Programski svet RTV zaradi izgube odložil odločanje o programskem načrtu

Razpravo so zaznamovali še glasovalni zapleti, predrag projekt Ema 2017 in grožnje novinarju Možini. 

Objavljeno
13. november 2017 23.37
*uho* RTV-mnenja
Sandra Hanžič
Sandra Hanžič

Člani programskega sveta RTV Slovenija so z današnje maratonske seje sprva umaknili odločanje o programsko-produkcijskem in finančnem načrtu za prihodnje leto - saj ta predvideva 1,5 milijonsko izgubo - potem pa o obeh vendarle spregovorili. Po opozorilu hišne pravne službe so namreč ugotovili, da za umik točke ni bilo zadostne večine glasov.

»Če direktor izkaže minus je to lahko razlog za njegov odpoklic«

Od 27 prisotnih članov je za to možnost glasovalo samo 12 članov, ki so bili prepričani, da zaradi zakona o uravnoteženju javnih financ ne morejo sprejemati aktov, ki predvidevajo poslovanje z izgubo.

Najbolj glasna je bila Petra Ložar: »To ni sprejemljivo. Kot svetniki moramo upoštevati vse zakonske norme in spoštovati javnofinančna načela ter predpise. Tega bi se moralo zavedati tudi vodstvo, ki pripravlja te dokumente.« Zato je generalnega direktorja Igorja Kadunca pozvala k pripravi takšnega načrta, ki ne izkazuje poslovne izgube.

Po burni razpravi so sprejeli dva sklepa: da pozivajo vodstvo k dopolnitvi finančnega načrta, skladno z dopolnjenim programsko-produkcijskim načrtom (PPN) ter da bodo predlog PPN za leto 2018 obravnavali in sprejemali takrat, ko bo dopolnjen s poudarki iz današnje razprave.

Nujne dopolnitve

In kaj jih je najbolj zmotilo? Manjkajoče finančno vrednotenje oddaj, ukinitev oddaje Aritmija, investicija v dodatni objekt RTV na Komenskega 5, premalo igranega programa lastne produkcije, četrtkov informativni termin na TV Slovenija, še nedodelan projekt vzporednih volitev 2018 in premalo novinarskih raziskovalnih projektov.  

Kadunc je napovedal, da bo načrte ustrezno dopolnil do prihodnje seje, ter dejal, da na vprašanje, ali ima zavod lahko izgubo, ni enoznačnega odgovora. Izguba sicer izhaja zaradi bogatega športnega dogajanja v prihodnjem letu - na sporedu bodo zimske olimpijske igre in svetovno nogometno prvenstvo - in višjih plač v javnem sektorju.

Presežek ali prodaja delnic?

A direktor ima pripravljena dva rezervna scenarija: bodisi uporabo 10 milijonov presežka iz preteklosti (iz naslova obveznic) bodisi prodajo 120.000 delnic, ki jih ima zavod v lasti.

Manevrskega prostora za krčenje programa ni; če bi iz tega naslova želeli prihraniti dva milijona evrov bi denimo morali odpustiti 200 zaposlenih.

Podoba zavoda že tako nizka

Direktorica TVS Ljerka Bizilj je pojasnila, da bodo v letu 2018 nekoliko okrnili kulturno-umetniško področje, predvsem dokumentaristiko in igrani program. Nekoliko manj bo informativnih oddaj, saj bo več preiskovalnih projektov ter volilnih oddaj. Kadunc bo kmalu pripravil točna pojasnila, zakaj določenih oddaj ne bo več.  

Do njegovega dela je bil kritičen tudi predsednik nadzornega sveta RTV Peter Grašek: »Planiranje izgube je nesprejemljivo. Imamo notranje rezerve in samo stvar dobre volje direktorja je, ali jih bo uporabil ali ne. Podoba zavoda v javnosti ni bleščeča in vse to meče dodatno slabo luč nanj. Ni treba, da z nepotrebnimi izjavami še dodatno prilivamo olje na ogenj.«

Kadunc je menil, da so na dobri poti, ampak se lahko vse sesuje, če predlaganega finančnega načrta ne bodo sprejeli.

Več prihodnjič

Dopolnitve obeh ključnih dokumentov za delovanje javnega zavoda bodo obravnavali 27. novembra, ko bodo spregovorili tudi o uvedbi postopka razrešitve zoper Jadranko Rebernik, urednice informativnega programa TV Slovenija.

Na naslednji seji bo, na željo 19 svetnikov, Kadunc prav tako pojasnil, zakaj je prišlo do poravnave z Natašo Pirc Musar. V tem delu bo zaprta za javnost.

Svetniki so se seznanili še z grožnjami novinarju Jožetu Možini ter obsodili vsak sovražni govor, naperjen proti delavcem RTV Slovenija.