Prihod Heimtadiensta razjezil Celjane

Na slovesnosti kulturnega društva nemško govoreče manjšine v Celju je prišlo do manjšega incidenta.

Objavljeno
11. april 2012 22.54
Brane Piano, Celje
Brane Piano, Celje
Celje - Pozdravni nagovor Dr. Erwina Kubescha, veleposlanika Republike Avstrije v Sloveniji, je zmotilo dober ducat Celjanov, ki so sprva iz ozadja spremljali začetek slovesnosti ob ustanovitvi Kulturnega društva Celje ob Savinji - Kulturverein Cilli and der Sann v Celjskem domu. Mohor Hudej je v imenu nezadovoljnih rekel: »Tudi mi vas vse lepo pozdravljamo, razen tistih, ki ste iz Heimatdiensta!«

Potem se je slovesnost lahko nadaljevala z nagovori in kulturnim programom, saj so jezni in užaljeni Celjani dvorano zapustili. Kot so povedali, jih je slovesnost sicer že lani v Celju ustanovljenega kulturnega društva nemško govoreče manjšine v Celju, sicer že tretjega v Sloveniji, zmotilo prav zaradi datuma proslave, torej 11. aprila. Ta dan je sicer v spomin na dodelitev mestnih pravic Celju leta 1452 tudi praznik mestne občine, a obenem tudi datum, na katerega so leta 1941 v Celje vkorakale nemške čete.

Andrej Ajdič, predsednik društva, je o tem povedal, da je bil na sporni datum opozorjen šele po tistem, ko je dvorano rezerviral in dodal, da s proslavo ne želijo nikogar izzivati ali žaliti ter da je društvo odprto za vse, ki jih zanimata nemška kultura in jezik. Slovesnosti v Celjskem domu, nekoč simbolu celjskega Nemštva in imenovanem Nemška hiša, sta se med drugimi udeležila tudi veleposlanik Zvezne republike Nečije v Sloveniji Werner Burkart in varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik. Do odhoda iz dvorane je skupina Celjanov mirno spremljala Ajdičevo pozdravljanje gostov, predvsem iz Avstrije, z žvžgi pa so pospremili pozdrave predstavnikom organizacije Heimtadienst in avstrijske Svobodnjaške stranke in nekdo je trikrat glasno vzkliknil: »Kje je 7. člen na Koroškem?«

Proslava nemškega društva se je zavlekla pozno v večer, medtem pa so drugi Celjani na drugem koncu mestnega središča, v nekdanjem simbolu celjskega Slovenstva, Narodnem domu, prisostvovali slovesnosti ob občinskem prazniku.