvega moža slovenskih zaporov

Pravosodni policisti zahtevajo odstop Jožeta Podržaja in čimprejšnji sestanek s premierom in ministrico za pravosodje.

Objavljeno
31. januar 2019 16.20
Posodobljeno
31. januar 2019 16.27
Jože Podržaj v zadnjih dneh opozarja na odsotnost socialnega dialoga s sindikatom. FOTO: Voranc Vogel/Delo
S. H.
S. H.
Ljubljana – Pravosodni policisti, zbrani v sindikatu državnih organov, so danes k odstopu pozvali direktorja uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Jožeta Podržaja. Če se z njimi do osmega februarja ne bosta sestala premier Marjan Šarec in ministrica za pravosodje Andreja Katič, pa napovedujejo nadaljevanje stavkovnih aktivnosti.

Ministrica je obe strani povabila na skupni sestanek 5. februarja, saj je prepričana, da bi težave slovenskih zaporih morali reševati za skupno mizo. Pripravljena se je sestati še pred tem datumom.

image
Andreja Katič odgovornosti ne namerava zvračati na eno ali drugo stran. Na vladni strani so pripravljeni na reševanje nakopičenih težav, je dejala danes po njeni redni seji. FOTO: Roman ŠŠipić/Delo
Dogajanje jo čudi, saj je mislila, da je spor med omenjenima že zgladila. Na skupnem sestanku sredi januarja so se dogovorili, kako bo potekal socialni dialog, seznanila jih je tudi z napovedjo o dodatnih zaposlitvah pravosodnih policistov.

Poleg tega je naročila izdelavo načrtov o potrebnih vlaganjih v zaporski sistem.


image
Frančišek Verk se je, kot kaže, znašel na Podržajevi črni listi. FOTO: Tomi Lombar/Delo
Predsednik sindikata Frančišek Verk je po seji konference hišnega sindikata uprave pojasnil, da je Podržaj vsem direktorjem zaporskih zavodov z odredbo naročil poročanje o vsakem stiku, ki ga imajo podrejeni z Verkom.

138
pravosodnih
policistov in 29
strokovnih delavcev manjka v
zaporih
 


To je po njegovem mnenju nezakonito, celo na meji kaznivega dejanja, in hkrati preprečuje sindikalno delo, poroča Slovenska tiskovna agencija. Čeprav je v letih sindikalnega dela doživel že »veliko pokvarjenih zadev«, za kaj podobnega, kot je omenjena odredba, še ni slišal. »Že zaradi tega mora Podržaj nemudoma oditi,« je prepričan. V sindikatu zahtevajo tudi odhod vseh njemu podrejenih vodij sektorjev in oddelkov.

Zahteve pravosodnih policistov:
  • kadrovski načrt, usklajen s standardi in normativi
  • odprava sistemskih anomalij


Podržaj je danes dejal, da socialni dialog s sindikatom šepa, za kar krivi prav Verka. Na pozive k odhodu se bo odzval jutri na posebni tiskovni konferenci v prostorih pravosodnega ministrstva.

Vodenje uprave je sicer prevzel marca 2014, sprva kot vršilec dolžnosti, decembra istega leta mu je vlada podelila polna pooblastila generalnega direktorja. Kadrovskih težav v zapornih ne zanika, a je poudaril, da zanje vedo vsaj deset ali petnajst let in so nanje bolj ali manj neuspešno opozarjali.   

Napeto ozračje v zapornih

Ni se še dobro polegel prah po pobegu dveh pripornikov iz koprskega zapora konec leta 2018, ko se je v zaporu na Dobu prejšnji teden zgodil napad na pravosodnega policista. Vse odtlej v sindikatu državnih organov intenzivno opozarjajo na kadrovsko podhranjenost v slovenskih zaporih.