Ljubljana - Odbor DZ za finance in monetarno politiko je danes za drugo obravnavo v DZ pripravil predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, s katerim se predlaga enoten sistem vrednotenja nepremičnin na ravni cele države. To še ni zakon o obdavčenju nepremičnin, ki ga sicer namerava vlada uvesti z letom 2007, je pojasnil državni sekretar za davke Andrej Šircelj. Odbor za finance je potrdil tudi predlagane spremembe določb zakona o dohodnini, ki se nanašajo na obdavčitev vinarjev in oljkarjev.
Ob obravnavi predloga novele zakona o dohodnini, ki jo je vlada v obravnavo v DZ poslala po skrajšanem postopku, so člani odbora sprejeli dopolnilo skupine poslancev koalicijskih strank SDS, NSi, SLS in DeSUS, da bo nova ureditev obdavčitev veljala že za leto 2005. In to kljub opozorilom predstavnice zakonodajno pravne službe DZ, da gre za retroaktivnost, saj s tem posegajo leto in pol nazaj.
Z novelo zakona o dohodnini se bo vinogradnikom in oljarjem ponudila dodatna možnost obdavčitve, je pojasnil Šircelj. Medtem ko so zdaj obdavčeni na dva načina: na podlagi vodenja knjig ali pa pavšalnega dohodka, bodo po novem lahko obdavčeni na podlagi katastrskega dohodka.
V skladu s sprejetim dopolnilom poslancev koalicijskih strank se bo za določitev davčne osnove od dohodka za proizvodnjo vina upošteval katastrski dohodek vinograda, povečan za dvakrat, za proizvodnjo olivnega olja pa katastrski dohodek plantažnega sadovnjaka, povečan za 1,5-krat. Z novelo zakona se obdavčuje tudi pridelava medu, in sicer v primeru, da ima čebelar več kot 40 panjev.
Ker je bil predlog novele zakona o dohodnini deležen podpore, je odpadla potreba, da bi odbor za finance pripravil za obravnavo na plenarni seji DZ predlog avtentične razlage dveh točk 57. člena zakona o dohodnini, ki prav tako urejata obdavčitev vinarjev in oljkarjev. Odbor je tako sprejel sklep, da predlog avtentične razlage ni primeren za nadaljnjo obravnavo.
Z zakonom o množičnem vrednotenju nepremičnin se predlaga enoten sistem vrednotenja nepremičnin na ravni cele države. V skladu z zakonom bo vlada predlagala metode, na podlagi katerih se bo ocenila vrednost nepremičnin. Ob tem je Šircelj poudaril, da ta vrednost ne bo nujno predstavljala tudi osnove za izračun davka na nepremičnine.
Cvikl: Sprejemamo zakon, ne da bi nam bila znana celotna slika
Čeprav je Šircelj pojasnjeval, da se s tem zakonom še ne uvaja davek na nepremičnine, pa so člani odbora želeli izvedeti predvsem podrobnosti o novem davku. Kot je povedal Šircelj, bo vlada predlog zakona predvidoma sprejela sredi septembra, pri tem pa ne bo šlo za dodatno obdavčitev, temveč za nadomestitev sedanjega nadomestila za uporabo stavbnih zemljišč ter nekaterih davkov. Ker predloga zakona o davku na nepremičnine še ni, je Milan Cvikl (LDS) nasprotoval tudi obravnavi predloga zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, saj "sprejemamo zakon, ne da bi nam bila znana celotna slika".
Predlog zakona predvideva ustanovitev službe za množično vrednotenje v okviru Geodetske uprave RS in določa, da se bodo vrednotile nepremičnine, ki bodo evidentirane v registru nepremičnin (kot ga določa zakon o evidentiranju nepremičnin), občinam pa daje možnost sodelovanja pri pripravi modelov vrednotenja. Zakon bo vzpostavil tudi evidenco trga nepremičnin, v kateri se bodo vodili podatki o doseženih cenah in najemninah. Podatki bodo dostopni tudi javnosti.
Za obravnavo po skrajšanem postopku so člani odbora za finance pripravili še predlog novele zakona o davku na motorna vozila, s katero vlada predlaga odpravo krajevne pristojnosti davčnih organov za vlaganje davčnih napovedi za odmero davka na motorna vozila. Tega se v Sloveniji plačuje od julija 1999, ko je bil uveden tudi davek na dodano vrednost (DDV), in sicer ob nakupu novega vozila ter tudi rabljenega, če se ob tem nakupu ne obračuna DDV.